Rehberiniz-Uyusun da başarsın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Uyusun da başarsın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Uyusun da başarsın!

BAŞARI İÇİN İYİ UYKU

Anaokulu ve ilköğretim yaşındaki çocukların beyni, hızlı bir gelişim sürecindedir. Bu yüzden yeterli uyku, fiziksel ve bilişsel gelişme için olmazsa olmazdır. Çok karmaşık bir bilgisayara benzetirsek, beyin, verileri işlemek, belleğe kaydetmek, bilgileri birbiriyle ilişkilendirmek, sınıflandırmak, gerektiğinde kolay ve doğru hatırlamak, doğru çıkarım yapmak için gereken işlemlerin çoğunu uykuda gerçekleştirir.

Uzmanlar, miniklerin 11-13 saat, ilk ve orta öğrenimdeki çocukların 10-11 saat uyuması gerektiğini saptamışlar. Ergenlik yaşındaki gençlerde de uyku problemleri tahminlerden yaygın. Eksik uyku çok belirgin davranış sorunlarına, öğrenme problemlerine ve akademik performans düşmesine yol açar.

Bu yaş grubundaki gençlerde sıklıkla gece uykuya dalmakta zorluk, sık uyanma, sabah dinlenmeden uyanma veya çok zor ayılma, gün içinde yorgunluk, uykunun kolayca gelmesi şikayetleri görülür. Anne-babaların çocuklarının uyku sağlığına en azından beslenmeleri ve genel sağlıkları kadar özen göstermeleri gerektiği açık.

Sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gereken genel kurallar:

– Egzersizi, yatmadan en az 4 saat önce yapın.

– Yatak odası sessiz, karanlık, yaklaşık 23-24 derece olsun.

Yazar: Ferhan Kaya Poroy

Kaynak: http://www.posta.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir