Rehberiniz-Yalancılığın adı kondu: pinokyo sendromu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yalancılığın adı kondu: pinokyo sendromu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yalancılığın adı kondu: pinokyo sendromu

İnsanlar için normali günde ortalama 2 yalanken bunu abartıp 200’e kadar çıkartanlar için Berlin’de bir klinik açıldı.

İtalyan “Libero” gazetesinin haberine göre, “Pinokyo” Sendromu” ndan kurtulmak için “Sofie Charlotte” Hastanesinde açılan “Yalancılıkla mücadele” bölümüne gönüllü olarak gelen ve yalan söylemekten kurtulmak isteyenlerin sayısında belirgin bir artış olduğu ancak tedavi sürecinin çok uzaması sonucu gerekli sayıda hastayı kabul edemedikleri de belirtildi.

Bölüm başkanı Dr. Hans Stoffels öncelikle hastalara dünyanın yalan üzerine kurulmadığını aşıladıklarını sonra da güvenlerini kazanmak uğruna ufak tefek yalanlarla yanıt verdiklerini hatırlatarak şöyle konuştu: “Genelde insanlar içgüdünde kendilerini korumak için günde ortalama 2 yalan söylerler. Bu çok normaldir. Ancak beyinlerinde ki yarattıkları kurguları yerine oturtmak için bu rakam 200’e kadar ulaşır ve geçebilir.

Bu alışkınlıklarından kurtulmak için belki aylar hatta bir yılı aşan terapi görmeleri gerekmektedir. “Pinokyo Sendromu” olarak bilinen akademik adıyla “Psödoloji” de yalan söyleyen kişi kendisine zevk verecek hayranlıklar, eğlenceler, mutluluklar yaratacak bir dünyasının peşinde olup bunu abartarak başkaları ile paylaşma tutkusunu yaşamasıdır. Yalancı hastayı kabul etmeden önce çeşitli psikolojik testler uyguluyoruz ve günde ilk aşamada 100 yalan söyleyeni ne yazık ki hasta olarak görmüyoruz. Ama 200 ve üstü ise bizim için mutlak tedavi edilmesi gereken bir “Pinokyo Sendromu” hastası olarak kabul ediliyor.

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir