Rehberiniz-Türkiye siber savaşa hazırlanıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türkiye siber savaşa hazırlanıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkiye siber savaşa hazırlanıyor

Buna göre TÜBİTAK bakanlıkların isteği doğrultusunda siber güvenlik eylem planıyla bir yıl içinde bin siber güvenlik uzmanı yetiştirecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında “Bilişim Alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı.

İmza töreninde konuşan Bakan Binali Yıldırım, ülkenin bilgi ve iletişim altyapısına ait ilk kapsamlı çalışmalardan birisi olan Ulusal Enformasyon Altyapısı Ana Planı (TUENA) çalışmasının TÜBİTAK’a yaptırıldığını ifade etti.

GÜVENLİK MERKEZİ KURULACAK

TÜBİTAK ise hazırladığı eylem planıyla yetiştireceği bin siber güvenlik uzmanı ile kurumları koruyacak. Bakanlık ve TÜBİTAK son günlerde devlet kurumlarına yapılan siber saldırıların önüne geçmek içinde düğmeye bastı.

Konuyla ilgili Bakanlık ve TÜBİTAK işbirliğine giderek siber saldırı strateji planı hazırladı. Bu kapsamda Bakanlık ve TÜBİTAK siber saldırıları önlemek amacıyla “Siber Güvenlik Merkezi” kuracak. Güvenlik merkezi bu alanda siber saldırılara müdahale edecek. Ayrıca sistemher zaman saldırı çalışmalarıyla ilgili test edilecek. Protokolle TÜBİTAK siber savaş ve siber güvenliğe karşı yürütülen çalışmalar kapsamında önümüzdeki bir yılda bin siber uzman yetiştirecek

Yazar: Lütfü Erdoğan

Kaynak: http://Bugün

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir