Rehberiniz-“ülküm yükselmektir”…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”ülküm yükselmektir”…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
ülküm yükselmektir…

sabah 6/2/2004

HP Türkiye Teknoloji Çözümleri Grubu Ülke Müdürü Resan Yüner, şirketin en üst düzey dört yöneticisinden biri. Üstelik içlerindeki tek kadın yönetici.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü”nden 1987 yılında mezun olan Resan Yüner, çalışma hayatına Citibank”ta operasyon memuru olarak başlamış. Daha sonra sırasıyla Ödel Elektronik ve VİS A.Ş.”de müşteri temsilcisi, Digital Equipment Türkiye”de kanal satış temsilcisi olarak çalışan Yüner, 1997 yılında Compaq Türkiye”de Müşteri Hizmetleri Müdürü olmuş. Yüner bu görevinde, kar- zarar sorumluluğu ve müşteri hizmetlerinden sorumlu olarak görev almış. 2001 yılında Compaq Türkiye Global Hizmetler Müdürü olarak çalışmaya başlayan Yüner, bu görevinde global hizmetlerle uyumlu stratejik planlama, global hizmetler için bütçe ve operasyon planlaması, şirketi ürün odaklı yapıdan çözüm firmasına dönüştürme gibi önemli sorumlulukları yerine getirmiş. Resan Yüner, HP – Compaq birleşmesinin ardından 2002”de HP Türkiye Hizmetler Bölümü Direktörü olarak atanmış. Yüner, bu görevi ile yeni kurulan HP Hizmetler Grubu”nun etkili yönetiminden ve bölümünün ”Yönetilen Hizmetler” işi ile müşterilerin tercih ettiği iş/hizmet ortağı olarak konumlandırılmasından sorumlu. HP Türkiye”nin en üst düzey dört yöneticisi arasındaki tek kadın yönetici olarak çalışan ve kariyeriyle ilgili sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Resan Güner”in, çocukluk hayallerini tiyatrocu olmak süslüyormuş…

* Bugünkü konumunuzda olmanızda kişiliğinizin hangi özelliği etkili oldu?

Sonuç odaklı yapıda biri olmamın bunda etkin olduğunu düşünüyorum. Hızlı harekete geçer, işleri bekletmeden mümkün olduğunca çabuk şekilde sonuçlandırmayı tercih ederim. İletişim konusunda başarılı olduğuma inanıyorum. Birlikte çalıştığım arkadaşlarıma çok saygı duyarım, sorunları ile elimden geldiğince ilgilenirim. Müşteriler ve iş ortaklarımız ile de aynı şekilde etkin etkileşimde bulunurum. Tüm bunların ötesinde dürüstlük ve adil olmak en fazla önem verdiğim konular.

* Kariyerinizin dönüm noktası neresiydi? Durumu nasıl değerlendirdiniz?

Benim için dönüm noktası satış görevinden, iş birimi yöneticiliğine geçtiğim andır. Bu değişimin kariyerimi nasıl etkileyeceğini elimden geldiğince tartmaya çalıştım, o dönem birlikte çalıştığım yöneticim de bu konuda çok destek oldu. HP gibi satış odaklı bir şirkette farklı bir kariyer alanına geçmek, gerçekten kolay bir karar değil. Ancak bu görevin bana neler katacağını, benim bu konumda şirkete deneyimlerimle neler sunabileceğimi her açıdan değerlendirdim.

* Çocukken ne olacağınızı söylüyordunuz çevrenize? Bugünle arasında bağlantı var mı?

Tiyatro oyuncusu olmayı çok arzu ederdim. Hem özel hayatınızda, hem de iş yaşamınızda maske takmanızı gerektiren pek çok durum olabiliyor. Bu nedenle şu anda yaptığım iş ve çocukluk hayalim arasında bağlantı yok diyemem. Ancak üniversite yıllarında arkadaşlarımın çoğu çok başarılı bir iş kadını olacağımı söylerlerdi.

* Hedef belirlemek kariyerde etkili oluyor mu? Yoksa, ”sadece işinizi yapın” diyenlerden misiniz?

Hedef belirlemek ve odaklanmak tabii ki çok etkili. Hele koyduğunuz hedef, yetenekleriniz ve deneyimleriniz ile doğru orantılıysa başarıyı yakalama şansınız çok yüksek. Eğer hedefe odaklı biriyseniz de çoğunlukla doğru zamanda doğru yerde oluyorsunuz. Ama yaptığınız işi en iyi şekilde yapmanız, başarının ilk şartı.

* Kariyerde imajın önemi nedir? Kendini sunma, konuşma teknikleri, giyim – kuşam, eğitimin nereden olduğu vs. kariyer yolunda ne kadar etkili?

İmaj tabii ki çok önemli, ama başarı için tek kriter değil. Burada kitap veya dergi benzetmesi yapabiliriz. Bir kitabın çok çekici bir kapağı olabilir ama içeriği tatmin edici değilse okuyucu bu kitabı okumaktan zevk almaz. Arzu edilen, hem kapağın albenili olması hem içeriğin tatmin edici olmasıdır.

* Hayatınızı gözden geçirdiğinizde neyi değiştirmek isterdiniz?

Sanırım hiçbir şeyi.

* Çocukluktan alınan aile eğitimi ve bugünlerde birlikte olunan eş ya da partner kariyerin ivmesinde ne kadar etkili?

Her ikisi de çok önemli ve tetikleyici faktörler. Eğer aileniz sizi hep biraz daha iyisini biraz daha fazlasını istemenize yönelik bir eğitim verirse her zaman bunun peşinden gidersiniz. Kariyer yapmak için eğer eşiniz desteklemiyorsa pek şansınız yok veya ciddi şekilde yıpranırsınız. Zira kariyer yapmak, yoğun bir çalışma temposu, disiplin ve özveri gerektiriyor. Ama destekleyici bir ilişkiniz varsa, o zaman sizden mutlusu olamaz. Zira bu basamakları sevdiklerinizin desteği ve birlikteliğiyle tırmanmak tek başınıza bu yolda ilerlemekten çok daha keyifli.

Yönetici değil, şirket markalaşmalı

n Kendisini marka yapmış bir yönetici sizce artı yaratabilir mi? Evetse neler olabilir?

Bu gerçekten cevabı çok kolay olmayan bir soru. Ön plana çıkan, kişilerden çok firmalar olmalıdır. Popüler bir marka haline gelen yöneticilerin firmanın isminin önüne geçtiklerini düşünüyorum ve uzun vadede çalıştıkları kurumlara fayda sağlamadıkları görüşündeyim.

* Kariyer hayatınızla ilgili yeni kararlar almanız gerekirse tercihlerinizi belirleyen neler olur?

Bundan sonrasında yine hep daha ileriye gidebileceğim konumlarda çalışmayı düşünürüm. Beni deneyim açısından zenginleştirecek, bugüne kadar ilgili olmadığım yeni konulardan sorumlu olacağım bir konuda çalışmayı tercih ederim. Yani bir şirketin tümünden sorumlu olmak.

* Kendinizi kariyeriniz ile ilgili şanslı ve şanssız hissettiğiniz noktalar nelerdir?

Kendimi şanslı buluyorum çünkü her zaman gerçekten iyi ve profesyonel yöneticiler ile çalıştım. Özellikle yurtdışına bağlı olarak çalıştığımda İtalyan ve Avusturyalı yöneticilerimle ilişkim çok olumlu ve kendimi geliştirebileceğim yönde oldu. Yine şanslıyım, çünkü çalıştığım ekip alanında en iyisi. Ancak kadın yöneticisi sayısının azlığının bir talihsizlik olarak değerlendirmek çok yanlış olmaz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir