Rehberiniz-Türküm, doğruyum, ilk fırsatta patronu satarım!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türküm, doğruyum, ilk fırsatta patronu satarım!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türküm, doğruyum, ilk fırsatta patronu satarım!

Çalışanların yarısı işinden şikayetçi

Secretcv.com’un anketine göre 29 yaş altı kişilerin büyük kısmı, çalışmakta oldukları şirketi ’kariyer yapabilecek bir yer olmadığı’ gerekçesiyle değiştiriyor… Yaş ilerledikçe gelir beklentilerinde artış gerçekleşiyor. Aynı zamanda ‘görev tanımında yaşanan belirsizlik’ de yeni iş arayışının nedenleri arasında ön sırada.

Secretcv.com tarafından 25 bin kişi arasında yapılan araştırma, Türkiye’deki çalışanların iş hayatına yönelik yaşadığı memnuniyet düzeyini çarpıcı rakamlarla ortaya çıkardı. Siteye başvuruda bulunan ve iş arayan kişilerin, işe alım süreci ve sonrasını mercek altına alan araştırma, yanıtlayanların iş talepleri ve gelecek beklentileri, özgeçmiş hazırlamada önemsediği öncelikli kriterleri, iş görüşmelerine bakışları, çalışma hayatıyla ilgili düşünceleri doğrultusunda iş arama nedenlerini ortaya koyuyor. Çalışmaya İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya ve Bursa’nın dışında Türkiye’nin diğer illerinden de katılım oldu. Katılımcıların yaklaşık yüzde 75’i İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyük ilde yaşıyor. En büyük katılım, İstanbullu adaylardan. Erkeklerin yaş ortalaması 29 iken, kadın katılımcıların yaş ortalaması 26.

Kariyer öncelikli

Anketin ortaya çıkardığı ilginç sonuçlardan biri, katılımcıların yüzde 55’inin bir işi olduğu halde başka iş arıyor olması. Rakamlar gösteriyor ki, çalışanların yarıdan fazlası yaptığı işten veya çalıştığı şirketten memnun değil. 25 – 29 yaş arası halihazırda çalışmakta olan kesimin yüzde 67’si, ’kariyer yapabilecek bir yer olmadığı’ gerekçesiyle işini değiştirmek istiyor. 30 – 34 yaş aralığındaki yüzde 71’lik kesim ise ’maaşın az olması’nı yeni bir iş arama nedeni olarak öne çıkarıyor. Yaş ilerledikçe çalışanların gelir beklentilerinde artış söz konusu oluyor. Tabii bu yaş aralığında aile kurma ve çocuk sahibi olma eğilimi arttıkça, maaş konusunda beklentiler de ağırlık kazanıyor.

Asgari ücrete razıyım

Araştırma Türkiye’deki çalışan kesimin ücret talepleri konusunda da bir takım bilgiler ortaya çıkarıyor. Buna göre şirketlerden talep edilen maaş ortalamasının 1 315 TL olduğu görülüyor. Ancak erkek katılımcılar, ortalamanın üzerinde rakam verirken, kadınlar genel seviyenin daha altında ücret talep ediyor. Herhangi bir işte çalışmayıp da iş aramakta olan kesim, asgari ücrete hatta daha da düşük bir ücrete çalışmayı kabul edebileceğini belirtiyor. Ücret pastasının yüzde 9’luk bir oranında maaş talebi 500 TL’nin de altına düşüyor. Eğitim seviyesi arttıkça talep edilen miktar da artış gösteriyor. İstanbul dışına çıkıldığında maaş beklentisinde de düşüş yaşanıyor.

Bankacılık gözde meslek

Tercih edilen sektörler sıralamasında son 20 yıldır hep ilk sırada yer alan bankacılık ve finans sektörü Secretcv.com’un araştırmasında da birinciliği kimseye kaptırmadı. İş arayan kesimin yüzde 12.5’i bu sektörlerde çalışmak istiyor. Çalıştıkları sektörde maaşların az bulunması, kariyer olanağının yaratılmaması, iş tanımlarının belirli olmaması ve mesai saatlerinin düzensizliği gibi sebepler, bu tercihi yapan kişilerin öne sürdüğü gerekçeler şeklinde sıralanıyor. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, bankacılığın ciddi bir büyüme içerisine girdiğini ve tüm bankaların eleman alımına hız verdiğini belirterek, ilginin buna bağlı olarak artış gösterdiğini ifade ediyor.

Halkla ilişkiler

En fazla tercih edilen ikinci ve üçüncü sektör sıralamasında ilginç bir sonuç daha var. Adayların en fazla çalışmak istediği sektörler sıralamasında ikinci ve üçüncü sırayı halkla ilişkiler alıyor. Tütüncü, bu sonucu “Halkla ilişkiler, adaylar tarafından çok genel değerlendirilen bir sektör. Özellikle yeni mezun ya da mezun olacaklar en fazla tercih ediyor. Çünkü adaylar bu sektörü daha hareketli ve daha sosyal olarak değerlendiriyor” şeklinde yorumladı.

Testler önemsenmiyor

Secretcv.com’a başvuruda bulunan adayların özgeçmişlerinde en önemli gördüğü bölüm, iş deneyimleri. Bunu sırasıyla eğitim ve kişisel bilgiler takip ediyor. Okan Tütüncü, iş deneyiminin fazlasıyla önemsenmesini, iş ilanlarında deneyimli eleman kriterine ağırlık verilmesine bağladı. “Adaylar deneyimin, değerlendirmede en önemli bölüm olduğunu düşünüyor. Aslında iş deneyimiyle birlikte eğitimin de çok önemli olduğunu unutmamak gerekir” diyen Tütüncü, aynı eğitim almış kişilerde iş deneyiminin önemli bir avantaj yarattığını ve belirli pozisyonlar için deneyimin eğitimin önüne geçtiğini söylüyor. Alımlarda uygulanan kişilik testlerinin doğru bir araç olduğunu düşünenlerin oranı, her ne kadar düşünmeyenlere nazaran yüksek de olsa, bu testlerin kullanımını etkili bulmayan ciddi bir kesim de söz konusu. “Adaylar, test aşamasına kadar olan süreci daha fazla önemsiyor. Çoğu aday testlerin formalite olduğunu düşünüyor” diyen genel müdür Tütüncü, bu testler sonucunda uygun olmayan adayların elendiğine dikkat çekerek, iş arayanları testleri önemsemeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

Kaynak: http://sabah işte insan!

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir