Balıkesir Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Balıkesir Üniversitesi taban puanları, fakülteleri, yüksekokulları, meslek yüksek okulları, enstitüleri, lisansüstü programları ile Balıkesir Üniversitesi adresi, telefonu, yerleşkeleri, sosyal olanakları, öğrenci kulüpleri, ulaşım ve barınma konularında bilgi edinmek için yazımızın devamını ve yorumları okuyunuz


Balıkesir Üniversitesi

Balıkesir Üniversitesi; ülkenin yaşam kalitesine katkıda bulunacak bilimsel, sanatsal ve kültürel çalışmalar sunmak, kaliteli eğitim-öğretim vermek, bilgi ve teknoloji üretmek hedefinde bir üniversitedir.

Balıkesir Üniversitesi; eğitim ve öğretiminde en iyi verimi alabilmek için bilgi teknolojilerinden en üst düzeyde faydalanmayı ilke edinmiştir. Bu sebeple fakülte ve yüksekokullarında bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Bütün laboratuvarlar internete bağlı olup, ders saatleri dışında öğrencilerin internete erişimleri sağlanmaktadır. Üniversite Merkez Kütüphane, Çağış Kampüsü’nde Rektörlük binasında hizmet vermekte olup danışma kaynakları, kitaplar, süreli yayınlar hizmete sunulmaktadır Merkez Kütüphane Koleksiyonu 30.000 adet kitaptan oluşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirme, dinlenme gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tiyatro, müzik, resim vb topluluklar kurulmuştur. Bu topluluklar faaliyetlerini akademik danışmanlar gözetiminde yıl boyu sürdürmekte, çalışmalarını sergi, konser, gösteri, şenlik, dinleti, konferans ve yarışma olarak paylaşma imkanlarına sahiptirler.

Tarihçe

Balıkesir Üniversitesi’nin üç temel kökü vardır: Necatibey Eğitim Enstitüsü/Yükseköğretmen Okulu/Fakültesi, Mimarlık-Mühendislik Akademisi/Fakültesi ve Turizm Otelcilik Yüksekokulu.
Balıkesir Üniversitesi’nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi’ne kadar dayanir. Balıkesir Devlet Mühendislik Akademisi, Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu ile Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun 1975-1976 eğitim-ögretim yılında faaliyete geçmesi ile üniversitemizin kuruluşuna giden yolda önemli adımlar atılmıştır. Bu kurumlar, 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile isim ve statü değiştirmişler ve Uludağ Üniversitesi’ne bağlanmışlardır. Necati Eğitim Enstitüsü 1978-1979 öğretim yılında üç yıllık statüden çıkarılmış, 4 yıllık “Yükseköğretmen Okulu” statüsüne alınmış ve 1982 yılında da bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir. Aynı şekilde Balıkesir İşletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ismi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiş, 2 yıllık Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nun ismi ise aynı kalmıştır. Uludağ Üniversitesi’nin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar, sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balikesir Üniversitesi için güçlü bir altyapı oluşturmuşlardır.
Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 Sayılı Kanun geregince kurulmuştur. 1 Ocak 1993 tarihinde tüzel kişilik kazanmış ve o günden beri faaliyetlerini sürdürmektedir.

Akademik Birimler

Balıkesir Üniversitesi’nin Çağış kampüsü.

Güzel Sanatlar Fakültesi.

Fakülteler

Necatibey Eğitim Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veterinerlik Fakültesi
Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Bandırma Denizcilik Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Turizm Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Gönen Jeotermal Enstitüsü
Edremit Zeytincilik Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksek Okullar

Bandırma Sağlık Yüksek Okulu
Balıkesir Sağlık Yüksek Okulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu
Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu
Meslek

Yüksek Okullar

Ayvalık MYO
Balıkesir MYO
Bandırma MYO
Burhaniye MYO
Bigadiç MYO
Dursunbey MYO
Edremit MYO
Erdek MYO
Gönen MYO
Havran MYO
Savaştepe MYO
Sındırgı MYO
Susurluk MYO
Altınoluk MYO
İvrindi Sağlık Hizmetleri MYO

Balıkesir Üniversitesi adresi
Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü, Bigadiç Yolu Üzeri 17. KM – Merkez – BALIKESİR

Balıkesir Üniversitesi web sitesi ve email adresi

Site: http://www.balikesir.edu.tr/

Balıkesir Üniversitesi telefonu

0 266 612 14 00

Bu yazımızda yandex.com.tr ile tr.wikipedia.org sitelerinden alıntı yapılmıştır.

Balıkesir Üniversitesi hakkında görüşlerinizi sizden sonrakilere bir ışık olması açısından en aşağıya yorumlayabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.

Incoming search terms:

  • bandrma myo (17)
  • balıkesir Üniversitesi eğitim fakültesi yorum (1)
  • balıkesir üniversitesi fakülteleri (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>