Rehberiniz-Türkiye’nin ilk ceo’sundan başarı taktikleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türkiye’nin ilk ceo’sundan başarı taktikleri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türkiye’nin ilk ceo’sundan başarı taktikleri

100’üncü yılını kutlayan İlancılık Reklam, Barouh Ailesi ile yoluna devam ediyor. Müşteri temsilciliğinden patronluğa yükselen İzidor Barouh, oğlu Yakup Barouh’tan sonra, ajansın geleceği için torunu İlker Barouh’u hazırlıyor. Yakup Barouh, “Reklamcılığın ‘kitabını’ yazan 94 yaşındaki İzidor Barouh Türkiye’nin ilk CEO’su” diyor.

TÜRKİYE’de 100 yılını deviren şirket sayısı azdır, saymaya kalksanız bir elin parmaklarını geçmez. Söz konusu olan bir de reklamcılıksa, 100 yıl neredeyse imkansız olarak görülür. Bazı şirketlerin bunu nasıl başardığının yanıtı ise İlancılık Reklam Ajansı’nın 100 yıllık tarihinde gizli. 1909’da kurulan İlancılık Reklam Ajansı, Türkiye’nin belki en eskisi değil (bu konuda kesin bir bilgi yok) ama yaşayan en eski reklam ajansı. Bugün işin başında bulunan Yakup Barouh, İlancılık Reklam Ajansı’nın ilklerini sayarken, babası İzidor Barouh’un Türkiye’nin ilk CEO’su olduğunu da belirtiyor. İşe müşteri temsilcisi olarak başlayan İzidor Barouh, Türkiye’de profesyonellikten patronluğu geçişin belki de ilk temsilcisi. İzidor Barouh, bugün 94 yaşında ve halen işe gelip gidiyor. İlancılık’ta “Reklamcılık babadan oğla geçen bir meslek değil’ kuralı var ama oğul Yakup Barouh’tan sonra, torun İlker Barouh da dedesinin izinde gidiyor. Yakup Barouh’la İlancılık’ın 100 yıllık tarihinden yola çıkarak, Türkiye’de reklamcılığı konuştuk.

Şirketin kurulduğu dönemi hatırlatır mısınız?

– İlancılık’ın kurulduğu yıllar, Le Republique, L’Akcham, L’İkdam, Stanbul, Le Journal d’Orient, Turkiche Post, Apojevmatini, Jamanak, Aztarar gibi gazetelerin yayımlandığı yıllar. Bu ajansın kurucuları David Samanon, Jak Hulli ve Ernest Hoffer. İlk adı d

Çalışandı, patron oldu

İzidor Bey’in çok ilginç bir hikayesi var. Kuruluş yıllarında ortaklar arasında değil. Yıllar sonra müşteri temsilcisi olarak geldiği bir ajansta, nasıl olmuş da başa geçmiş?

– İlancılık Reklam Ajansı’nın birçok ilki bulunuyor. Bence bu ilklerden biri de bu. Profesyonelleşme, kurumsallaşma gibi bugün halen konuşulan pek çok konuyu İlancılık o zaman düşünmüş. Demiş ki, ortaklardan biri ayrıldığı ya da öldüğü zaman, önce yeni or

Mirasçılar böyle bir şeye nasıl razı olmuş?

– Ortakların ana ilkesi şirketin yaşaması ama aileleri de unutmamışlar. Sistem şöyle; ölen ortağın yüzde 25 hissesinin yüzde 15’i şirket ortaklarına ya da performansından memnun olunan personele, geriye kalan yüzde 10 da 10 yıl boyunca ailesine veriliyor.

Tez yazıp şirket kurdu, rüştünü ispat edince babası işe aldı

İlancılık’ta işler prensipte babadan-oğula geçmiyorken, siz nasıl oldu da bu işi babanızdan devralmayı başardınız?

– Ben reklamın faydasını daha lisede biyoloji dersinde farketmiştim, ödevlerimi İlancılık Reklam’da çizdiriyordum. Şaka bir yana babam kadar, şimdi Boğaziçi Üniversitesi olan Robert Kolej’deki hocalarımın da etkisi oldu bu işi seçmemde. Reklam ve pazarlam

Bildiğimiz Pars/McCann Erickson’un Pars’ı mı?

– Evet bildiğiniz Pars. Pazarlama, Araştırma ve Reklam servislerinin ilk harflerinden şirketimizin adını oluşturduk. Aslında yaptığımız bu iş de Türkiye’nin ilkleri arasındadır. Hatta Türkiye’nin ilk demografik araştırmasını da Hürriyet için yaptık. Bir o

Sizin oğlunuz İlker Barouh’un da reklamcı olduğunu biliyoruz. O bu işe nasıl hazırlanıyor?

Şirketin muhasebesi halen baba Barouh’tan soruluyor

İZİDOR Barouh, bugün 94 yaşında ve işin başında oğlu var. Halen şirkete gelip gidiyor ve tüm muhasebe kayıtlarını bizzat kontrol ediyor. Tabi artık muhasebe kayıtları eskisi gibi kalem defterle tutulmuyor, her şey bilgisayarda. İzidor Bey bilgisayar kullanmayı bilmiyor ama ekrandan rakamları tek tek denetlemekten de vazgeçmiyor.

İzidor Barouh’un oğluna mektubundan

Çalışmaktan zevk duyanlara hayranım. Yaptığını sevmeyen, başka iş aramalıdır. Alınacak elemanların kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Kendinden az emin olanlar, daima ikinci derecede eleman tercih ederler, bunlara acımak lazımdır.

Bir müşterinin önemli bir toplantı davetine `Başka bir müşteriye söz verdim gelemeyeceğim` denmez. Tıpkı fazla kadınla evlenildiğinde her kadının bahçenin yegane ender çiçeği olduğuna inandırmak gibi.

Ne kadar çok çalışırsan çalış, bilgilerin ne kadar çok olursa olsun, şirketin en yüksek derecesine ulaştığını müşterilerine inandırman için mutlaka 33 yaşına ulaşman gereklidir. Sabırlı ol.

Arada sırada vakit ayırabilirsen dinlen ve kısa seyahat et. Dinleneceğin zaman ise hiç iş düşünme. İki günde bir kitap ve ayda 15 kitap oku. Okumakla bilgin çoğalacak.

Müşterilerin karşısında duygularını belli etmemeye çalış, müşteri seni sinirlendirirse belli etme, iyi bir tüccarın düşündüğü yüzündeki ifadeden anlaşılmamalıdır. Kimseyi kırmayacaksın; bir işi reddedersen dahi tatlılıkla ve özür dileyerek reddet.

Ben fakirlikle büyüdüm zengin olmak daha iyidir

BABA İzidor Barouh’un 1974’te, oğlu Yakup Barouh’a yazdığı bir mektup var ki, iş hayatındaki herkes için bugün hâlâ önemli ‘tüyo’lar içeriyor. Mektup “Yakupçuğum, bu satırları senin için karaladım, mutlaka bütün yazdıklarımı biliyorsun, unutmaman için 3 ayda bir bu yazıyı bir defa oku” diye başlıyor ve başarı için yapılması gerekenler sıralanıyor. İzidor Barouh’un kitabında yer alan 9 sayfalık mektubun en sonunda da, “Sonuç olarak işine ağır bas. Ben fakirlikle büyüdüm ve bugünkü duruma geldim. İnan çocuğum, zengin olmak çok daha iyidir” cümleleri yer alıyor.

Yazar: Nilgün Karataş

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir