Rehberiniz-Türkiye’nin marka değeri düştü mü?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türkiye’nin marka değeri düştü mü?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkiye’nin marka değeri düştü mü?

100 Türk markası Walmart’a erişemedi…

Brand Finance’in en değerli marka araştırması sonuçlarına göre, son 5 yılda ilk 100 Türk markasının toplam değeri, beş yıllık ortalamada 28 milyar dolar çıktı. Araştırmada, 100 Türk şirketinin toplam marka değerinin, 38.3 milyar dolarlık WalMart’a erişememesi dikkat çekti.

Brand Finance’ın, “Türkiye’nin En Değerli Markaları 2012” sonuçları araştırmasına göre, son 5 yılda ilk 100 Türk makasının toplam değeri, beş yıllık ortalamada 28 milyar dolara çıktı. Araştırmada en dikkat çekici konu ise Brand Finance’in Mart ayında açıkladığı “Dünyanın En Değerli 500 Markası” listesinde 38.3 milyar dolarlık pay ile beşinci sırada yer alan WalMart’a marka değerine bile 100 Türk markasının erişememiş olası oldu.

MARKALARIN DEĞERİNİ “KUR” YUTTU

Brand Finance’ın,2012 yılındaki tüm araştırma verilerinden derlediği “Türkiye’nin En Değerli Markaları 2012” sonuçlarını düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Araştırma, Türkiye’nin marka stratejisiyle ilgili sorunlarını ortaya koyarken, farklı sektörlere yeniden devinim kazandırarak Türkiye’nin geleceğine yönelik rotasını bir kez daha çizdi. Brand Finance’in bugün açıkladığı yeni araştırma sonuçlarına göre, son 5 yılda ilk 100 Türk markasının toplam değeri beş yıllık ortalamada 28 milyar dolar çıktı.Burada en dikkat çekici nokta ise 100 Türk markasının, Brand Finance’in Mart ayında açıkladığı “Dünyanın En Değerli 500 Markası” listesinde 38.3 milyar dolarlık pay ile 5. sırada yer alan WalMart’ın marka değerine bile erişememiş olması. Aynı araştırmada geçen yıla oranla bazı düşüşlere de dikkat çekiliyor. Geçen yıl 100 Türk markasının toplam değeri 33 milyar dolar iken, bu yıl kur farkı nedeniyle bu rakam 27 milyar dolara düştü. Değeri 1 milyar doların üzerinde olan marka sayısı geçen yıl 12 iken bu sene 10’a geriledi.

EN DEĞERLİ MARKA TELEKOM

Brand Finance’ın 150’yi aşkın firma üzerinde yaptığı araştırmada veriler, ilk 100’e giren firma üzerinden değerlendirildi. Araştırma sonuçları, 2012 yılında Türkiye’nin en değerli markasını Türk Telekom olarak belirledi. Böylece Türk Telekom, dördüncü kez Türkiye’nin en değerli markası seçildi. Bu yıl büyük bir başarıyla ikinci sıraya yerleşen marka ise Türk Hava Yolları (THY) oldu. Üçüncü sırada Akbank yer aldı. İlk üçü takip eden markaların ise sırasıyla, Türkiye İş Bankası, Turkcell, Anadolu Efes, Garanti, Arçelik, Yapı Kredi Bankası ve OMV Petrol Ofisi olduğu belirtildi. Etiketler: Brand Finance Türk Walmart marka araşrıtma milyar dolar THY Telekom Garanti Türkiye İş Bankası Turkcell Anadolu Efes Garanti Arçelik Yapı Kredi Bankası OMV Petrol Ofisi firma değer

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir