Rehberiniz-Ya sevdiğin işi yap, ya da yaptığın işi sev

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ya sevdiğin işi yap, ya da yaptığın işi sev” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ya sevdiğin işi yap, ya da yaptığın işi sev

Sevdiğiniz ve sizi eğlendiren bir işiniz varsa mutlaka psikolojiniz de bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir. Ancak işinize karşı hisleriniz sadece ruhen değil fiziken de sizi değiştiriyor!

Australya Canberra Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılara göre “kötü iş” kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bunun sebebi olarak ise aşırı stres ve sıkıntı görülüyor. Neticede vücudumuz stresten kötü bir şekilde etkileniyor ve stres hastalıklara yol açabiliyor.

Occupational and Enviromantal Medicine dergisinde yayınlanan araştırmada 7,000 üzerinde kişiye anket düzenlendi. Sorular iş memnuniyeti ve işsizlik korkusuyla alakalıydı. Anket sonucunda kötü bir işe sahip olanların işsiz olanlardan çok daha mutsuz olduğu görüldü.

Araştırmacılar bu sayede en kötü iş bile işsizlikten iyidir mitini çürütmüş oldu.

İnsanın sevmediği ve aşırı stresli bir işte çalışması psikolojisini ve dolaylı olarak da vücudunu stres altına alıyor. İşini sevmeyen kişilerde özellikle migren ve mide ağrıları sık sık görülebiliyor. Çünkü ruhsal stres organların işleyişini olumsuz yönde etkiliyor ve beyinde negatif etkili kimyasalların salgılanmasına neden oluyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>