Rehberiniz-Üniversiteye torpille girmek

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Üniversiteye torpille girmek” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Üniversiteye torpille girmek

ÜNİVERSİTEYE TORPİLLE GİRMEK

MELİH ARAT

8.06.2003

ZAMAN

Üniversite sınavına bir hafta kaldı. Son hafta çalışalım mı, çalışmayalım mı sorusu önemli bir sorudur. Ne zamana kadar çalışalım?

Uzun bir ön hazırlık maratonu olan sınavlarda, genellikle son bir hafta ya da son cumartesi günü sınava hazırlanma işinin bırakılması tavsiye edilir. Ancak, sınava hazırlık açısından bakılırsa insanlar iki kategoriye ayrılabilir.

Birinci kategori, tedirgin tiplerdir. Bunlar gerçekten sınavı ciddi bir stres kaynağı olarak algılarlar ve son hafta ya da sınavdan önceki son gün çalışmak bu insanların tedirgin olmalarına hatta daha fazla aklının karışmasına yol açar.

İkinci kategori ise, rahat tiplerdir. Rahat tipler için son hafta ya da son gün hatta son saat dahi çalışmak gerginlik seviyesini artırmayabilir. Bu tipler için, son hafta ve son gün çalışmaya devam etme, kritik yarar sağlayabilir.

İnsan hafızası, uzun dönem ve kısa dönem hafıza olarak ikiye ayrılır. Uzun dönem hafızaya atılmış bilgiler, doğru sorular karşısında geri çağrılabilir. Kısa dönem hafıza ise, son birkaç zaman diliminde (dakika, saat, gün, hafta) gibi edinilmiş bilgilerin depolandığı ve giderek unutulduğu hafıza birimidir.

Herhangi bir sınava sekiz ay boyunca hazırlanan herhangi birisi sınav sırasında sadece uzun dönem hafızaya atabildiklerinden hatırlayabildiklerini kullanacaktır. Halbuki yukarıdaki sınıflamada “rahat” grubuna giren bir kişi, son ana kadar çalışırsa uzun dönem hafızaya alabildiklerinin yanı sıra son bir hafta, hatta son bir gün içinde kısa dönem hafızaya yerleştirdiklerini de kullanabilecektir.

Özellikle üniversite sınavı gibi kritik sınavlarda, tek bir fazla doğru cevap ya da tek bir daha az yanlış cevap binlerce kişinin önüne geçmenize neden oluyor. Sınavdan önceki son hafta boyunca ve cumartesi günü, sizde tedirginlik ve kaygı uyandırmayacaksa çalışmak ya da tekrar çok yararlı olabilir.

Deneme sınavlarını nasıl işe yaratalım?

Deneme sınavları, sınav deneyimine alışmak ya da kendi bilgi ve beceri düzeyini konumlandırmak açısından anlamlıysa da bir açıdan işlevsiz kalmaktadır.

Deneme sınavı yaptıktan sonra, cevaplanamayan ya da yanlış cevaplanan sorulara ilişkin konular çalışılmalıdır. Yoksa gerçek bir sınavdan kaç puan alacağınızı öngörmek için deneme sınavı yapmak anlamsızdır.

Zamanı nasıl kullanalım?

Sınavlarda basit bir ilke olarak, kişiye en kolay gelen soruları yaparak başlamak yararlıdır.

İkinci olarak sözel plandaki kısa ifadeli sorular da uzun olanlara kıyasla daha az yorucu sorulardır. Yine ilk planda bu kısa soruları yapmak, uzun sorular için daha az yorulmuş tazeliğini koruyan beyin bırakır. Kolay ve kısa soru da bu arada çoktan yapılmış olur. İnsan beyni, bir sınav sırasında giderek yorulur. İlk başta zor soruları yapmaya çalışmak, zorlanmak ve başarısız olmak hem motivasyon kırıcı, hem de zaman kaybettiricidir. Kolay sorular, dinç bir kafayla süratli bir şekilde çözüldüğünde zor sorular için daha çok vakit kalır.

Yapılamayan bir soruda aşırı da ısrarcı olup uzun süre kaybetmemek gerekir. Belki sonunda soruyu tuş edip yenebilirsiniz; ama yapabileceğiniz üç soru için zaman bırakmamışsınızdır.

Başarı Üniversitesi

Turkey90.com’ın bu alanda sıra dışı kabul edilebilecek bir çalışması “Başarı Üniversitesi” çıktı. Turkey90.com, eserinde üniversite sınavını kazanmak için stratejiler sunuyor.

Başarı Üniversitesi, lise öğrencileri ve üniversiteye hazırlık adaylarına yönelik hazırlanmış kitapta, gazeteci Hıncal Uluç’tan yazar Buket Uzuner’e, Bakan Erkan Mumcu’dan karikatürist Salih Memecan’a pek çok tanınmış simanın üniversiteye hazırlık serüvenlerini de bulacaksınız. İnsanı oldukça motive eden, yüzünü gülümseten öyküler var.

Kitapta, baskı altında sakin kalabilmek, sınav kaygısını yenmek ve kendine güvenmek, irade gücünü ve iç disiplini geliştirmek, konsantre olarak okuma yeteneğini kazanmak, hafızayı güçlendirmek ve unutmayı azaltmak, meslek seçimi ve hayat planı yapmak, sınav birincilerinin görüşleri ve başarı örnekleri de bulunuyor.

Siz bir oksanız, bu kitap da bir yay. Unutmayın, en fazla ileriye giden ok, en çok geriye çekilmiş yaydan çıkar.

Incoming search terms:

  • torpil ile üniversiteye girebilir miyim (1)
  • üniversiteye giremeyenler ne iş yapabilir (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir