Rehberiniz-Tv izlemek zekayı geliştiriyormuş…!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Tv izlemek zekayı geliştiriyormuş…!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tv izlemek zekayı geliştiriyormuş…!

Kaynak: Vatan gazetesi

Johnson”un “Popüler kültür bizi daha zeki yapıyor” adlı kitabına geniş yer ayırdı. Johnson kitabında, “zaman kaybı” olarak nitelendirilen televizyon seyretmenin aslında beyin için çok yararlı bir aktivite olduğunu savundu.

1970-80”lerde yayınlanan Dallas benzeri dizilerin tek bir konu etrafında döndüğünü ve günümüzün programlarına oranla “sıkıcı” olduğunu kaydeden yazar, “2000”lerin reality şovları ve dizileri izleyiciler için bir zeka oyunu” dedi. Johnson”a göre “24, Çırak, Survivor, Simpsons” gibi diziler basit bir senaryo üzerinde değil birçok karakterin etkileşimi sonucu ortaya çıkan olaylar zincirinde gelişiyor.

Örneğin en çok sevilen polisiyelerden 24”ün bir bölümünde 44 dakikada 21 farklı karakter irili ufaklı olaylarda rol alıyor. Dizinin ilk 10 dakikasında izleyiciye pek bir anlam ifade etmeyen bir diyalog, 11”inci dakikada gelişen bir olayla anlam kazanıyor. Bu arada izleyicinin beyni iki olay arasındaki etkileşimi anlamak için tetikte oluyor. Hemen ilk 10 dakikanın ayrıntılarını hatırlamak için beynin farklı noktaları harekete geçiyor.

Ayrıca karakterlerin yüz ifadelerini inceleyerek olaylardaki rollerini tespit etmeye çalışıyor. Yani diziler beynin zevk ve problem çözmekle görevli bölgelerini aktif hale getiriyor.

Çocuklar seyretsin

Çırak, Survivor benzeri reality şovlarda ise yarışmacılar kendilerini zorlayacak görevlerle karşı karşıya kalıyor. izleyici de görevin nasıl gerçekleştirileceğini düşünmeye başlıyor. Yani 2000”lerin programları izleyicilerin katılımını gerektiriyor.

Yazara göre, bu tür programlar çocukların gelişiminde de büyük rol oynuyor. Johnson gelişim çağındaki çocukların Simpsons, Çırak, Survivor gibi şovları mutlaka seyretmesi gerektiğini belirtiyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir