Rehberiniz-Vakit nakittir, nakitte vakit…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Vakit nakittir, nakitte vakit…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Vakit nakittir, nakitte vakit…

Eğer zaman tasarrufu yapmak için olması gerekenden fazla harcama yapıyorsanız, ”değer mi?” sorgulamasını yapmak gerekiyor. Yani her yere zamanında yetişmek için taksiyle gidip, son dakikayı da değerlendirebilmek için en pahalı sınıftan uçak bileti almak zorunda kalıyorsanız, vakitsizlikten yemek yapamayıp hep dışarıdan yemek ısmarlıyorsanız, masa başında bilgisayar karşısında tutulan boynunuz için masöre haftada üç gün muhtaç oluyorsanız, fazla ve plansız çalışmanın diyetini ödüyorsunuz demektir.

Bunlara işten zaman ayırıp da yatıramadığınız faturaların gecikme ücreti ve kredi kartlarının faizleri eklenince maaşın büyük bir bölümü erir gider. Bir bakarsınız ki ek kazancınız, o parayı haketmek için yapılan fazla çalışmanın neden olduğu harcamaları ancak karşılar.

Fayda maliyet analizi

Çarşamba günü 11:30”da bir cafede dostunuzla oturup kahve içmenin fiyatı nedir? Bebeğinizin ilk kez ne zaman ”dolma” dediğini biliyor musunuz? İstanbul”da mesai saatlerinin dışında araba kullanmanın tadını hiç çıkarttınız mı? Salı Pazarı”na en son hangi yıl gittiniz, hatırlıyor musunuz? Bir kredi kartı reklamında söyledikleri gibi, ”bazı şeyler parayla ölçülemez”.

Tam zamanlı, hatta fazla zamanlı bir iş mi istersiniz, yoksa daha az parayı göze alıp hayattan zaman mı kazanırsınız? Her iki kararın da fayda maliyeti var. Bazen attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor. Yönetim biliminde 1980”lerde ortaya atılan iş-özel yaşam dengesi tartışmaları, bugün esnek çalışma, uzaktan ya da evden çalışma, iş ya da pozisyon paylaşma şeklinde gündeme geliyor.

Hatta Amerika ve Kanada”da ”Zamanınızı geri kazanın!” sloganıyla örgütlenmiş çalışanlar, Avrupalılardan yılda 9 hafta daha fazla çalıştıklarını söyleyerek, haftalık çalışma saatini kanunen indirmek, doğum izinlerini ve yıllık ücretli izinlerini arttırmak için uzunca bir süredir girişimlerde bulunuyorlar.

Afişlerinde dondurulmuş gıdalar tüketmekten, çocuklarından uzak kalmaktan artık sıkıldıkları yazıyor: “Çok çalışmaktan çöpleri ayrıştırıp, geridönüşümü destekleyemiyor, dolayısıyla doğayı koruyamıyoruz!”

Son zamanlarda iş görüşmelerinde iyi adayların büyük bir bölümü, kendilerine kalacak zamanı sorguluyorlar. Türkiye”de esnek ve yarı zamanlı çalışmanın önünü biraz daha açmaya yarayan yasal değişikliklerin Yeni İş Kanunu”yla 2003”te gelmesi gibi, tüm ülkeler iş kanunlarını bu yeni taleplere göre düzenlemeye çalışıyorlar.

Şirketlerin ara çözümleri

Mc Donalds”tan Intel”e birçok uluslararası şirket, çalışanlarına beş-on yılda bir sabattical, yani yenilenme izni vererek kendine zaman ayırma ihtiyacını tatmin etmeye çalışıyor. Xerox gibi bazı şirketler ise toplumsal bir projede çalışmak şartıyla bu izni veriyorlar. Aslında akademisyenlikte yaygın olan ”7. yıl izni” uygulaması, önemli bir motivasyon aracı olmasının yanında üretkenliği de arttırdığı için birçok uluslararası şirket tarafından benimsendi. SHRM Uluslararası İK Topluluğu, 2001”de üyelerinin dörtte birinin ”yenilenme izni” verdiğini açıklamıştı.

Zamansızlığın olumsuz etkileri

Sağlığa zaralı: Yorgunluğa, dolayısıyla kazalara neden oluyor. Spor yapmaya vakit kalmıyor. İş stresi ve tükenmenin gelişmiş ekonomilere maliyetinin yılda 400 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

İlişkileri yıpratıyor: Eşlere, çocuklara, anne-babaya hakettikleri zaman ayrılamıyor. Arkadaşlarla aylarca görüşülemiyor.

Toplumu güçsüzleştiriyor: Komşularla, mahallenin gençleriyle ilişkiler azalıyor. Sosyal sorumluluk üstlenilemiyor.

İşsizliği arttırıyor: Bir kişi haftada 80 saat çalışırsa, iki kişilik iş yapmış oluyor.

Gelişmeyi engelliyor: Okumaya, dua etmeye, dinlenmeye vakit yok!

Evcil hayvanlara eziyet: Ev hayvanları başıboş kalıyor. Bakımları aksatılarak onlara da eziyet ediliyor

Çevreyi yok ediyor:Ayrıştırıp, geridönüşümü destekleyemiyor, dolayısıyla doğayı koruyamıyoruz

Yazar: İdil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>