Rehberiniz-Türkiye’nin sigarasız 30 günü !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türkiye’nin sigarasız 30 günü !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkiye’nin sigarasız 30 günü !

Ünlü Fransız yazar Colette, “sigaram sizi rahatsız ediyor olabilir ama beni öldürüyor” cümlesini elbette sigaraya dünya çapında getirilen büyük yasaktan çok önce kurmuştu. İçinde hem meydan okuma hem de kabullenme olan ama daha çok sigara içmeyenlere ağır bir yergi içeren bu cümlenin farklı yansımalarını son günlerde Türkiye’de sıkça görmeye başladık. Temelinde sigara içmeyenleri koruma amaçlı çıkarılan ve sigara içilen bölgeleri daraltan yasak,

hak ve özgürlüklerin çift taraflı tartışılmasına neden oldu. 19 Mayıs’ta ilk etabı uygulanmaya başlanan yasak, sıkı bir şekilde devam ediyor. Şaşırtıcı olan ise böylesi bir yasakla kıyametler kopması beklenen büyük tiryakiler ülkesinde konuyla ilgili aşırı bir tepki oluşmadı.

Doğu geleneğinin önemli bir parçası olan duman, ülkemizde de her dönemde ham maddesi hep tütün olmak üzere farklı şekillerde ortaya çıktı. Nargileli dönem, pipolu dönem ve sarma sigaranın yerini ise şimdilerde fazlasıyla katkı maddesi içeren ‘hazır sigara’lar aldı. Bu geleneğe istinaden yasak başlamadan hemen önce yabancı basın konuyla ilgili pek çok haber yaptı. Çünkü Türkiye, sigara yasaklarının gerçekten boğucu bir hale geldiği dünya ülkeleri arasında tiryakiler için bir nevi kurtarılmış bölgeydi. Konuyla ilgilenenlerden biri olan The Guardian Gazetesi yasağın, ‘bulundukları mekana aldırmaksızın, dokunulmaz bir şekilde sigara yakabilen milyonlarca Türk için büyük bir kültür şoku’ yaratacağını iddia etti; ki geleneğe ve sigara içme oranlarına bakıldığında bu tespitte çok da haksız sayılmazlardı.

Türkiye, milletvekillerinin yüzde 26’sının sigara tiryakisi olduğu bir ülke. Ortalama 70 milyonluk nüfusun 25 milyonu sigara içiyor. İstatistikler ülkemizde her yıl 115 milyon sigara tüketildiğini söylüyor. Tüm bu veriler ışığında sigarayla ilgili böyle kapsamlı ve dozu giderek artırılacak bir yasağın hak ve özgürlükler sorunlarından geleneğe, nikotin bağımlılığının fiziksel boyutundan pasif içicilerin durumuna birçok konudan yola çıkarak uygulanamayacağı düşünülmesi gayet normal. Ama sessiz sakin geçen bir ayın ardından her zamanki gibi Türkiye’nin genel değerlendirmelere tabi tutulamayacak kadar ‘özel’ bir ülke olduğu görüldü. Ne kavga ne gürültü tam bir aydır Türkiye sadece gösterilen yerlerde sigara içiyor. Hem de hiç itiraz etmeden. Yasağın ardından geçen bir ayda neler olduğunu, bunun sonraki dönemlerde ülkeyi ve tiryakileri nerelere götüreceğini uzmanlara sorduk ve sigara yasağı ile ilgili sokağın nabzını tuttuk. Türkiye’nin dumansız 30 gününü sizin için araştırdık.

——————————————————————————–

SOKAK NE DİYOR?

Sigarayı bırakmayı düşünüyorum

Sistem insanların motivasyonunu düşürdü. Tam çalışırken canınız sigara istiyor ve dışarı çıkıyorsunuz; iş bölünüyor. Yine de yasağın sigara tüketimini azaltacağını düşünüyorum. Benim sigara içme sayım düştü. Eskiye oranla daha az çay ve kahve içiyorum. Kafe ve içkili yerlerde yasaklanırsa ne olur hiç bilmiyorum. Televizyonda seyrettim Fransa’da yasaklandığında kalp hastalarının oranında yüzde 15 azalma olmuş. Bizde de olur umarım. Zaten içenler, içmeyenlere haksızlık ediyor. Onlar sigaradan bizim yasaktan rahatsız olduğumuzdan daha fazla rahatsız oluyor.

Soner Üstünel-Denetçi

Halk bilinçli

Yasağın iyi olduğunu düşünüyorum. Ben 45 sene içtim, 6 sene önce de bıraktım. Alışmış insan için bırakmanın zor olduğunu biliyorum. Ama şurada 20 dakikalık bir seyir yapıyoruz hava güzel, temiz. Burada içmeseler de olur. Ama yasak biraz aşırı geliyor bana. Bir bölüm verilir sigara içenlere, orada içen içer. Milleti birden bu kadar sıkboğaz etmenin de bir âlemi yok. Ayrıca bu yasaklar yarın başka şeyler de getirebilir. Bugün sigarayı yasaklayan yarın meyhaneleri de yasaklar. ‘İçki evde içilir, dışarıda içilmez’ diyebilir. Yine de insanlar itiraz etmiyor. Yasağa saygılı. İskelenin ön tarafına bir kutu koydular içen oraya gidiyor beklerken. Herkes de bu konuda duyarlı. O kadar da bilinçsiz değil halkımız.

İdris Şen -Kaptan

Vapurun tadı kaçtı

Melda Aktaş

Öğrenci

Zaten motorlarda, vapurda belli alanlarda içilmiyordu. Şimdi her yerde yasak. Sigara içmenin de bir hak olduğu göz önünde bulundurulmalı. Bir de İstanbullular için vapurda, motorda sigara içmek bir keyif. Ama yasağa yine de karşı değilim. Yasağın ilk günü çok komikti. Herkes elinde sigara çakmak birbirine bakıyor, biri yaksa herkes yakacak. Kimse yakamadı ama.

Ortalık daha az pisleniyor

Halil İbrahim Tüfekçi

Gemi personeli

Sigara içilmemesi benim için avantaj. Eskiden temizlik yapmak için gece geç saatlere kadar kalıyordum. Şimdi mesaim hemen bitiyor. İzmarit, pislik olmuyor. Yasağı arada delenler oluyor. Ama uyarılınca anlayışla karşılıyorlar.

Yasak eziyete dönüştü

Didem Kırmak

Serbest meslek

Yasak mantıklı ama bir yandan da insanlar için eziyet haline gelmeye başladı. Çalışanlar mesai saatlerinde sigara içmek için dışarı çıkıyorlar. Bu da doğal olarak iş verimini etkiliyor. Tiryakiler için çok fazla sıkıntı oluyor. Yasak genişleyince kafe ve meyhanelere de yansıyacak. Alkol tüketilen yerlerde sigaranın yasaklanması taraftarı değilim. İçmeyen insanlar için doğru olabilir ama kendi açımdan baktığım zaman böylesi bir durumda özgürlüğüm elimden alınmış gibi hissederim.

Yasak, Türkiye’de yeni bir dönem başlattı

Kıyas Güngör

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkan Yardımcısı

Yasağın çığır açtığını düşünüyorum. Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Ama yasakla ilgili göz ardı edilen bir şey var. O da yasanın aslında sigara içmeyenleri koruma amaçlı çıkarılması. Bunun göz ardı edilmemesi gerekiyor. Avrupa ülkelerinde bu yasa 3-4 yıldan beri uygulanıyor. Mesela İngiltere’de yasağın ardından sigara bırakanların oranında yüzde 21,8’lik bir artış görülmüş. Bizim ülkemizde de böyle olacak. Ama bunun için en az 1 yıl geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anda bu yasakla ilgili eksik olan şey, yasağın tütün ürünlerinin kontrolü ve kullanılması üzerine olduğu. Kullanım kısmı tamam da ben kontrol kısmında aynı ciddiyeti göremiyorum.

Bırakmak isteyenlerin sayısı arttı

Ayşen Yeşil

Hospitalium Sigara Bırakma Merkezi Uzmanı

Öncelikle bu yasağın sigara içmeyenleri koruma amaçlı çıkarıldığını unutmamak gerek. Çünkü sigara içenleri böyle bir yasakla durdurmak mümkün değil. Sigarayı bırakmak o kadar kolay değil. Bu maddenin yüzde 75’i fizyolojik, yüzde 25’i psikolojik bağımlılık yaratıyor. Kişiler sigara içmeye başladıktan sonra 6 ay içinde bağımlı hale geliyor ve genelde sigarayı kişisel iradeyle bırakamıyor. Yani böylesi bir yasak, kişinin sigarayı bırakmasına neden olamaz. Yasak sadece, kişinin daha az sigara içmesini sağlar ama tiryakilerde sıkıntı yaratacağı muhakkak. Çünkü sigara içenlerin fizyolojik olarak ihtiyaçları oluyor. Sigara, mutluluk hormonu adı verilen endorfin salgılatıyor. Yani kişi bu maddeyi almadığı zaman çok mutsuz ve gergin oluyor. Başı ağrıyor, nikotin yokluğu yaşıyor. Yasakla birlikte pek çok tiryakinin ister istemez bir süre sonra sigarayı bırakmak isteyeceğini düşünüyorum. Zaten yasağın ardından personeline sigara bıraktırmak isteyen firmalardan çok fazla talep almaya başladık. Sigara yasağından sonra bırakmaya gelenler yüzde 40 civarında arttı.

Korktuklarımız gerçekleşmedi

Alanur Özalp – Psikolog

Yasakla ilgili önceleri korkularım vardı. ‘Kavga çıkacak, insanlar birbirini dinlemeyecek, duymayacak’ diye endişeleniyordum. Halbuki, tam tersi oldu. İnsanlar birbirlerine yoğun bir hoşgörüyle yaklaştı. Bir de yasağın insanları inadına daha fazla sigaraya yönelteceğini düşünüyordum. Bu da gerçekleşmedi. İnsanlar birbirlerine destek verdi. İçenler içmeyenlere karşı cephe almadı, karşıtlık oluşturmadı. Herkes birbirine yumuşak ve sıcak davrandı. Zaten karşı taraf olgunluk gösterirse öbür tarafın içinden sigara içmek gelmez. Bu yasağa karşı böylesi bir hoşgörü, böyle hızlı bir adaptasyon, Türkiye gibi bir ülke için çok önemli bir gelişme. Demek ki düşündüğümüz gibi zor değilmiş. İyi niyet ve karşılıklı hoşgörüyle her şey halloluyormuş. Yasağın insanların sağlıkları üzerine düşünmelerini sağlayacağına ve sigarayı bırakanların oranının artacağına inanıyorum. Bunu isteyenlere önerim de bu işin uzmanı bir doktordan yardım almaları.

Sigarayı azalttım

Özlem Atasayarlar

Vergi denetçisi

Yasağın sigara içenler için olumlu etkileri olduğuna inanıyorum. Bu sayede biz de içtiğimiz sigara miktarını azaltmış oluyoruz. Bende öyle oldu en azından. Çay-kahve tüketimini de azalttım. Bazıları ofisten sigara içmek için ayrılmanın motivasyon eksikliği ve iş kaybı yarattığını söylüyor. Ben buna çok katılmıyorum.

Yazar: ÖZLEM KÖYOĞLU

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir