Rehberiniz-turkey90ci gönülün öyküsü anadolu ajansı tarafından “örnek başarı” diye tüm türkiyeye duyuruldu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “turkey90ci gönülün öyküsü anadolu ajansı tarafından “örnek başarı” diye tüm türkiyeye duyuruldu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
turkey90ci gönülün öyküsü anadolu ajansı tarafından “örnek başarı” diye tüm türkiyeye duyuruldu!

turkey90.com kurulduğunda ilk üye olanlardan biriydi. Tüm Turkey90.com kitaplarını okudu. Seminerlere de katıldı. 7 yıl önce yapılan ve sadece 12 ayrı kişinin yararlanabildiği birebir eğitim seminerine katılanlardan biriydi.(Meraklısına not, MS daha sonra bireysel danışmanlığı bıraktı, şu anda sadece alanında ilk üçte olanlarla bu tarz çalışma yapılıyor.) O zaman büyük hayalleri ama küçük imkanları vardı. Azmetti, araştırdı, kendini geliştirdi, AB’nin kadın girişimcilere verdiği destekten de yararlanıp hayat ettiği fabrikayı kurdu. Şimdi de başarı öyküsü Anadolu ajansı tarafından tüm Türkiyeye “örnek başarı” olarak duyuruldu. İşte turkey90’in gururu Gönül Uğurlu’nun hikayesi!

AB fonuyla fabrika kurdu

Hataylı girişimci Gönül Uğurlu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında başlatılan AB destekli “Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı” kapsamında zeytinyağı fabrikası kurarak 12 kişiye istihdam sağladı.

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdikten sonra babasının gıda sektöründe kurduğu şirkette çalıştığını anlatan 38 yaşındaki Gönül Uğurlu, mesleğiyle ilgili bir işte hiç çalışmadığını söyledi.

Daha sonra özel bir şirkette yönetici olarak çalıştığını, ancak bu dönemde ticaretle ilgili neler yapabileceğine ilişkin araştırma yapmayabaşladığını ifade eden Uğurlu, “Kentte çok fazla yetişmesine rağmentanıtımının çok iyi yapılamadığı zeytin ilgimi çekti. Zeytinin nasılyetiştiği, hangi ülkede ne kadar tüketildiği ve Türkiye’nin hangiillerinden nerelere ihracat yapıldığını araştırdım” diye konuştu.

Bu dönemde Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan program kapsamında zeytinyağı fabrikasıyla ilgili bir proje hazırladığını ifade eden Uğurlu, projesinin onay almasından sonra hemen kolları sıvadığını kaydetti.

Proje kapsamında 86 bin YTL fon aldığını ve yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alana tam donanımlı zeytinyağı fabrikası kurduğunu ifade eden Uğurlu, şöyle devam etti:

Proje ile amacımız natürel şekilde üretilmiş zeytinlerden hiç katkısız zeytinyağı elde etmekti. Bu kapsamda öncelikle çevre köylerde bulunan yaklaşık 600 zeytin üreticisine eğitim verdik. Zeytincilerimizle sürekli diyalog halindeyiz. Ziraat mühendislerimiz sık sık üreticileri denetliyor. Üreticilerden aldığımız zeytinleri hiç katkı maddesi kullanmadan fabrikamızda sıkarak zeytinyağı haline getiriyoruz ve ihracatçılara satıyoruz.

ORGANİK 2 ÜRÜNÜMÜZ REYONLARDA YERİNİ ALACAK

Son dönemde yaklaşık 2 bin ton zeytin aldıklarını ve işlediklerini vurgulayan Uğurlu, amacının, İtalyan zeytinyağı ile yarışabilecek lezzette bir zeytinyağı elde etmek olduğunu söyledi.

Bu kapsamda iki markayı tescillettirdiklerini söyleyen Uğurlu,”Önümüzdeki yıl reyonlarda yerini alacak olan ’Asi ve Antioch’ markası ile kentimizde organik üründen elde edilen zeytinyağını İtalya zeytinyağları ile yarıştıracağız” diye konuştu.

FABRİKA, PROJE YAZMAMA VESİLE OLDU

Uğurlu, zeytinyağı ile ilgili yazdığı projenin kabul edilmesi üzerine birçok sanayicinin, işlerini genişletmek, AB fonlarından yararlanabilmek için kapısını çaldıklarını kaydetti.

Fabrika kurmasıyla birlikte proje de hazırlamaya başladığını ifade eden Uğurlu, 2 yıldan bu yana, hazırladığı 40 projeden yüzde 95’inin başarılıbulunarak onay aldığını belirtti.

20.11.2007

HATAY (A. A)

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>