Rehberiniz-Yabancı gözüyle türkiye

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yabancı gözüyle türkiye” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yabancı gözüyle türkiye

’Türkiye Ortadoğu’nun lideri olabilir mi?’ Bu soruyu Ortadoğu konusundaki araştırmalarıyla tanınan ABD’li tarihçi Daniel Pipes şöyle yanıtlıyor: Nüfusu, yöneten partinin vizyonu, ekonomisinin gücü, entelektüel kapasitesi göz önüne alındığı zaman Türkiye Ortadoğu’nun lideri olmaya en yakın ülke

Satır arası…

ABD’deki Ortadoğu Forumu’nun (Middle East Forum) kurucusu ve direktörü Daniel Pipes Ortadoğu ve siyasal İslam üzerinde yaptığı çalışmalarıyla oldukça tanınan bir isim. National Review ve Jerusalem Post’un ödüllü köşe yazarı olan Pipes, Ortadoğu konusunda BBC, El Cezire, New York Times, Wall Street Journal, Washington Post gibi önde gelen medya kuruluşlarında yorumlar yapıyor ve makaleler yazıyor. İslam, Suriye ve Ortadoğu üzerine 12 kitabı ve çok sayıda makalesi olan Pipes, geçen ay Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ardından National Review Online’da ’Talking Turkey’ (Türkiye’yi Konuşmak) adlı bir makale yayınladı. Kendisiyle Türkiye izlenimlerini ve Ortadoğu’ya ilişkin beklentilerini konuştuk.

ABD’li siyasi yorumcu ve tarihçi Daniel Pipes, 1970’lerde geldiği Türkiye ile şimdiki Türkiye’yi dindarlık yönünden kıyaslarken ’O zamanlar dindarlar yarı görünmezdi. Onları görmek için camilere falan gitmek gerekirdi ama şimdi her yerdeler’ tespitinde bulundu. Türkiye’ye geçtiğimiz haftalarda yaptığı ziyaretin ardından ’Türkiye’yi Konuşmak’ başlıklı bir makaleyi kaleme alan Pipes, AKŞAM’ın sorularını yanıtladı:İKİ hafta önce Türkiye’deydim. 2007’de de gelmiştim. Türkiye’ye ilk ziyaretim 1972’deydi. 73 yazını Üsküdar’da Türkçe öğrenmeye çalışarak geçirdim ama çok başarılı olduğum söylenemez.

40 YILLIK DEĞİŞİMTÜRKİYE’de 5 gün kaldım. AKP üyeleriyle görüşme isteğim yerine gelmedi. Bu nedenle kimseyi göremedim ama CHP’den ve Gülen Hareketi’nden temsilcilerle görüşme imkanı buldum.Son 40 yılda iki temel değişim var. Birincisi ekonomik gelişmeler. Özellikle İstanbul’da çok sayıda yeni bina, işletme, dünya markaları var. Bu 40 yıl önce gördüğüm uluslararası ticaretten kopuk Türkiye’den çok farklı. İkincisi ise İslam’la ilgili gelişmeler. Türkiye’deki vatandaşların dindarlığı 1970’lerde yarı görünmezdi. O zaman onları görmek için camilere falan gitmek gerekirdi ama şimdi her yerdeler.

ATATÜRK BENİ HEYECANLANDIRIREvet, türban bunun simgesi. Pek çokları Türkiye’yi farklı bir dil konuşan bir Avrupa ülkesi olarak gördü. Ben İslam ve Müslümanlık tarihiyle ilgilenen biri olarak Türkiye’yi hep Müslüman bir Ortadoğu ülkesi olarak gördüm. Atatürk’ün devrimi beni çok heyecanlandırmış ve Japonya ve Türkiye’deki büyük dönüşümü kıyaslayan bir kitaba başlamıştım. Bence topraklarını çok az bir kısmı Avrupa’da diye onu Avrupa’da görmek çok garip. Eğer Fas Cebelitarık’ı kontrol ediyor olsa, bu onu Avrupa ülkesi mi yapacaktı? Hayır, hiç sanmıyorum.

ORTADOĞU ÜLKESİEvet, Türkiye tarihi, kültürel, dini, ticari, siyasi açıdan Ortadoğu’nun parçası.EĞer insanlar dua etmek, oruç tutmak, hacca gitmek istiyorsa bununla ilgili benim bir görüşüm yok. Benim şeriatı uygulamak isteme girişimleriyle ilgili bir görüşüm var. Şeriat büyük acılara, üzüntülere neden olan korkunç bir şey. Ve eskiden Erbakan, şimdi de Erdoğan şeriata doğru yöneliyor ve bence bu çok kötü bir gelişme.TÜRKİYE’de konuştuğum herkes ’Hayır. Bu insanlarını elinin kesildiği, kadınların burka giydiği bir ülke değil. Bu cihad ülkesi değil. Erdoğan, Gül, Davutoğlu, Arınç, Gülen hepsi bunu biliyor ve Atatürk’ün 80-90 yıl önce getirdiği düzeni kabul edip, bu alan içinde kalıp daha dindar bir ortam yaratmaya çalışıyorlar’ diyor. Bu görüşe sadece görüştüğüm Alevi kökenli birisi katılmadı. Onun düşüncesi Erdoğan ve Gül’ün İslam hukukunu getirmek istediğiydi. ’Bu uzun zaman alacak ama hedefleri bu’ diyordu. Ben de bu görüşün doğru olduğu kanaatindeyim.

ERBAKAN’IN DEVAMI90’larda Gül ve Erdoğan Fazilet Partisi’nin üyeleriydi ve başarısız olsa da bu Erbakan’ın hedefiydi. Evet, Erbakan başarısız oldu. Soru şu: Taktiklerini değiştirip daha akıllı mı oynamaya başladılar yoksa Erbakan’ın ulaşmaya çalıştığı amaçtan vaz mı geçtiler? Bence taktiklerini değiştirdiklerini öngörmek daha mantıklı. Erbakan başbakanlığa ulaştı ama ordu tarafından bertaraf edildi. Bu konuda spekülasyon yaptığının farkındayım, elbette ki kafalarındakini okuyamam. Ama onun yanındakiler ’Erbakan’ın hatalarından ders çıkarıp, oyunu daha akıllıca oynuyorlar’ diye düşünüyorum. Erdoğan Erbakan’ın daha akıllı ve sofistike versiyonu. Türkiye’de şu anda bir muhalefet yok. Muhalefet sadece Gül ve Erdoğan veya Gülen ve AKP arasında bir savaş bekliyor. CHP ve diğer partilerin entelektüel duruşu oldukça zayıf. AKP’nin uzun süre iktidarda kalması durumunda İslam hukukunun uygulanmaya başladığını göreceğiz. Belki Taliban gibi değil, belki her açıdan değil. Biliyorsunuz İran’da da her açıdan uygulamıyorlar. Pek çok açıdan şeriatla örtüşmeyen düzenlemeler var. Suudi Arabistan’da da her açıdan uygulanmıyor ama bu ülkeler şeriatın toplum düzenine yön verdiği ülkeler ve bence Türkiye için de bunu istiyorlar. Onların hedeflerini değiştirdiklerine inanmıyorum.

G.WASHİNGTON FOTOLARI İSTEMEZDİMGerçekten Atatürk’ün düzenini kabul ediyor mu? Benim şüphelerim var. Bence kalplerinde kademe kademe Atatürk’ü fotoğraflardan, kutlamalardan kaldırmak var. Benim bununla bir sorunum yok. 70 yıl önce ölmüş birisinin fotoğraf ve sözlerinin her yerde olması bana biraz garip geliyor. ABD’de George Washington’un fotoğraf ve sözlerinin her yerde olmasını istemezdim. Ama bence bu kademe kademe Atatürk’ün başardıklarını silmek için yapılıyor. Erdoğan’ı Atatürk karşıtı biri görüyorum.Kesİnlİkle şu anda en iyi aday Türkiye. Nüfusu, yöneten partinin vizyonu, ekonomisinin gücü, entelektüel kapasitesi göz önüne alındığı zaman Türkiye Ortadoğu’nun lideri olmaya en yakın ülke.

İslamcılık sizde daha entelektüelKENDİSİYLE hiç karşılaşmadım ama hareketten pek çok kişiyi tanıyorum. Bu oldukça sofistike, entelektüel, etkileyici bir hareket. Yüzlerce okulları var. Bence yine kalbinde İslam’ı insanların hayatını düzenleyen temel unsur yapmak var ve bu çok akıllıca ve dikkatlice yapılıyor. Türkiye’de İslamcılık Mısır’dakinden çok daha entelektüel. Mesela Mursi’ye bakın. AKP’nin 10 yıldır denemediği her şeyi birkaç ayda yapmaya çalışıyor ve bu nedenle büyük bir tehlike içinde. Bu bir felaket ve hiç akıllıca değil. Ekonomileri kötü, sokaklarda olaylar var… Türkiye’de ise bu iş çok akıllıca yapılıyor.

Yazar: Şenay Yıldız

Kaynak: http://Akşam

Incoming search terms:

  • yabancı türkiye izlenimi (1)
Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>