Rehberiniz-Ya işler bensiz de yürürse!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ya işler bensiz de yürürse!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ya işler bensiz de yürürse!

Yine bir yaz mevsimini yarıladık. Çalışanların bütün bir yıl boyunca dört gözle beklediği tatil, stresli çalışma ortamından uzaklaşıp gevşemek, yeniden enerji depolamak, beyinleri “reset” etmek anlamına geliyor. Veya öyle olmalı. Ama bazıları için tatil dönemi ve izin başlı başına bir stres faktörü.

Ya işler bensiz yürümezse? veya daha da korkuncu “Ya işler bensiz de yürürse?” gibi kaygılar tatilleri kabusa çevirebiliyor. Özellikle Amerikalılar arasında “ya işimi kaybedersem” korkusunun çok yaygın olduğu, zaten az olan yıllık ücretli izinlerini çeşitli kaygılar nedeniyle kullanmadıkları ortaya çıktı.

careerBuilder.com’un yaptığı “Tatil 2006″ anketi ABD’lilerin valizlerinde dosyalar, dizüstü bilgisayarlarıyla tatile gittiklerini ve işini kaybetme korkusu yaşadıklarını itiraf ediyor. Ankete katılanların yüzde 25’i tatilde çalışmayı sürdürdüklerini, yüzde 16’sı izin yaptığı için suçluluk duygusu yaşadığını, yüzde 7’si de işsiz kalma korkusu içinde izin yaptığını kabul ediyor.

Türkiye’de çalışanların ne kadarı benzer kaygılar taşıyor, elimde bir araştırma sonucu olmadığı için bilmiyorum. Varsa ve bana ulaştırılırsa burada yer veririm.

STRESİNİ OFİSTE BIRAK

İş stresini tatile götürmek istemeyenlerin uygulayabileceği bir kaç işe yarar öneri neyse ki var. Tabii gerçekten dinlenip, tatil sonrası zımba gibi tekrar işinin başına dönmeye kararlı olanlar için. İşte denemeye değer öneriler:

Tatile çıkacağınızı bir sır gibi sadece kendinize ve müdürünüze saklarsanız, yokluğunuzdan kaynaklanacak sorunlara hazırlıklı olun. Çalıştığınız servisteki arkadaşlarınız ve diğer departmanlarda iş yaptığınız kişilere hangi tarihlerde izine çıkacağınızı önceden bildirin.

Çok önemli bir proje hayata geçiriliyorsa ve tatiliniz aynı tarihlere denk geliyorsa birinden vazgeçmeniz gerekebilir. Tatil planınızı çok önceden bildirirseniz, işle ilgili düzenlemeleri yapmak daha kolay olabilir.

Yerinizin doldurulamaz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama yine de işinizi yokluğunuzda yapabilecek bir arkadaşınızın olması hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kendisi tatile gittiğinde o da sizden yardım isteyecektir.

İzinli olacağınız tarihleri ve yerinize kimin bakacağıyla ilgili bilgileri ofis telefonunuza sesli mesaj bırakarak veya e-posta göndererek bildirmelisiniz.

Tatildeyken bir-iki kez ofisten aranmak bazıları için kaçınılmaz olabilir. Ama günde 5 kez aranıyorsanız bu vazgeçilmez olduğunuzu göstermez. Bu durum ya gerekli düzenlemeleri doğru yapmadığınızı gösterir ya da yöneticinizle sorununuz olduğunun işaretidir.

Eğer patronsanız, tatilinizi iş yoğunluğuna göre ayarlamanız daha uygun olacaktır. Müşterilerinize tatile çıkacağınız tarihi önceden bildirmeniz gerekir.

Tatile çıkmadan önce, dönünce yapılması gereken işlerin listesini çıkarırsanız, döner dönmez yaptığınız tatil burnunuzdan gelmez.

FRANSIZLAR İZİN ŞAMPİYONU

İşe yeni başlayan bir ABD’li ilk yıl 8.1 gün ücretli izin yapabiliyor. Aynı şirkette üç yıl çalışırsa bu süre 10, 10 yılı doldurursa 16 güne çıkıyor.

ABD’deki hastalık izni yılda 10 gün. Bu sürenin aşılması halinde ücretsiz izin alınması gerekiyor.

Japonya, Tayvan ve Singapur’da yasayla belirlenen izin süreleri ABD’dekine yakın. Bu ülkelerde izin hakkı yasayla belirlenmişken, ABD’de herhangi bir yasa yok. Hatta bazı şirketler hiç izin kullandırmıyor.

Fransızlar 39 iş günüyle dünya izin şampiyonu. Onları 27 günle Almanlar izliyor.

Avustralya 20, Çin’de 15 iş günü izin yapılıyor.

Türkiye’de ise aynı iş yerinde 5 yıl çalışanlar 14 gün, 5-15 yıl arası 20 gün, 15 yıllıkların da 26 gün ücretli izin hakkı var. 18 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki çalışanlar ise en az 20 gün ücretli izin kullanabiliyor.

İnternette yapılan tatil anketinde Amerikalıların tatile büyük stresle çıktığı anlaşılıyor. CareerBuilder.com’un anketinde, katılanların yüzde 25’i tatilde çalışmayı sürdürdüklerini, yüzde 16’sı izin yaptığı için suçluluk duyduğunu itiraf ediyor.

Yazar: Arzu Çakır

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>