Rehberiniz-Türkler ligini seçmeli!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türkler ligini seçmeli!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkler ligini seçmeli!

Ülkeleri var eden onların üretim kapasitesidir. Zaten üretimin seviyesi ve türü de ülkenin hem sosyal, hem de siyasi iklimini yaratır.

Örneğin, kapitalist üretim tarzı başat üretim tarzı olmadan ülkeler demokratik rejime sahip olamazlar.

Üretimi başkalarını kopya ederek veya başkalarının yönlendirmesi ile de yapabilirsiniz. Ancak, öyle ülkeler ‘ekmek yeseler’ dahi saygın ve çağdaş ülkeler olamazlar.

21. yüzyılda ileri gidecek ülkeler ‘bilgi üreten’ ülkeler olacaklar.

Bilgi odaklı ekonomiler verimliği en yüksek, o halde katma değeri de çok yüksek ülkeler yaratacak ve hali ile böyle ülkeler sadece refah seviyesi yüksek ülkeler değil, tüm yaşam kalitesi oldukça yüksek ülkeler olacaklardır.

Maalesef, Türkiye bilgi üretmekten çok uzak!

Neden?

Zira, Türkiye’de bilgi üretimi yapmanın alt yapısı yok. Bilgi üretmenin alt yapısı doğru düşünce sistematiği ile şekilleniyor.

Bilgi üretimi ile düşünce dediğimiz eylem arasında bire bir ilişki var.

Zaten, bilginin olmazsa olmaz ham maddesi düşünme eylemi.

Türkiye’de insanlara düşünmeyi öğretmiyorlar!

Düşünme eylemi ne?

Allah’ın bir de akıl vererek diğer yarattıklarından farklı kıldığı insanın çevresini anlama, yorumlama ve çevresine yön verme, onu kendi lehine değiştirme çabasına düşünmek diyoruz. Ancak, düşünce eylemi de kendi arasında ikiye ayrılıyor. Ya düşünce eylemi belirli bir sistematik ile öğreniliyor ve çevreyi anlama ve onu yönlendirme eyleminde kullanılıyor, ya da hazır bilgi insanların beynine düşünce adı altında nakşediliyor.

İkinci yöntem insanlara hazır şablonlar sunuyor ve hazır cetvel ile insanlar çevrelerini anlamaya, gördüklerine anlam vermeye çalışıyorlar.

Ancak, bu yöntemde çevreyi ‘anlama’ gayreti olsa dahi onu ‘yönlendirme/değiştirme’ gayreti katiyen yok.

Zaten bu sözüm ona ‘düşünce tekniği’ ile yorum yapmak fiilen mümkün değil.

Eşyanın tabiatına aykırı!

‘Hazır üretim düşünce sistematiği’ tamamen hafıza gücüne, ezbere dayanıyor, mutlak ve tek doğrunun varlığını esas alıyor, sorgulamayı tamamen reddediyor ve bilgiyi aktarana (otorite) sonsuz biyat (bağlılık) istiyor.

Aksi halde hazır bilgi üretmek mümkün değildir.

Türkiye hazır bilgi üretmeyi düşünce üretmek sanan gafil ülkelerden birisi.

Böyle ülkeler sadece ve sadece itaatkar vatandaşlar üretiyor!

Sistematik düşünce ise eğitim süresini bilginin naklini değil, adı üzerinde düşünmenin sistematiğini, tekniğini öğretmeye adıyor, hazır bilginin nakil edilme işlemini reddediyor.

Olsa olsa, hazır bilginin nereden bulunacağını öğretiyor. Örneğin, hazır bilgiyi ölçen sınavlar kişinin kapalı bir ortamda, başka bir insana veya materyale (kitap) başvurmadan beynine nakış edilmiş bilgiyi bir kağıda dökmesini istiyor.

Halbuki, düşünce sistematiğini ölçen sınavlar açık ortamlarda, sınıfın dışında, her türlü materyale baş vurmayı kabul ederek, bilginin miktarının ölçülmesini değil, yorumlanmasını isteyen sınavlar oluyor.

Düşünce sistematiği öğretmek için de insanlara ilk önce şüpheciliği öğretmek gerekiyor!

Şüphe etmek, edinilen bilginin de devamlı sınanmasını, ulaşılan kanaatin (hipotez) devamlı mercek altında tutulmasını, kanaatin doğrulanması için onu destekleyen örnekler aramak yerine yanlışlanması için sürekli sınanmasını, aklın o an için kabul edeceği tüm yanlışlama örnekleri denenip de bir türlü yanlışlanamıyorsa, o zaman bilgi (teori) olarak kabul edilmesini öngörüyor. Teori de ancak başka bir teori onun yanlışlayanan dek geçerli.

Adına çağdaş düşünce tarzı diyebileceğimiz düşünce sistematiği klasik yöntemdeki temel ögeyi inkar ediyor.

‘Otorite’ kavramını ayaklar altına alıyor!

İşte tam bu noktada da bizim eğitim sistemimiz ile çelişiyor!

Zira biz de eğitimin ana hedefi devlete bağlı vatandaşalar yetiştirmek!

Bunun için de ‘otorite’ kavramının en erken yaşta müstakbel vatandaşların zihnine bir daha çıkmamak üzere kazınması lazım!

Yazar: Cüneyt Ülsever

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>