Rehberiniz-Üniversite sınavına “komünist” bakış!!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Üniversite sınavına “komünist” bakış!!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Üniversite sınavına “komünist” bakış!!!

NOT: Aşağıda, Komünist çizgideki bir derginin içinden alınmış, üniversite sınavı hakkndaki bir makaleyi okuyacaksınız…

Derginin sloganı şu BÜTÜN ÜLKELERİN KOMÜNİSTLERİ BİRLEŞİN ! Sloganın devamı şöyle olmalı ÜNİVERSİTE SINAVINA HAZIRLANACAĞIZ!!!

Biz bu yazıyı gülmeniz için koyuyoruz, sakın ciddiye alıp eyleme geçmeyin!:))

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRENLERİN SORUNLARI TÜM EMEKÇİLERİN SORUNLARIDIR!

KAYNAK: KOMÜNİST DERGİSİ

Üniversite sınavlarına her yıl yaklaşık bir buçuk milyon kişi giriyor. Bu bir buçuk milyon kişinin önemli bir çoğunluğunu emekçiler ve onların çocukları oluşturuyor. Bu komünistlerin üniversite sınavını önemsemeleri için birinci neden. Bir buçuk milyon kişinin akrabalarını arkadaşlarını vb. düşündüğümüzde üniversite sınavının Türkiye’nin yarısından fazlasını yakından ilgilendiren bir sınav olduğu ortaya çıkıyor.

Üniversite sınavına niçin giriliyor?

Girenlerin çoğu bir üniversitede okuyup burjuvazinin paralı uşağı olabilmek için sınava giriyor. Ücretli emek sömürüsüne mahkum olanlar, sömürüye ortak olup bu sömürüden birkaç kırıntı parçasıyla rahatlamak istiyor. İşsizliğe mahkum olanlar bir iş sahibi olmak için üniversite sınavına girmek istiyor. ÖSS’yi kazanmak ekonomik sorunlardan kurtulmanın bir yolu.

Bunları zaten gerçekleştiremeyeceklerini bilenler ise askere gitmemek, ya da zorla evlendirilmemek için giriyorlar sınava. Aile baskısından yakınan kadınlar bu baskıya karşı mücadele etmek yerine üniversiteye gidip rahatça gezip tozma özgürlüğüne kavuşmak için üniversitede okumak istiyorlar. Askerden kaçmak isteyen, bir halkın kana boğulmasının sorumluluğunu üstlenmek istemeyenler üniversitede okumak istiyor. Üniversite sınavı kapitalizmin yıkıcı sonuçlarına maruz kalmamak isteyenler için bir kurtuluş yolu.

Üniversite sınavına karşı beslenen umutlar komünistlere de tam tersi yönde bir teşhir yapma olanağı anlamına gelir. Üniversitenin bir kurtuluş olmadığının anlatılması gerekiyor. Emekçilerin kapitalizmin yıkıcı sonuçlarından ancak üstüne üstüne giderek kurtulabileceğini, burjuva toplumunda daha ferah mecralarına gitmenin mümkün olmadığını anlatmak gerekiyor.

Aynı zamanda üniversite sınavı eşitsizliklerin gün gibi ortaya çıktığı bir ortam sunuyor. Emekçi çocuklarına üniversite kapılarının nasıl kapatıldığı ve işçi olmak zorunda bırakıldığını anlatmanın çok çeşitli örnekleri var sınav sisteminde. Elbette bundan çıkartılması gereken sonuç varolan sınav sistemine alternatif bir sınav sistemi önermek değildir. Sınav sisteminin tam da bu şekilde olmasının burjuvazinin çıkarlarıyla örtüştüğü gösterilmelidir.

Sınavın kendi mantığını belirttiği her türlü sorunun üstüne gidilmeli. Bu kimi zaman AÖBP katsayıları, kimi zaman bir dershanedeki yetersizlikler, kimi zaman meslek liselerinin ders programları, kimi zaman da Açık öğretime devam edenlerin mağduriyetleri olabilir.

***

“Parasız Üniversite” Emekçi Çocukları İçin İstenmeli!

Eğitimde fırsat eşitliğini gerçekleştirmek için üniversitelerin parasız olması da isteniyor. Ne var ki bu talep savunulduğu biçimiyle işçi sınıfına karşı bir taleptir. Bu talep zaten üniversiteye gidebilme ayrıcalığını kazanmış bir azınlığın parasız okuma talebidir. Ancak bu azınlığın talebinin karşılanması ancak geniş emekçi kitlelerin daha fazla sömürülmesi ve daha da yoksul kalmaları karşılığında olabilmektedir.

Sosyal devlet uygulamalarının giderleri de emekçilerin cebinden çıkar çünkü. Buna karşılık bu sosyal uygulamalardan emekçi çocukları yararlanamaz. Çünkü onlar soruları çözebilmek için gereken öğrenimden yoksun bırakılırlar, böyle bir öğrenim alsalar da liselerinin ağırlıklı orta öğretim başarı puanı düşüktür, hadi bunu da halletseler üniversite harçları fazla gelir.

Komünistler emekçilerin öğrenim hakkını savunur ve bu hakkın alınmasını sağlayacak talepleri benimserler. “Parasız üniversite” ancak içinde emekçi çocukları okuyabilecekse anlamlıdır. Yoksa zaten üniversitede okuma ayrıcalığını kazanmışların daha rahat okuması için değil.

Öğrenciye İş Çalışana Öğrenim Hakkı!

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir