Rehberiniz-Vücudunuzla barışın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Vücudunuzla barışın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Vücudunuzla barışın!

www.gymuniversal.com/

Günümüzde hemen her şey görüntüye dayanır oldu. Kimse kendini beğenmiyor ve duygusal eziyetler başlıyor…

Bütün kadınların vücutlarıyla mutluluk ve huzur içinde yaşamasını beklemek büyük bir iyimserlik olurdu. Ama araştırmalara bakılacak olursa, bırakın tümünü, kadınların çoğu görüntülerinden dolayı mutsuz.

Yapılan yeni bir araştırma, kadınların yüzde 7”sinin günde 50 kez vücutları hakkında düşündüğünü ve yüzde 20”sinin de günde en az 10 kez görüntülerinden endişe duyduklarını gösteriyor. Her 4 kadından birinin hayaliyse Kylie Minogue”unki gibi bir vücuda sahip olmak.

Bu bulgular, bir kozmetik firması olan Garnier”in, İngiltere, Amerika ve Avustralya”da, yaşları 18 ila 40 arasında değişen 3000 kadın üzerinde yaptığı bir araştırmaya dayanıyor.

Buna göre, yüzde 46”lık bir oranla kadınların en beğenmedikleri bölgeleri karınları. Hepsi daha düz ve sıkı bir karnın hayalini taşıyor. Bunu, yüzde 20”yle sarkık popolar takip ediyor. Araştırma Türkiye”de yapılsaydı, sonuç muhtemelen tam tersi olurdu anlayacağınız.

Peki kadınlar neden vücutlarından bu kadar nefret ediyorlar?

Beden imajı üzerine kurslar düzenleyen kişisel gelişim uzmanı Liz Tucker”a göre, kadınlar aslında vücutlarından nefret etmiyorlar, ama onu hayatlarındaki problemlerin kaynağı olarak suçluyorlar. Yani kişi, hayatında tatminsizse, vücudunu bu tatminsizlikleri maskelemekte kullanıyor.

Gene araştırmaya bakılacak olursa, kadınların yüzde 20”sinden fazlası, ayna önünde durduklarında, kendilerine bakan kocaman, şekilsiz bir beden görüyorlar. Tucker, “Kişi kendini güvensiz ve öz saygıdan yoksun hissettiğinde, hayatındaki diğer zorlukları açıklamak için fiziksel görüntüsünü hedef alıyor ve çoğu zaman bunun farkında bile değil.” şeklinde açıklıyor.

Diğer bir problem de çoğu kişinin hırslı olması ve kendilerine ideal olarak Kylie Minogue ve benzerlerini seçmesi. Bunun nedeni de, içten içe hepimizin, mükemmel vücudun başarıya işaret ettiğini düşünmesi. Böylece toplum tarafından kabul edileceğimizi düşünüyoruz. Bu da, özellikle kişisel ilişkilerinde başarısız ya da mutsuz olan kişilerin, vücutlarının tamamına, ya da bazı bölgelerine olumsuz olarak yaklaşmasına sebep oluyor. İşin ilginç yanı, kadınlar, hayatlarının başka bir alanında ne zaman tatminsiz olsalar, daha berbat göründüklerini düşünmeye başlıyorlar.

Gene Tucker”a göre, kilo vermenin yolu da vücudunuzu tamamen aklınızdan çıkarmaktan geçiyor. Yani kendinizi, ne kadar vücudunuzdaki mükemmel olmayan bölgelerle değil de, hayatın kendisiyle meşgul ederseniz, kilo vermeniz de o kadar kolaylaşıyor.

Günümüzde hemen her şey görüntüye dayanır oldu. Kimse kendini beğenmiyor ve duygusal eziyetler başlıyor…

Yapılan yeni bir araştırma, kadınların yüzde 7”sinin, günde 50 kez vücutları hakkında düşündüğünü gösteriyor. Ayrıca her 5 kadından biri de, günde en az 10 kez vücudu hakkında endişeleniyor. Oysa kişisel gelişim uzmanı Liz Tucker”a göre, bazı basit olumlu düşünme teknikleri, kendi kendinizi algılama şeklinizi değiştirip, doğal olarak kilo vermenize yardımcı olabilir. İşte kendi gözünüzdeki imajınızı yenilemek için 4 ipucu:

1. Kendiniz için bir proje üretin.

Tucker”a göre, dış görüntünüzü değiştirmeye yoğunlaşmak yerine, hayatınızın diğer alanlarında değişiklikler yaparak, kendinize olan güveninizi artırmanız, yüzde 100 daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Yani sorunlarınızın suçunu kilonuza atmaktansa, kendinize olan güveninizi başka alanlarda geliştirmelisiniz.Tucker”ın önerisi, yeni bir hobi edinmek. Mesela; hep bir yabancı dil mi öğrenmek istemiştiniz? Ya da belki bir enstrüman çalmak? Hemen bir kurs bulun ve yazılın. Kendinize kolay bir hedef seçin. Örneğin; 6 ay içerisinde bir restoranda Fransızca olarak yemek ısmarlayabilecek kapasiteye gelmeyi amaçlayın.

Kariyeriniz hakkında da düşünün. Kendinize ciddi olarak işinizin sizi tatmin edip etmediğini sorun. Eğer cevap olumsuzsa, yapmaktan zevk alacağınız işlerin bir listesini yapın. Daha sonra gerçekten hoşlanacağınız bir işte çalışmak içinatmanız gereken adımları belirleyin.

Eğer son günlerde kendinizi ara-kadaşlarınızdan ve dış dünyadan çekip, münzevi gibi yaşamaya başladıysanız, daha çok dışarı çıkıp, arkadaşlarınızı daha sık görmeye çalışın. Belki öğle yemeğini onlarla yiyebilir, akşam için bir şeylere ayarlayabilirsiniz.

Hayatlarından tatmin olmayan insanlar, bu duyguya, yemek yiyerek ve atıştırarak sahip olmaya çalışma eğilimindedirler. Nedeni ise, yediklerimizin, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan kimyasallar olan endorfinlerin salgılanmasını sağlamasıdır. Oysa hayata uzaktan bakmak değil ama katılmak, otomatik olarak aldığımız kalorileride azaltacaktır. Yeni insanlarla tanışmak, yaptığınız işten keyif almak, hayatınızda sizi heyecanlandıran bir şeylerle meşgul olmak, dostlarla zaman geçirmek, aynı zamanda da kilolardan kurtulmakla eş anlamlıdır. Bu, aynı zamanda endorfinlerin salgılanmasını sağlar. Üstelik sürekli yapacak bir şeyleriniz olduğu için, yemek için vaktiniz bile kalmayabilir!

2. Beğendiğiniz bir özelliğinize yoğunlaşın.

Aynaya baktığımızda, genellikle gözümüze hoş gelmeyen bir yanımızı görürüz. Yüzümüzdeki bir sivilce, ya da dışarı doğru çıkmış karnımız gibi… Aynaya baktığınızda, hoşunuza gitmeyen bölgelere kafayı takmaktansa, beğendiğiniz bir yerinizi görmeye çalışın. Bu, ince beliniz, güzel dudaklarınız, elleriniz, ya da herhangi başka bir yerini olabilir. Ayrıca dışarı çıktığınızda da, sadece incecik ve uzun kadınlara gözlerinizi dikmektense, daha kilolu kadınlara da bakın.

Tucker”a göre, kilo problemi olan kadınlar, ince kadınları fark etmekte pek iyiler ve bilinsizce, onları hemen kendi beğenmedikleriyle yanlarıyla karşılaştırmaya başlıyorlar.

Hemen hepimizin vücudumuzla ilgili özel ve sadece bize ait olan bir özelliğimiz var. Bu nedenle, bir dahaki sefer, kendinizi başkalarıyla karşılaştırırken bulduğunuzda, “Ne kadar da ince. Keşke onunki gibi bir popom olsaydı” türünden şeyler düşüneceğinize, sahip olduğunuz, size ait bir özelliği düşünün.

3. Asıl ”güzel” olanın ”sağlıklı” olan olduğunu düşünün.

Vücutlarından dolayı mutsuz olan kişiler, genellikle ya gereğinden fazla, ya da diyet yapmak adına, gereğinden az yerler. Her ikisi de kötüdür. Çünkü birinde kilo alırken, diğerinde bir süre için kilo da versek, gereken besin maddelerini almadığımızdan bu sağlıksız bir incelme olur ve uzun süreli de değildir.

Her besin maddesinden gereken miktarlarda içeren dengeli bir beslenme programı ile, vücudunuza yakması gereken enerjiyi vererek yardımcı olursunuz. Yorgunluk hissi olmaz ve enerji harcayıp, kilo verir hale gelirsiniz.

4. Gerçekçi olun.

Kilo vermeye karar vermek, öz saygınız ve kendinize olan güveniniz açısından iyi bir başlama noktasıdır. Ancak hayatınızı, hazırladığınız egzersiz ve beslenme programına göre bir gecede değiştirmeyi beklemeyin. Başarınız, bir programa uyduğunuz ve ”zorunluluklarınız” olduğu düşüncesinden kurtulabilmenize bağlı. İkinci bir önemli nokta da, hemen bir fitness fanatiği olup, iki haftada harika bir vücuda sahip olacağınız düşüncesini kafanızdan atmanıza. Çünkü bu gerçekleşmeyecek ve gerçekleşmediğinde de, kendinizi kötü hissedeceksiniz.

Vücut şeklinizi değiştirmek istiyorsanız, bu, hayatınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, kendinize, bu iş için ne kadar emek sarfedebileceğinizi sorun.

Daha sağlıklı yaşamak için, her gün küçük bir karar alın. Mesela bugün, 20 dakikalık hızlı bir yürüyüş yapın. En az 6 hafta boyunca, bunu her gün yapacağınıza dair söz vermeyin ama. Sadece bugün bunu gerçekleştirebildiğiniz için kendinizi kutlayın. Bir kez yaptıktan sonra, devamını getirmek daha kolay olacaktır. Aynı şeyi yiyeceklerle de yapabilirsiniz.

İleriki haftalarda, hayatınıza biraz daha egzersiz ve sağlıklı besin sokun. Bunu yaparken, arkadaşlarınızla dışarı çıkmaktan, restoranda yemek yemektyen vazgeçmenize gerek yok. Bunu yapmayın zaten. Dışarıda yerken, beslenme programınıza sadık kalmaya çalışın. Eğer gerçekten diyetiniz dışında bir şeyler yemek istiyorsanız, bunu haftada 3-4 kez yerine, bir kez yapın.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>