Rehberiniz-Üç kadının emeklilik macerası: cafe bise !!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Üç kadının emeklilik macerası: cafe bise !!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Üç kadının emeklilik macerası: cafe bise !!!

Gayrettepe’de en sakin ara sokakların birinde minicik bir dükkan Bise. Mekan küçük ama neredeyse tüm Mecidiyeköy çalışanlarını sabah ve öğlenleri onlar doyuruyor.

Zaten Bise’den yemek yiyenlerin çoğu da mekanın yolunu bilmiyor. Ama telefon numarası ezberlerinde… Telefonla sipariş verenler orayı hayli büyük, tıklım tıklım müşteri kaynayan bir restoran olarak düşünüyor.

Ne yalan söyleyeyim ben de gidene kadar öyle zannediyordum ama öyle değilmiş. Beş masanın anca sığdığı sevimli mekanda hiç müşteri olmasa bile mutfak harıl harıl sürekli çalışıyor. Mutfakta mekanın ortaklarından Betül Umut ve Beyhan Onaran kardeşler var. Hiç susmayan telefonlardan siparişleri alan ise Bise’nin üçüncü ortağı Nazan Sezdi. Tabii gün boyu Bise ile müşteriler arasında mekik dokuyan servis elemanlarını da unutmamak lazım.

Beyhan Onaran ve kardeşi Betül Umut bankadan emekli olduktan sonra canları sıkılmış. Çalışırken öğle yemeklerinde “Ne yesek” derdi çeken abla kardeşin aklına küçük bir yer açmak gelmiş. Zaten en becerikli oldukları ve zaman geçirmekten keyif aldıkları mutfakta böylece daha da çok vakit geçirebileceklerini düşünmüşler. Ve 1998 yılında Gayrettepe semtinin en ara sokaklarınından birinde Bise Cafe’yi açmışlar.

İlk başlarda iki kardeş el ele verip sadece yaptıkları sandviçleri satmaya başlamış. Bir süre sonra da mönülerine geçici olarak zeytinyağlıları eklemişler. Ama geçici olarak mönüye giren zeytinyağlılar kalıcı olmuş hem de çeşitlerini artırarak. Sipariş vermek için arayan müşteriler iki kardeşin yaptığı zeytinyağlıları öve öve bitiremiyormuş.

Mönüde makarna ve ızgaralar da var

Betül Umut, zeytinyağlılar mönüye girdikten sonra sandviçlerin pabucunun dama atıldığını anlatıyor: “Biz de uzun yıllar boyunca öğle yemeklerini dışarıdan yediğimiz için insanların zaman zaman değişiklik istediğini çok iyi biliyoruz. Bu nedenle kendi sevdiğimiz yemekleri müşterilerimizle de paylaşmak isitiyoruz. Önce sandviçler, ardından zeytinyağlılar geldi. Zeytinyağlılarımız da beğenilince cesaret bulduk ve mönüyü iyice genişlettik. Makarnalar ardından da ızgaralar mönüye girdi. Ve liste uzadıkça uzadı. Hâlâ da uzamaya devam ediyor. Meğer bu işin sonu yokmuş.”

Müşteriler ne isterse ertesi gün mönülerine dahil eden Cafe Bise kısa zamanda tutunca iki kardeşin meşgale olsun diye başladıkları iş de büyümeye başlamış. “Bise’yi ilk kurduğumuzda sabah saat 10.30’da açıyor öğleden sonra 15.30’da kapatıyorduk. Meğer böyle olmuyormuş, mönü genişledikçe dükkan büyüdü ve çalışma saatleri uzadı. Bazen bankada daha az çalıştığımı düşünüp gülüyorum kendi kendime” diyor Beyhan Umut beğenilmenin verdiği gururla…

Akşam çayı için cheesecake

Sabah saatlerinde sandviç ve salata siparişlerini yetiştirmeye çalıştıklarını anlatan Betül Umut, sandviçlerin de genelde kepekli tercih edildiğini söylüyor imalı imalı gülümseyerek: “Saat 12.00’de başlayan ve 14.30’a kadar devam eden çok ciddi bir sipariş trafiğimiz var. Mutfakta hummalı bir çalışma oluyor. Çünkü biz yemeklerimizi yapmaya sipariş geldikten sonra başlıyoruz. Mutfaktan uzunca bir süre çıkamıyoruz.”

Betül Hanım mutfakta olmaktan her zaman memnun olduğunu eklemeyi de unutmuyor. Öğle yemeğinden sonra beş çayları için tatlılar ve mesaiye kalanlar için akşam yemeklerini verdikten sonra kepenkleri indirme vakti geliyor.

Sadece Mecidiyeköy’den değil Maslak’tan da mekan açma teklifinde bulunanlar olunca yeni girişimlere adım atmaya karar veren üç kadın, yeni yer arayışına girmişler bile. “Emeklilikten sonra ayaklarımızı uzatıp keyfimize bakacağımıza kendimizi yeni dertlerin içine sokuyoruz ama sanırım biz bu işi seviyoruz” diyen Beyhan Onaran, hedeflerinin iş dünyasında en çok aranan ve adı telaffuz edilen öğle yemekçisi olarak anılmak olduğunu söylüyor.

Yazar: Zeynep Bakır

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>