Rehberiniz-Velilere özel “çocuk yetiştirme ansiklopedisi”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Velilere özel “çocuk yetiştirme ansiklopedisi”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Velilere özel “çocuk yetiştirme ansiklopedisi”

Hürriyet

Rehber Öğretmen Ömer Baldık’ın hazırladığı 780 sayfalık ansiklopedi, ailelerin çocuklarıyla ilgili karşılaştıkları sorunlara çözüm aranıyor.

Üsküdar Avni Başman İlköğretim Okulu’nda Rehberlik Öğretmeni olarak görev yapan Ömer Baldık, velilere çocuk yetiştirmede ışık tutması amacıyla 780 sayfalık bir ansiklopedi hazırladı. Baldık, ‘Ansiklopedik

Eğitim ve Psikoloji Rehberi’ adını verdiği kitabında, ailelerin çocuklarıyla ilgili karşılaştıkları sorunlara çözüm aranıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra 7 yıl ilköğretim okullarında öğretmenlik yapan Ömer Baldık, anne babaların çocuklarının eğitimi konusunda karşılaştıkları sorulara yanıt aradığını söylüyor.

Okulda ve işte karşılaşılan sorunların günlük yaşamı olumsuz etkilediğini kaydeden Ömer Baldık, ‘Hepimiz her an elimizin altında bulunacak bir kaynak arıyoruz. Akıl danışacak bir dost, bilgi alacak bir rehber. Ben bir başucu kaynağı oluşturmak istedim’ diyor.

Baldık, psikoloji konusunda anne babaların belli konu dizinleriyle karşılaştıkları sorunları ve çözüm yollarını bulacaklarını söylüyor.

Kimsenin yanında utandırmayın

Ebeveyn ve çocuk ilişkilerine çok geniş bir bölümün ayrıldığı rehberde, anne ve babalara yönelik olarak şu öneriler yer aldı:

Çocuğunuzu yorum yapmadan dinleyin

Sürekli olarak derslerini sormayın

‘Sen yapamazsın’ demeyin

Söze ‘Ben senin yaşındayken şöyle yapardım’ diyerek başlamayın

Parasız bırakmayın

İzin isteklerini baştan reddetmeyin

Utandırmayın ve başkalarına kötülemeyin

Sizi eleştirmesine karşı gelmeyin

Aksi ispatlansa bile ona güvenin

Yaptıklarınızı başına kakmayın

‘Ben yaptım sen yapma’ demeyin

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir