Rehberiniz-Türkler avrupa için ne yaptı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türkler avrupa için ne yaptı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkler avrupa için ne yaptı?

Türkiye”nin 40 yıllık AB maratonunda en kritik güne artık sadece saatler kaldı. Ankara bugün 20:00”de başlayacak AB Dışişleri Bakanları zirvesinden çıkacak karara kilitlendi. Tam üyelik müzakerelerinin başlaması için Avrupa Birliği”nin 24 ülkesinin desteğine rağmen Avusturya”nın metne imtiyazlı ortaklığı sokma ısrarı nedeniyle Türkiye son virajı gergin bir bekleyişle dönecek. Ancak bu kez Türk halkının arkasında tüm dünyanın desteği var.

İngiltere”den Japonya”ya, Çin”den Lübnan”a kadar tüm gazeteler dün Türkiye”ye destek mesajlarıyla çıktı. Avusturya basını bile, “Yalnız kaldık” yorumunu manşetlerine taşıdı. Türkiye”ye son dönemde en büyük desteği veren İngiltere”de ise gazeteler AB liderlerine uyarı niteliğinde manşetlerle çıktı.

Telegraph gazetesi başyazısında, tam üyeliğe ve gerçek bir entegrasyona hazırlanmış olan Türkiye”nin son dakikada engellenmeyi hak etmediğini vurguladı.

AB”nin stratejik seçimi

AB”nin önünde stratejik bir seçim olduğunu belirten gazete, “Avrupa, ya Türkiye”yi içine alıp batıyla Müslüman dünyası arasında yeni bir dönem başlatacak ya da iyi niyetli bir ülkeyi radikal bir düşman haline getirecek” uyarısında bulundu. İlk sayfasının büyük bölümünü Türkiye”ye ayıran İngiliz The Independent gazetesi ise, “Türkiye, İslamla barış için batının umutsuzca aradığı köprüdür” yorumunu yaparak Türk medeniyetinin tarih boyunca Avrupa”ya kazandırdıklarını “Müslüman komşumuzu neden kucaklamalıyız?” başlığıyla sıraladı.

Türkler bizim için ne yaptı?

Çok kültürcülük: Osmanlı İmparatorluğu, Anadolu”dan Cezayir”e kadar; Hristiyan, Yahudi ve Budistlerin Müslümanlarla birlikte barış ve refah içinde yaşadığı bir yerdi. Türkiye”den başka hiçbir ortak, Batı ile İslam arasında daha iyi bir köprü olamaz. Medeniyetler çatışmasının ilacı Türkiye”dir.

Ticaret: Asya”nın en önemli kavşak noktalarından birinde bulunan Osmanlı, gemileri ve kervanlarıyla batıya ticaret konusunda bildiği herşeyi öğretti. Bugün de çok büyük bir pazar ve Hazar ve Ortadoğu”ya rakipsiz bağlantı sunuyor.

Siyaset: Dahiyane devlet bilgisi, göçmen bir toplumu Asya steplerinden Viyana kapılarına kadar getirdi. Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde daha iyi yaşam şartlarına kavuşan Hıristiyan köylülerini bile kendileri için savaşmaya yönlendirdiler.

Sanat: Türkiye bize hat sanatı ve metal işçiliğinin en güzel örneklerini sundu. Çin çömlekçiliği, Fars tekstili ve Venedik tabloları, Türk saraylarından izler taşır. Avrupa”nın asırlar öncesinde yaşadığı hümanist aydınlanma dönemi de bu açıklık ve sentezin eseridir.

Askeri bilgi: “At üstündeki fırtına” olarak bilinen Türkler, süvarilerini Anadolu ovalarından Balkanlar ve ötesine kadar soktu. Düşmanları Türklerle ancak onların tekniklerini kopyalayarak baş edebildi. Türkler şimdi de NATO”nun sadık bir üyesi olarak Avrupa için güven kaynağı.

Yaşam tarzı: Güzel halıların üzerindeki divanlarda oturdular, nargile içip lokum yediler. Yorgun vücutları hamamlarda buharla gevşedi. Osmanlı”daki lüks, Avrupa”nın bağnazları için büyüleyici bir skandaldı. Ama artık biz de oryantal konforun yaşamın bir parçası olduğunu öğrendik.

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>