Sinop Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Sinop Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Sinop Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz


Sinop Üniversitesi

Sinop Üniversitesi 4 fakülte, 2 yüksekokul, 2 enstitü ve 4 meslek yüksekokulundan oluşmuş 12 birimde, 2011-2012 akademik yılı itibariyle, lisans ve ön-lisans düzeyinde 4239, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise 74 öğrencisiyle sürdürmektedir.

Sinop Üniversitesi, bilimsel araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek ulusumuzun ve insanlığın sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmayı, bilgi üretmeyi ve uygulamayı ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Üniversite, bünyesindeki mensuplarının, mezunlarının ve toplumun her kesiminden insanların gelişimi için yaşam boyu eğitimi özendirir ve bilimsel gelişim doğrultusunda yenilediği bilgileri aktarır. Öğrencilerini, insani ve ahlaki değerlere sahip ve bunlara saygılı, liderlik yetenekleriyle donatılmış, geniş görüşlü, sürekli öğrenme ve kendini yenileme alışkanlığı edinmiş bireyler olarak topluma kazandırmayı amaçlar. Öğrencilerin maddi zorluklar nedeniyle yükseköğrenim hakkından yoksun kalmaması ve öğrenimini sürdürebilmesi için gerekli desteği sağlamayı görev bilir. İşlevlerini toplumun her kesimine yararlı olmak amacıyla, çevresiyle yakın ilişki içerisinde sürdürmeyi arzular.

Sinop Üniversitesi 5662 Sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Sinop ilinde bulunmaktadır.
Nisan 2013 itibariyle toplam lisans ve önlisans öğrencisi sayısı: 4477 , yükseklisans öğrencisi sayısı: 96 , doktora öğrencisi sayısı: 25’dir.

Genel Bilgiler

Sinop Üniversitesi, 2007’de kurulmadan önce, Sinop ilinde bulunan mevcut fakülteler ve yüksekokullar, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlıydı. Yeni kurulan üniversitede bulunan fakülte ve meslek yüksekokulları her biri birbirinden farklı yerde olan kendi yerleşkelerinde bulunmaktadır. Fiziki bir toplu kampüs alanı bulunmamaktadır. İlerleyen yıllarda kampüs alanı için inşaat çalışmaları başlayacaktır.
Üniversitede Erasmus ve Farabi ile süreli yurt içi ve yurt dışı öğrenci ve öğretim üyesi değişimi olanakları bulunmaktadır. Üniversitenin 2013 yılı toplam bütçesi 49.784.000 TL’dir. Ayrıca bilimsel projeler için 150.000 TL’lik bir ödenek almıştır.
Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı olarak 1983/1984 öğretim yılında kurulan Su Ürünleri Yüksekokulu, 1986 yılında Sinop’ a aktarılmasıyla Sinop’taki ilk yükseköğretim kurumu olmuştur. 1992 yılındaki kanun ile Su Ürünleri Fakültesi ismini almıştır. 1998 yılında, Sinop merkeze 14 km uzaklıktaki Akliman Mevkiinde inşaa edilmiş yeni binasına taşınmıştır. Ülkemizdeki en önemli üç Su Ürünleri Fakültesi’nden biridir. Fakülte, 1998’de inşa edilen binası ile aynı alanda bulunan ve 2012 yılında inşası biten ek binasıyla eğitim-öğretim hizmeti vermektedir. Fakülte 4 derslik, 4 anfi derslik, 10 araştırma laboratuvarı, 1 araştırma merkezinin yanı sıra 2500 kitabın bulunduğu kütüphane, konferans salonu, bilgisayar laboratuvarı bulunan toplam 10.000 m2 kapalı alana sahiptir. Ayrıca ek bina bahçesinde çok amaçlı bir halı saha da bulunmaktadır. Fakültede Temel Bilimler Bölümü, Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü, Yetiştiricilik Bölümü olmak üzere üç ayrı lisansüstü eğitimi verilmektedir. Fakülteye ait, birisi 11 metrelik ahşap ve 2012 yılında suya indirilen 21 metre boyunda Türkiye’nin ilk yerli üretim araştırma gemisi olan “Seydi Ali Reis” adlı tekne ile bilimsel araştırmalara olanak sunmaktadır. Su Ürünleri Fakültesi’ne öğrenci alımı, ÖSYM tarafından 2012 yılından itibaren durdurulmuştur.
Eğitim Fakültesi 1999 yılında eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Fakülte 2 birleşik bloktan oluşmaktadır. İdari blokta 51 büro bulunmaktadır. Derslik bloğunda ise 14 Derslik, 1’er tane olmak üzere bilgisayar, fen bilgisi, kimya, fizik, biyoloji laboratuvarları ile 6 teknoloji sınıfının yanı sıra; drama odası, müzik sınıfı ve okul öncesi eğitimi sınıfı gibi olanakları bulunmaktadır. Ayrıca yemekhane, kütüphane, okuma salonu, kantin ve konferans salonu gibi olanaklar mevcuttur.

