Rehberiniz-Verdiği bir cevap hayatını değiştirdi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Verdiği bir cevap hayatını değiştirdi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Verdiği bir cevap hayatını değiştirdi!

SABAH

Superonline”da yaptığı ilk iş görüşmesinde genel müdüre “Hedefim sizi yanımda çalıştırmak” diyen Yanıklar, bugün 8 milyon dolarlık bir işin başında.

Kaçımız 23 yaşında kendi şirketini kuracak kadar iddialı olabilir? Elinde üniversite diplomasıyla yaptığı ilk iş görüşmesinde, şirketin patronuna ileriye dönük hedefleri hakkında “Sizi yanımda çalıştırmak istiyorum” yanıtını vermeye cesaret eder? İşte Turkticaret. net”in genel müdürü Murat Yanıklar, gerek girişimcilik yeteneği gerekse rekabet ettiği alanda asla kaybetmediği hırsıyla, bu cüretli adımları atabilmiş bir işadamı.

Genel müdürlüğünü yaptığı Turkticaret. net, Türkiye”nin önemli B2B sitelerinden bir tanesi. Şu an ayda 1 milyon hit alan sitede 105 bin üye firma işlem yapıyor. Murat Yanıklar henüz 30”lu yaşları dahi telaffuz etmeyen bir yönetici. Yanıklar, 1975 yılında Bursa”da doğmuş. Liseyi Bursa Süleyman Çelebi Lisesi”nde bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Matematik Bölümü”nden mezun oldu. Turkticaret.net”in kurulduğu yıldan bu yana başında olan Yanıklar”a “nasıl başardığını” sorduk…

* Teknolojiye merakınız ne zaman başladı?

Lise ve ortaokul yıllarımda bilgisayarla tanıştım. Bu sayede bilgisayara ve teknolojik gelişmelere ilgim her geçen gün arttı. Özellikle internet konusunda tüm gelişmeleri yakından takip ettim. Birçok yayını ve ilgimi çeken kitabı okudum.

* 1997 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra ne yaptınız?

İnternet üzerinden futbol müsabakalarının takip edildiği ve hafta içinde sonuçlarının değerlendirildiği bir oyun projesi geliştirdim. Bunu İstanbul”da Superonline”a sundum. Onlar çalışmamı inceleyip beğendiklerini ve projeyi kendi firmaları adına yapmak istediklerini söylediler. Bana da bu projenin yöneticisi olmamı teklif ettiler. Okuldan yeni mezun olmuş biri için oldukça iyi para öneriyorlardı ve tekliflerini kabul ettim. Üç gün sonra işe başlamak için anlaştık. Tam görüşmeden çıkarken şirketin patronu bana “İleriye dönük hedefin nedir” diye sordu. Ben de hiç düşünmeden “Sizi yanımda çalıştırmak istiyorum” dedim. Bunun üzerine beni işe almaktan vazgeçti. Sayesinde, Turkticaret.net doğmuş oldu.

* Sonra ne oldu? Kendi şirketinizi kurma kararını nasıl aldınız?

Bir yıl kadar sonra ortağım Sait Tosun ile şirketi kurma kararı aldık. Sait Bey, kendi işini kurmak istiyordu. Bende ise proje vardı. Beraber, 10 bin dolarla bir Bursa.net”i kurduk. Tabii ki benim param yoktu. Finansal kaynağı Sait Tosun karşıladı.

* Yıl 1998, siz 23 yaşındasınız ve şirketinizi Bursa”da kurdunuz. Hem genç bir girişimci olmanız hem de şirketin İstanbul kökenli olmaması size ne gibi avantajlar sağladı?

İstanbul kökenli bir şirket olmamamız, Anadolu”daki KOBİ”lerin sorun ve ihtiyaçlarını çok iyi analiz edebilmemize yardımcı oldu diyebilirim. Genç bir firma olmamızın verdiği enerji ve başarıya olan inancımız, hizmet verdiğimiz alanda gerçekleştirdiğimiz doğru stratejiler ile birleşince, Turkticaret. net”in bugün geldiği nokta ortaya çıktı.

* İşe nereden başladınız?

Kişi ve kurumların internet erişimi yoktu. Onlara interneti ve faydalarını anlattık. Yavaş yavaş web sayfaları oluşmaya başladı. Bu beraberinde bir internet kültürünü de getirdi. İki yıl kadar geçtikten sonra daha geniş kitlelere ulaşmak ve pazarımızı büyütmek için yeni bir proje geliştirdik. O noktada Türkiye”nin ilk B2B sitesi Turkticaret.net ortaya çıktı. Turkticaret.net markasını geçtiğimiz yıl ise şirkete dönüştürdük.

* Geriye dönüp baktığınızda “İyi ki yapmışım” dediğiniz bir karar var mı?

Hayallerimden vazgeçmeyerek Turkticaret.net”i kurmak tabii ki.

* Peki ya hiç pişman olmadınız mı? Keşke yapmasaydım dediğiniz bir karar almadınız mı?

İş hayatına ”keşke” sözcüğünü sokmuyorum. Bugün gelinen nokta da bunu destekliyor. 1998 yılında üç kişilik bir ekiple ve 10 bin dolarlık sermayeyle başladık. Şu an ayda bir milyon hit alan bir siteye, sitede işlem yapan 105 bin üye firmaya sahibiz. Bu başarıdan dolayı Turkticaret.net genel müdürü olarak 2002 yılında Kültür Bakanlığı ve İMKB sponsorluğunda düzenlenen yarışmada ”Türkiye”nin en başarılı genç girişimcisi” seçildim. Bütün bu sonuçlar doğru işler yaptığmızın bir kanıtı.

* Kendi işinizi kurun. İyi kişiler her zaman iş buluyor, kendi işini kurabiliyor. Siz de kendi işinizi kurabilirsiniz.

* İnandığınız yolda ilerleyin, başarıyı kovalayın ve asla yılmayın.

* Türkiye”de her ne kadar işsizlik olsa da iş imkanı da çok fazla.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir