Rehberiniz-Unutkanlığa paydos…!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Unutkanlığa paydos…!” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Unutkanlığa paydos…!

Aksam gazetesi /Ä°nci eki

Dünyanın hızla geliÅŸmesi ve deÄŸiÅŸmesiyle birlikte daha da artan stres, depresyon, alzheimer gibi rahatsızlıklar artık beyin haritası yöntemiyle tespit edilip tedavisi yapılıyor. Memory Centers of America”nın Türkiye ÅŸubesi olan “İstanbul Hafıza ve Öğrenme Merkezi”nin kurucusu Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ”Beynimizi ya kullanacağız ya da kaybedeceÄŸiz, kullanmak onu çalıştırmakla gerçekleÅŸecektir” diyor.

”Beynin de yaşı var”

Psikiyatri Profesörü Nevzat Tarhan, insan beyninin de bir yaşı olduğunu söyleyerek çıkardıkları haritayla bu yaşı ortaya çıkardıklarını vurguladı:

”Ä°nsanların yaşına göre beyin veri tabanı bulunmaktadır. Bize gelen insanların beyin haritasını çıkartıyoruz ve bunun sonucunda kiÅŸi kaç yaşında olursa olsun beyninin gerçek yaşı ortaya çıkıyor. Özellikle kiÅŸide

unutkanlık, dalgınlık, dikkat toplama bozukluÄŸu gibi sorunlar varsa bunların gerçek nedenlerini ortaya çıkartıyoruz.”

Geliştirme programı

Birtakım testlerle bu sonuca ulaÅŸtıklarını açıklayan Tarhan, beynin hangi bölümünde eksiklik varsa onu tamamladıklarını vurguluyor: ”ÖrneÄŸin kiÅŸide aileden gelen alzheimer varsa bunun önlemini alıyoruz. Bizim yaptığımız vücut geliÅŸtirme programı gibi bir beyin geliÅŸtirme programı.”

10 seansta…

Ä°stanbul Caddebostan”da bulunan merkezde hem çocuklara hem de yetiÅŸkinlere hizmet veriliyor. Çocuklarda dikkat eksikliÄŸi, derslere karşı konsantre olamama gibi durumlarda bu yöntemin çok etkili olduÄŸunu belirten merkezdeki uzmanlar, on seansta hem çocuklarda hem de büyüklerde baÅŸarının

yakalandığını belirtiyorlar.

Dilek KAYKILAR

IYI HUYLUSU DA VAR, KÖTÜ HUYLUSU DA

Unutkanlık nasıl meydana gelir?

Beyindeki hücreler arası enerji transferinin bozulması, hücrelerin bilgileri kaydetme, tekrar geri çağırabilme, bilgileri depolayabilme özelliklerinin bozulmasını unutkanlık olarak tanımlayabiliriz.

En önemli konu unutkanlığın hangi nedenle olduğunun tespitidir. Çünkü eğer unutkanlık alzheimer gibi bir hastalığın habercisiyse erken teşhis büyük önem taşıyor.

Hafızayla ilgili ne tür sorunlar ortaya çıkıyor?

Nasıl ki insan yaşlanınca beli bükülür, cildi yıpranırsa hafıza da zamanla yaşlanıyor. Yaşlanmayla birlikte de zihinde unutkanlık ortaya çıkıyor.

İki çeşit unutkanlık vardır. Bir tanesi basit unutkanlık dediğimiz zararsız, geri dönüşü olan ve düzeltilebilen unutkanlık türüdür.

İkincisi kötü huylu unutkanlıktır. Hafıza kaybı, yani alzheimer hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla ilgili oluşur.

Ä°nsan beyni hala gizemli. Beyinle ilgili ÅŸu an neler biliniyor?

”The Brain Book” adlı ünlü kitapta bir gram beynin bütün dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha fazla hücreler arası baÄŸlantı içerdiÄŸi ortaya çıktı. Insan beyninde yaklaşık olarak 140 milyar hücre var. Zeka geriliÄŸi olan bir insanın beyninin bile dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha çok baÄŸlantı içerdiÄŸi biliniyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir