Rehberiniz-Vardiya değişikliği hasta ediyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Vardiya değişikliği hasta ediyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Vardiya değişikliği hasta ediyor

Amerikalı bilim adamları, vücudun alışık olduğu ışık şartlarının değişmesi, gündüz ile gecenin karışması halinde, beyinde derin uyku evresini kontrol eden merkez ile REM uykusunu kontrol eden merkezin birbiriyle uyumlu çalışmalarının bozulduğunu tespit etti.

Alman Bild der Wissenschaft dergisindeki habere göre, araştırmayı yürüten Washington üniversitesi bilim adamlarından Horacio de la Iglesia, alışık olduğu zamanlarda karanlık ve aydınlığı yaşamayanlarda bu iki merkezin ritminin bozulduğunu, merkezler arasındaki senkronizasyonun tamamen kaybolduğunu belirtti.

Araştırmada, derin uykuyu yöneten merkezin yaklaşık iki günde normal çalışma ritmine dönebilirken, REM uykusunu kontrol eden merkezin normal çalışma düzenine dönebilmesinin en az bir hafta sürdüğü görüldü.

Fareler üzerinde deney yapan bilim adamları, farelerin uyku düzenini, Paris’ten New York’a uçan bir insanın yaşadığı zaman dilimi farkı oranında değiştirdi. Beyindeki, derin uykuyu kontrol eden merkez yeni uyku düzenine oldukça çabuk uyum sağlarken, REM uykusunu yöneten merkez uzun süre daha önceki uyku düzenine göre çalışmayı sürdürdü ve 6-8 gün sonra tekrar diğer merkezle senkronize çalışmaya başladı. Bu süre zarfında uyku evrelerinin ise tamamen birbirine girmiş olduğu görüldü.

Bir grup sinir hücresi Paris saatinde olduğunuzu, bir başka grup sinir hücresi ise New York saatine göre yaşadığınızı söylüyor. Yani içsel olarak tam bir uyumsuzluk yaşanıyor diyen de la Iglesia, bu durumun hem insan sağlığını hem de performansı olumsuz etkilediğini belirtti.

Vardiyalı çalışanların kalp hastalığına ve kansere yakalanma ihtimallerinin düzenli saatlerde çalışanlara oranla daha yüksek olması ve jetlag yaşayanların öğrenme ve konsantrasyon sorunları yaşaması olumsuz etkilere örnek teşkil ediyor.

Kaynak: http://Gazeteport

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>