Fen-Edebiyat Fakültesi 2000 yılında açılmıştır. Kent merkezine 12 km uzakta bulunan Osmaniye Köyü’ne yakın bir alanda yerleşkesi bulunmaktadır. İ.M.K.B tarafından yapılan ve daha önceden Sinop Anadolu Öğretmen Lisesi olarak kullanılan merkez binada 18 derslik, 4 laboratuvarın yanı sıra kütüphane, bilgisayar laboratuvarı gibi öğrenci olanakları ile 12 adet ofis bulunmaktadır. 2011 yılında tamamlanmış ve merkez binaya bitişik bulunan ek binada ise 12 anfi derslik, bilgisayar laboratuvarı, 5 araştırma laboratuvarı, konferans salonu, kantin, personel yemekhanesi bulunmaktadır. Ayrıca aynı alan içinde yemekhane binası ve üniversitede bir tek bu fakültede bulunan kapalı spor salonu binası bulunmaktadır. Fakültede Matematik, İstatistik, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Fizik ve Kimya anabilim dalları ise kurulmuş fakat ilerleyen yıllarda eğitim – öğretim hayatına başlayacaktır.
Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2007 yılında kurulmuş fakat 2010 yılında bina inşası bittikten sonra öğrenci alımına başlamıştır. Fakülte binası son derece modern ve her türlü öğrenci isteğine cevap verebilecek niteliktedir. Fakültede şuan İşletme bölümü için öğrenci alımı yapılmakta ve eğitim devam etmektedir. İlerleyen yıllarda İktisat, Maliye ve Kamu Yönetimi bölümlerinin de açılması planlanmaktadır. Fakültenin kendine ait, şehir dışında bir kampüs alanı bulunmaktadır. 1 kantin, 2 yemekhane, 1 halı saha, 1 voleybol sahası, 1 basketbol sahası ve 1 tenis kortu bulunmaktadır.
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde Ahmet Muhip Dranas Uygulama Oteli 18 Nisan 2013 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat KILIÇ’ın katılımıyla açılmıştır.
Ayrıca üniversitede Mühendislik-Mimarlık ve İlahiyat Fakülteleri kurulmuş fakat eğitim-öğretime açılması için çalışmalar yürütülmektedir.

Akademik Birimler Fakülteler

Eğitim Fakültesi
Okul Öncesi Öğretmenliği
Sınıf Öğretmenliği
Fen Bilgisi Öğretmenliği
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
Fen-Edebiyat Fakültesi
Biyoloji
İstatistik
Matematik
Türk Dili ve Edebiyatı
Su Ürünleri Fakültesi
Su Ürünleri Mühendisliği
Boyabat

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İşletme
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
(Eğitim-Öğretime açılması için çalışmalar devam etmektedir.)
İlahiyat Fakültesi
(Eğitim-Öğretime açılması için çalışmalar devam etmektedir.)
Yüksekokullar
Sinop Sağlık Yüksekokulu
Hemşirelik
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Yiyecek İçecek İşletmeciliği
Konaklama İşletmeciliği
Meslek Yüksekokulları
Sinop Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Programcılığı
Elektrik
Makine
Mekatronik
Muhasebe ve Veri Uygulamaları
Gerze Meslek Yüksekokulu
Muhasebe ve Veri Uygulamaları
Tekstil Teknolojisi
Turizm ve Otel İşletmeciliği
Bilgisayar Programcılığı
Boyabat Meslek Yüksekokulu
İnşaat Teknolojisi
Harita ve Kadastro
Tekstil Teknolojisi
Ayancık Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Programcılığı
Elektronik Teknolojisi
Muhasebe ve Veri Uygulamaları
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
Çocuk Gelişimi
Lojistik

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü (Eğitim-Öğretime açılması için çalışmalar devam etmektedir.)
Merkezler
Çocuk Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (Çocuk Üniversitesi)
Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi
Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Sinop Üniversitesi adresi
Korucuk Köyü Kıranlar Mevkii 57010 Sinop

Sinop Üniversitesi web sitesi ve email adresi

Site: http://www.sinop.edu.tr/
E-posta: sinop@sinop.edu.tr

Sinop Üniversitesi telefonu

368 271 57 57

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Sinop Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Incoming search terms:

  • sinop eğitim fakültesi adresi (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>