Rehberiniz-“unuttum” lafı tarihe karışacak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”unuttum” lafı tarihe karışacak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
unuttum lafı tarihe karışacak

5 yıl sonra çıkacak hafıza haplarıyla yabancı bir dil bir ayda öğrenilebilecek!

TÜBİTAK’ın yayımladığı Bilim ve Teknik Dergisi’nin ağustos sayısında, lowa Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bahri Karaçay’ın “Beyin, hafıza ve hafızanın genleri” yazısında, “hafıza hapları” konusundaki çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Hafıza hapı, yabancı bir dilin bir ay gibi kısa bir sürede öğrenilmesini sağlayabilecek, pek çok alanda üniversite eğitimi almak için gereken dört yıllık süreyi belki birkaç aya indirebilecek. Yazıda insanlık için büyük bir buluş olarak nitelenen hafıza haplarının deneme aşamasında olduğuna ve beş yıl gibi kısa bir süre sonra da insanların hizmetine sunulabileceğine dikkat çekildi.

Prof. Karaçay, insan beyninin yeni hafıza oluşturmak için farklı sistemler kullandığını; isimleri, yüzleri, yaşanan yeni tecrübeleri, olayları kaydeden, gerektiğinde geri çağıran sisteme “açık hafıza”; yıllar önce bisiklete binmeyi veya müzik aletini çalmayı geri çağıran sisteme ise “örtük hafıza” denildiği bilgisini verdi.

Yazar: Düzgün Karadaş

Kaynak: http://www.haberturk.com,aut

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir