Rehberiniz-Vazgeçmekten vazgeçin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Vazgeçmekten vazgeçin” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Vazgeçmekten vazgeçin

Bir an gelir ve hayatta kaçırdıklarınız için endişelenirken bulursunuz kendinizi. Sonra bu durum bir sarmal haline gelir, vazgeçtiklerinizi telafi etmek yerine hayattan tamamen yüz çevirirsiniz. Oysa hayat devam ettikçe vazgeçmek için hep erkendir…

VAZGEÇMEK İÇİN ÇOK ERKEN

Şöyle bir arkama bakıyorum da ne kadar çok vakit kaybetmişim, ne kadar anlamsız şeylerle oyalanmışım, benim yaşımda olan pek çok kişi neler yapmış neler, ben artık çok geç kalmışım çooook ! ’’ Bu uzun ve sıkıcı cümleyi 28 yaşında da, 38 yaşında da, 48 yaşında da söyleyenler var. Bir insanın böyle bir düşünceyi beyninde taşıması o kişiye ne sağlar? odağını nereye çeker? …………………………..Lütfen hiç bir şey sağlamaz diye cevap vermeyin 🙂 Okumaya ara verin ve düşünün, ben beklerim :)…………………………………………
Dibe çeker, geçmişe odaklanmayı sağlar, başarısızlığı görmeyi sağlar, durduğun yerde durmayı sağlar, eylemsizlik sağlar, kurban olma psikolojisi yaratır, daha da olumsuz şeyleri hayatına çekmeyi sağlar ve en önemlisi artık geç kalınmıştır – kabullenip vaz geçmek için haklı sebepleriniz vardır, sonuç olarakta hiçbir şey yapmamanızı sağlar.
Oysa bugün geleceğinizin ilk günü, bugünkü düşünceleriniz yarınları yaratacaktır. Hayatınızın geri kalan kısmını geleceğinizde geçireceksiniz. Bugün başlamak için hala bir şansınız var. Geçmişte yaşanmış olan kayıpları nasıl kazanca çevireceğinizi bilmek size güç kazandıracaktır. Bugün arkanıza baktığınızda kötü gözüken, kayıp gözüken her şeye bir anlam ve dolayısıylada bir duygu yüklemişsinizdir. Bu anlam ve duygu olumsuz olunca da kendinizi kötü hissedersiniz. Şimdi eğer isterseniz geçmişteki olaylara bakış açınızı değiştirerek anlamlarını ve duygularınızı değiştirebilirsiniz.
Her olumsuzluğun, kötünün içinde mutlaka bize değer katacak pozitif bir öğreti vardır. Tek yapılması gereken size acı veren, kayıp gibi gelen olaylara tek tek gidip, içinden almanız gereken bilgiyi almanızdır. Böylelikle gelecek günler için tecrübe ve bilgi toplamış kendinizi geliştirmiş olursunuz. Hiç bir şeyin boşa yaşanmadığını fark edersiniz. Geçmişinize yüklediğiniz anlam değişir.
Örneğin bu güne kadar hiç bir işte dikiş tutturamadığnızı düşünüyorsanız, kendinize şu soruları sorun ; Ben bu iş yerlerinde ne öğrendim ? Ben ne yapsaydım bu iş yerlerinde devam edebilirdim? Ya da ne yapmamam gerektiğini öğrendim? Bana kendimi geliştirmem için nasıl bir mesaj alabilirim bu tecrübeden? Acaba bu işler benim için gerçektende doğru işler miydi?…..
Eğer kötü biten ilişkiler yaşadıysanız ; ben bu ilişkilerden işime yarayacak ne öğrendim? Kendimle ilgili neyi farkettim? Bu ilişki bana ihtiyacım olan neyi göstermek istiyordu?
Yaşadığımız her ne varsa hepsinden tek tek bilgiler toplayıp, onların anlam ve duygularını değiştirip ileriye daha güçlü bakabilirsiniz. Bugün başarılı ve mutlu insanların sırrı budur. Onlar yapabildiyse siz de yapabilirsiniz 🙂
Başlamak için geç olduğunu değil, vaz geçmek için çok erken olduğunu farkederseniz her şey daha kolay olacaktır. 28 yaşında birisi üniversite okumak ya da bir meslek edinmek için çok geç olduğunu düşünürken, bugün başka birirsi 40 yaşında üniversiteye başlıyor. Bugün 40 yaşında birisi evlenmek için çok geç olduğunu düşünürken, başka birisi bugün 55 yaşında üçüncü evliliğini yapıyor. 30 yaşında birisi zayıflamayı imkansız görürken, bugün 45 yaşında başka birisi 40 kilo veriyor. 50 yaşında birisi dansa başlamak için çok geç olduğunu düşünürken, başka birisi 60 yaşında dağcılık eğitimi almaya başlıyor………………………… Bu örnekler yaz yaz bitmez. Bu insanların aralarındaki fark nedir? Tek fark bakış açılarıdır. Yerinde duranlar neden yapamayacaklarını düşünürken, ileriye gidenler daha neler yapabileceklerini hayal ederler.
Evet siz de’’ neden olmasın’’ diye güne başlayabilirsiniz. Siz de düşünme şeklinizi değiştirerek hayata yeniden ’’ MERHABA ’’ diyerek gülümseyebilirsiniz 🙂
Evet, bugün vaz geçmek için ÇOK ERKEN 🙂 Şimdi aynaya bak ve gülümse hayata, gülümse kendine 🙂

Yazar: Arzu Bıyıklıoğlu
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Çalışanlar nasıl motive edilir?
Başarılı liderlerin motivasyon sözleri
Motivasyon güçlendiren 17 yöntem
Motivasyon artıran kişisel gelişim filmleri!
Başarı için başarısızlıklardan ders çıkarmak!
Yıkılmadım, ayaktayım!
Güne zinde bir başlangıç için 4 ipuçu
Kötümserim, kötümsersin, kötümser!
‘Tükenmişlik sendromu’ belirtileri ve çözüm yolları
Olumsuz düşünceler mutluluk getirmez!
x
Gelişimciler Facebook’ta
Turkey90.com’dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

MOTİVASYON YOLLARI
Çalışanlar nasıl motive edilir?
Başarılı liderlerin motivasyon sözleri
Motivasyon güçlendiren 17 yöntem
Motivasyon artıran kişisel gelişim filmleri!
Başarı için başarısızlıklardan ders çıkarmak!
Yıkılmadım, ayaktayım!
Güne zinde bir başlangıç için 4 ipuçu
Kötümserim, kötümsersin, kötümser!
‘Tükenmişlik sendromu’ belirtileri ve çözüm yolları
Olumsuz düşünceler mutluluk getirmez!
Herkesin bir köpekbalığına ihtiyacı var!
Vazgeçmek mi devam etmek mi?
Sizi neler motive eder?
Motivasyonun da doğrusu – yanlışı var!
Çocuklarımızı motive etmenin yolları
Liderlerin motivasyon taktikleri
Bahar yorgunluğuyla başa çıkmanın yolları
Stresi yen işe mutlu git!
Enerji veren sözler
Sihirli güç: Samimiyet
turkey90CİLER FACEBOOK’TA
GÜÇLÜ BEYİN

SOSYAL SORUMLULUK
Türkiye Beyin Haftası kampanyamız
turkey90 HAKKINDA
turkey90.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır.
Türkiye’deki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır.
Yazar Turkey90.com tarafından 2000 yılında açılmıştır.
Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır.
İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.
NASIL KATILABİLİRSİNİZ?
Sitedeki yazıları okuyup hayatınıza uygulayabilirsiniz;
Beğendiğiniz bazı yazıları site editörlerine önerebilirsiniz.
Yazdığınız yazıları yayınlamak üzere bize iletebilirsiniz.
Iyi yazarlara bizi veya bize onları tavsiye edebilirsiniz.
turkey90’i biliyor olsa sevecek” olan kişilere tanıtabilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir