Rehberiniz-Türkler tescilli rekorlar peşinde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türkler tescilli rekorlar peşinde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkler tescilli rekorlar peşinde

TÜRKLER TESCİLLİ REKORLAR PEŞİNDE

ASLI ÇAKIR

MİLLİYET

Çok yakında yaşadığımız iki vaka ile artık Guinnessin yazılışını, okunuşunu bilmeyen kalmadı. Birincisi 29 Ekimde binlerce kişinin hep birlikte el üstünde taşıdığı 3 bin 800 metrelik bayrağımızdı.

Diğeri ise tescil belgesini yeni aldı ama geçen sene ekim ayında kırıldı: En uzun süre film izleme rekoru. AFM Ümraniye Carrefour Sinemalarında 14 katılımcı, 55 saat 23 dakika boyunca 30 film izlemişti. Bu rekoru hayal eden, ayarlayan ama ne yazık ki sızdığı için kıramayan Levent Akış rekorlarını tescil ettirmek için Guinnesse kayıtları içeren 65 kaset, bağımsız gözetmen raporları gönderdi.

67 kişinin katıldığı ve 14 kişinin sona erişebildiği bu denemede rekor yaklaşık 8 ay sonra tescil edildi. Levent Akış o günleri şöyle anlatıyor: 1998 yılında bir haberi okuduktan sonra bunu düşünmeye başladım. O zaman bu rekor 35 saatle Macaristana aitti. Sonra Tayland ve Amerika kırdı. Şimdi de bizi geçmeye çalışıyorlar. Hepimiz iş güç sahibi insanlarız. Değişik bir hayata bir süreliğine olsa da girmek, ilginç heyecanlar yaşamak istiyoruz. İşte bu rekor da onlardan biri. n

Nasıl başvuracaksınız, nasıl tescil edileceksiniz?

www.guinnessworldrecords.com adresindeki formu doldurarak ya da İngilteredeki merkezi (+44 207 891 45 67) arayarak başvurabilirsiniz. Yetkililer kırmak istediğiniz rekoru onaylarlarsa size onunla ilgili tüm bilgileri ve kuralları gönderiyorlar. Bu işlemler 8-10 hafta içinde gerçekleşiyor. Ne de olsa Guinnesse yılda 65 bin başvuru yapılıyor. Daha çabuk bir cevap için Fast Track servisinden 250 dolar karşılığında yararlanabilirsiniz.

Kırmak istediğiniz rekoru İngilizce izah edip, onay aldıktan sonra Guinness yetkililerinin gelip sizi izlemeleri bir seçenek. Ama bir rekor kırdıysanız bunu belgeledikten sonra da başvurabilirsiniz. Bunun için bağımsız gözetmen raporları, noter tasdiki, video kayıtları, rekorla ilgili medyada çıkan haberler gerek.

Guinness para ödemez, sadece bir sertifika verir. Birden çok sertifika isterseniz de diğerleri için ücret ödersiniz. Yetkililer gelip de sizi izlerlerse, onların ağırlanması konusuyla de siz ilgilenirsiniz.

Rekorlarımız, adaylıklarımız, çabalarımız…

640 yıllık Kırkpınar yağlı güreşleri, kitaba dünyanın süregelen en eski spor organizasyonu olarak girdi.

1997 yılında Avustralyada Bahattin Pektüzün isimli bir Türk 2 bin 349 tonluk Türk lokumu yaptı.

61 yaşındaki Namık Ekin bu yıl, 39 kilometrelik İstanbul Boğazını 14 saatte geçerek su altında en uzun mesafeyi tüple yüzme dünya rekorunu kırdı.

2002 yılında Zonguldakta 2 kilometrelik mangal yapıldı.

İnternet Mahirimiz Mahir Çağrı, en çok ziyaret edilen kişisel web sitesi rekoruyla Guinnesste.

1030 kiloluk döner

Türk lirası da 2001 yılında 112 ülke para birimi arasında en değersiz para olarak kitaba girdi.

Zonguldaklı bastoncu Reşit Korum, dünyanın en küçük ve en büyük bastonunu yaptı.

Kadir Çetinkaya isimli bir Türkün, İsviçrenin Zürih kentinde yaptığı 1030 kilo ağırlığındaki döneri Guinness tarafından tescillendi.

Tofaş elemanlarının bir araya gelerek oluşturduğu 2 bin 208 kişilik orkestra 2002de Guinnesse girdi. Önceki rekor 1700 kişiyle Japonlara aitti.

12 bin 972 kişiyle tokalaştı

Bursada bir alışveriş merkezinin müdürü İlhan İnan Dündar 2001de 12 saatte 12 bin 972 kişiyle tokalaştı.

Selçukta düzenlenen Geleneksel Deve Güreşlerini 1994 yılında 20 bin kişi izledi ve organizasyon da Guinnessteki yerini aldı.

Selçukta düzenlenen Geleneksel Deve Güreşlerini 1994 yılında 20 bin kişi izledi ve organizasyon da Guinnessteki yerini aldı.

Oktay Kızılkaya 42 saat 16 dakika bateri çalarak rekor kırdı.

Konyadan Mersinli emekli kundura ustası Rahmi Ark önce dört santimlik sonra da 1,5 santimlik minyatür ayakkabı ile 2000 yılında Guinnesse aday oldu.

Temmuz 2001de Ardahanda 6. Ulusal Göle Kaşar Festivalinde 2,5 tonluk dev kaşar peyniri noter kanalıyla tespit edildi. Peynir 25,5 ton inek sütünden yapılmıştı.

50 saat 35 dakikalık canlı yayın

Eski yüzücü Mehmet Gedik Buzlu suda kalma rekorunu kırmak için 2001 yılında 44 dakika eksi 23 derecede kaldı. Nabzı yavaşlayan Gedik sudan çıkarıldı.

İzmirden Hakan Doğanay 2002 yılında da 50 saat 35 dakika televizyonda canlı yayın yaptı.

Trabzonlu Şemsettin Öztürk 1999 yılında evinin duvarlarını 53 bin 700 adet boş film kasedi ile kapladı.

Adıyamanda yaşayan 10 yıllık evli Şükran Saygı ve Mehmet Saygının 15 çocuğu var. Üç ay sonra bu sayı 18e yükselecek çünkü altıncı kez üçüz bekliyorlar.

Hakan Şükür, 2002de Güney Kore maçının 11inci saniyesinde kaydettiği golle Dünya Kupası finallerinin şimdiye kadarki en erken golünü attı.

Haluk Levent 1998 yılında sahnede 10 saat 55 dakika aralıksız şarkı söyleyerek dünya rekoru kırdı.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>