Rehberiniz-Türkiyenin ilk sınav stresi ve başarı baskısı filmi geliyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türkiyenin ilk sınav stresi ve başarı baskısı filmi geliyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkiyenin ilk sınav stresi ve başarı baskısı filmi geliyor!

Milyonlarca ailenin çocuklarını iyi bir okula sokmak için yaşadıkları kabus dolu sınav sürecinin komik ve hüzünlü hikayesi film oluyor. Birol Güven”in imzasını taşıyacak filmin başrolünde Hülya Avşar oynayacak.

‘Başarılı komedi dizilerine imza atan Birol Güven, ilk sinema filminde elini taşın altına sokuyor. Türkiye”nin sınav maratonunu işleyecek filmde; hayatlarını, iyi bir lise veya üniversiteye yerleşmek için girecekleri sınav hazırlıklarına göre düzenleyen çocuklar ve aileleri konu edilecek.

Filmin konusu ise şöyle; Türk ailesinin ve Türk gençliğinin yaşadığı sınav stresini ve onların uğradığı psikolojik erozyonu anlatmak için çekilecek olan bu filmin senaryo öncesi çalışmaları tam 1.5 yıl sürdü. Türkiye’nin önde gelen eğitimcileri, psikiyatıristleri, kişisel gelişim uzmanlar, tıp doktorları, öğretmenleri, dershanecileri, rehber öğretmenleri, özel öğretmenleri, aileler ve öğrencilerle görüşüldü. Proje sınıflarında özel eğitim alan F1 öğrencileri , çocuklarının dikkati dağılmasın diye onlarla birlikte derse giren ve derste not tutan annelerle görüşüldü. Bugüne kadar dershaneler tarafından sınava hazırlık amaçlı basılmış rehber kitaplar, dershaneler tarafından verilen sınav taktikleri ideal öğrenci ve ideal aile kavramları incelendi. Özel okul ve devlet okulu farkı, dershaneler arası rekabet, reklam ve başarı boyutları araştırıldı.

‘Sınavdan Sonra” isimli filmin başrolünde ise daha önce bu yıl film çekmeyeceğini söyleyen Hülya Avşar oynayacak. Toplumsal konulara duyarlılığıyla bilinen, bu konuları konuşmayı ve anlatmayı kendine görev edinen sanatçı, bu filmin de sosyal yararı bulunan bir film olacağını düşünüyor.

Aslında bu sene film yapmayacaktım diyen Avşar, teklifi kabul etme nedenini şöyle açıkladı: “Sanat filmlerinde veya bir yönetmenin, senaristin ilk filminde oynamayacaktım. Birol Güven”in de ilk filmi ancak kabul ettim. Çünkü Birol Güven”in düşüncelerine, halkı ve problemleri algılama yeteneğine çok güveniyorum…”

Yazar: BÜLENT İPEK

Kaynak: http://Sabah-medyatava

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>