Rehberiniz-Tutkulu bir savaşçının görkemli hayat öyküsü yayında!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Tutkulu bir savaşçının görkemli hayat öyküsü yayında!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tutkulu bir savaşçının görkemli hayat öyküsü yayında!

“Roma’nın Kâbusu: Hannibal” NTV’de!‘Cengiz Han’ belgeselinin yönetmeni Edward Bazalgette’nin 2006 yapımı belgesel-drama yapımı ‘Roma’nın Kâbusu: Hannibal’ NTV’nin belgesel kuşağında ekrana geliyor.

HANNİBAL KİMDİR?

Hannibal, Romalılar’dan nefret edecek biçimde yetiştirildi, çok genç yaşta babasıyla İspanya’ya gitti. 221’de ordu tarafından komutan ilan edildi, Hannon’un muhalefetine karşın Kartaca senatosu bu kararı onayladı. Roma’yı yıkmaya kararlıydı.

221’den 219’a kadar Ebro’nun batısındaki toplulukları sindirdi, zengin bir gümüş bölgesi olan Castulo’dan bir prensesle evlenerek topraklarını genişletti. Daha sonra Roma’nın müttefiki ve Marsilya’nın dostu olan Saguntum’a saldırarak (İ.Ö. 219) Roma ve Kartaca arasındaki antlaşmayı ihlâl etti; bunun kaçınılmaz sonucu olarak 2. Pön savaşı (İ.Ö. 218-201) başladı. Hannibal kardeşi Hasdrubal’ı İspanya’da bırakarak güçlü bir orduyla kara yolundan İtalya üzerine yürüdü.

Pön ülkesinden 100 bin asker ve 37 fille yola çıktı. Pireneler’i ve Alpler’i aşarken, daha Romalılar ile karşılaşmadan ordunun yarısını kaybetti. Ticino ve Trebbia’da Romalılar’ı yendi (218), büyük güçlüklerle Apenin’i aştı (orada bir gözünü kaybetti), Trasimeno (217) ve Cannae (216) zaferlerini kazandı, ama Roma yeniden lejyonlar oluştururken Campania’da oyalandı (Capua eğlenceleri).

211 ‘de, Romalılar Capua’yı kuşatırken Hannibal Roma’ya baskın yaparak onları şaşırtmak istedi; güçlüklerle dolu uzun bir dönemden sonra, Scipio’nun Afrika’ya çıkması üzerine Kartaca’ya çağrıldı (203) ve İtalya’yı terk etmek zorunda kaldı.

Zama’da yenilgiye uğrayan (202) Hannibal, Scipio’nun barış önerilerini Kartaca’ya kabul ettirdi, kendisini ‘suffes’ seçtirdi, ordunun ve halkın desteğiyle maliye ve ekonomiyi düzelterek ve Roma’ya karşı Doğu’da ittifaklar kurarak yönetimde reformlara girişti.

Siyasal düşmanları tarafından Roma’ya ihbar edilince kaçtı ve Suriye kralı Antiokhos III Megas’ın sarayına sığındı. Yeniden sefere çıkmayı umarak Suriye kralını Romalılar’a karşı bir savaşa sürükledi. Barış görüşmeleri sırasında (İ.Ö. 188), Romalılar’ın isteklerine karşın kral, Hannibal’in kaçmasına göz yumdu.

Hannibal, Girit’e ve daha sonra, savaşa teşvik ettiği Bithynia’lı Prusias’ın yanına gitti, sonuçta Romalılar Prusias’ı Hannibal’i kendilerine teslim etmeye razı ettiler, o da Romalılar’ın eline düşmemek için kendini zehirledi.

Kaynak: BUYUK LAROUSSE ANSİKLOPEDİSİ

Kaynak: http://http://www.ntvmsnbc.com/news/368523.asp

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>