Rehberiniz-Unutkanlığa paydos…!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Unutkanlığa paydos…!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Unutkanlığa paydos…!

Aksam gazetesi /İnci eki

Dünyanın hızla gelişmesi ve değişmesiyle birlikte daha da artan stres, depresyon, alzheimer gibi rahatsızlıklar artık beyin haritası yöntemiyle tespit edilip tedavisi yapılıyor. Memory Centers of America”nın Türkiye şubesi olan “İstanbul Hafıza ve Öğrenme Merkezi”nin kurucusu Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ”Beynimizi ya kullanacağız ya da kaybedeceğiz, kullanmak onu çalıştırmakla gerçekleşecektir” diyor.

”Beynin de yaşı var”

Psikiyatri Profesörü Nevzat Tarhan, insan beyninin de bir yaşı olduğunu söyleyerek çıkardıkları haritayla bu yaşı ortaya çıkardıklarını vurguladı:

”İnsanların yaşına göre beyin veri tabanı bulunmaktadır. Bize gelen insanların beyin haritasını çıkartıyoruz ve bunun sonucunda kişi kaç yaşında olursa olsun beyninin gerçek yaşı ortaya çıkıyor. Özellikle kişide

unutkanlık, dalgınlık, dikkat toplama bozukluğu gibi sorunlar varsa bunların gerçek nedenlerini ortaya çıkartıyoruz.”

Geliştirme programı

Birtakım testlerle bu sonuca ulaştıklarını açıklayan Tarhan, beynin hangi bölümünde eksiklik varsa onu tamamladıklarını vurguluyor: ”Örneğin kişide aileden gelen alzheimer varsa bunun önlemini alıyoruz. Bizim yaptığımız vücut geliştirme programı gibi bir beyin geliştirme programı.”

10 seansta…

İstanbul Caddebostan”da bulunan merkezde hem çocuklara hem de yetişkinlere hizmet veriliyor. Çocuklarda dikkat eksikliği, derslere karşı konsantre olamama gibi durumlarda bu yöntemin çok etkili olduğunu belirten merkezdeki uzmanlar, on seansta hem çocuklarda hem de büyüklerde başarının

yakalandığını belirtiyorlar.

Dilek KAYKILAR

IYI HUYLUSU DA VAR, KÖTÜ HUYLUSU DA

Unutkanlık nasıl meydana gelir?

Beyindeki hücreler arası enerji transferinin bozulması, hücrelerin bilgileri kaydetme, tekrar geri çağırabilme, bilgileri depolayabilme özelliklerinin bozulmasını unutkanlık olarak tanımlayabiliriz.

En önemli konu unutkanlığın hangi nedenle olduğunun tespitidir. Çünkü eğer unutkanlık alzheimer gibi bir hastalığın habercisiyse erken teşhis büyük önem taşıyor.

Hafızayla ilgili ne tür sorunlar ortaya çıkıyor?

Nasıl ki insan yaşlanınca beli bükülür, cildi yıpranırsa hafıza da zamanla yaşlanıyor. Yaşlanmayla birlikte de zihinde unutkanlık ortaya çıkıyor.

İki çeşit unutkanlık vardır. Bir tanesi basit unutkanlık dediğimiz zararsız, geri dönüşü olan ve düzeltilebilen unutkanlık türüdür.

İkincisi kötü huylu unutkanlıktır. Hafıza kaybı, yani alzheimer hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla ilgili oluşur.

İnsan beyni hala gizemli. Beyinle ilgili şu an neler biliniyor?

”The Brain Book” adlı ünlü kitapta bir gram beynin bütün dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha fazla hücreler arası bağlantı içerdiği ortaya çıktı. Insan beyninde yaklaşık olarak 140 milyar hücre var. Zeka geriliği olan bir insanın beyninin bile dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha çok bağlantı içerdiği biliniyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir