Rehberiniz-turkey90.com daki makaleleri okudu hayatı kaydı:)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “turkey90.com daki makaleleri okudu hayatı kaydı:)” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
turkey90.com daki makaleleri okudu hayatı kaydı:)

ANADOLUNUN İŞ KADINLARININ MERKEZİNİN (aniskam.com) KURUCUSU FUNDA BAŞMAN, ÖRNEK BİR BAŞARI ÖYKÜSÜNÜ ORTAYA ÇIKARDI…

Sultan hanım neden Mardin ? Siz Ankara’lısınız ve tasarımcısınız ,size Ankara’da iş yok muydu?

Tasarım için İngilizler “create “derler. Yaratmak anlamına gelir. Gerçek Tasarımcı yaratmak istiyorsa, çalıştığı konu üzerinde araştırma yapmalı, koklamalı, hissetmeli ve tasarımın içini ait olduğu ruhla doldurmalıdır.

Mardin’e ilk gelişim 2003 Nisanında kendim için hazırladığım bir koleksiyon çalışması içindir. Koleksiyonun konusu İnançlardaki bilinmeyen unutulmaya yüz tutmuş tılsımlı sembolleri şekilleri inanışları gümüşe ve takıya aktarmaktı.

İncelediğimde bütün işaretler dinlerin ve kültürlerin çıkış noktası Mezopotamya’yı gösterdi. Mardin’e geldim. Araştırma yapmak çıkan koleksiyonu burada Süryani ustalara yaptırmak istedim. Tasarım çalışmalarım da inanılmaz gelişmeler yaşarken, üretimde aynı çizgiyi yakalayamadım. Gördüm ki burada takı üretmek mümkün değil. Hele ki dünya standartlarında. Çünkü ne bir usta kalmış ve nede doğru düzgün bir gümüş üretim atölyesi.

Benim buraya gelişim ve üretim yapamamam valiliğin dikkatini çekti. Gitmek istediğimde dönemin valisi Temel Koçaklar beni makamına çağırdı. Gitmek isteme nedenimi söyledim inanmadı ve “burada gümüş üretimi var ve satıyoruz” dedi. Kendilerine üretimin olmadığını Beypazarı’ndan, İstanbul’dan ve Tayvan’dan gelen telkarilerin kendi üretimleri gibi satışının yapıldığını ve alıcının yanıltıldığını bununda uzun zamanda bu şehre ciddi darbe vuracağını söyledim.

Tespitim ciddiye alındı, GAP Başkanı, Vali Bey benden yardım istediler. Bu konu ile ne yapabiliriz bir proje hazırlayın biz destekleyelim dediler.

Sadece projenin hazırlanması bir yılımı aldı. Projenin onaydan geçmesi de bir yılı buldu. Bundan sonrası zor ve meşakkatli bir süreç sonra uzun uzun anlatırım. Bu süreçle ilgili tuttuğum günlüğümü ilerde toparlayıp bu kadar riskli bölgelerde bu kadar riskli atılımlar gerçekleştirenlere yol haritası olması açısından kitap haline getireceğim.

Projeyi, Başbakanlık Sosyal Riski Azaltma Programına yazdım, bizzat çok sıkı bir şekilde takip ettim. Konusunda Türkiye’nin 4.cü büyük projesi olarak onaylandı. Projenin sahibi Mardin Belediyesi idi. Para geldi. Belediye bir türlü projeyi başlatamadı. Çok sancılı günler yaşandı bu arada 90 öğrenci umutla bekledi. Belediye siyasi çıkarları yüzünden yapamayacağı projeyi bile bile 1.5 yıl oyaladı en sonunda bütün öğrencilerle elimizde dilekçeler valiliğe ve belediyeye yürüdük.

Fon bu kadar zamanda proje başlamadığı için parasını geri çekmek istedi. Vali Beye (Mehmet Kılıçlar)başvurduk. Vali bey projeyi himayesine aldı ve proje 1 eylül 2007 de start verdi. Şimdi makina alımlarını yapıyoruz ve bayramdan sonra eğitime başlayacağız.

Bu süreçteki yıpranmayı, üzüntüyü ve stresi size anlatamayacağım.

Neden bunları yaptım bu kadar direndim açıkçası bilmiyorum.

Çünkü Anakara’da Çankaya’’da yaşıyordum. Uzun yıllar yurtdışındaydım. Ürettiğimi satarak çok rahat kimseye muhtaç olmadan keyifle yaşayan ben neden bu mücadelenin içinde buldum kendimi bilmiyorum.

Ama şunu biliyorum ki, ben yüreğimi bu işin altına koymasaydım, 90 genç kandil dağında 90 terörist olmaya adaydı. Devlet 90 karakol,90 hastane 90 cezaevi yapacaktı. Ama şimdi biliyorum ki bu süreçten sonra Mardin’de 90 atölye daha kurulacak.

İç sesimi dinledim benim üç yıllık yorgunluğum mücadelem, burada çok şeyi değiştirecekti. Bunu gördüm.

Birikimlerimi bilgimi yeteneğimi başka daha nasıl bir ortamda aktarabilirdim ki…

Çankaya da lüks evimin lüks balkonunda kahvemi içerek tasarım yapmak, mücevher üretmek kolay, Mardin’de taş bir evde kışın kömür sobası yakarak, yazın 50 derecede koşturmak zor.

Elimdeki insan profilinden bir katilde yaratılabilirdi bir mücevherde…Ben her birini işleyerek mücevher yaratmak istedim.Tasarımcı hastalığı işte….

Sonuçta içimdeki bu güç olmasa bunlar olmazdı… Demekki benim de misyonum bu ve başardığım için çok mutluyum.

Şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Bütün yaşadığım zorlukların arkasında bana destek olan, bana güvenen ve beni yüreklendiren öğrencilerime, proje ekibime ve Vali Mehmet Kılıçlar’a teşekkür ediyorum. Biz Yürüyebildiğimiz kadar yürüdük ama tam düşmek üzereyken elimizden tuttu.

Gerçi kendinizi çok iyi özetlediniz ama kimdir Sultan Acar ?

Tasarımcı Sultan ACAR ;(uluslar arası kimliği ile Zultana KONSTANZA)

1965 yılında Ankara’da doğdum . Uludağ Üniversitesini bitirdim.

Tasarım, çocukluğumdan beri ilgi alanımdaydı..1994 yılında profesyonel olarak gümüş takı tasarımına başladım.Çalışmalarım İsrailli bir firmanın dikkatini çekince bu firma adına, İngiltere için koleksiyon hazırladım.

Bu firma için hazırladığım tasarım ve ürünler, Londra’da sergilendi ve büyük ilgi gördü. Ve bu tasarımlar, Kraliyet ailesi tarafından oldukça beğenildi ve bazı parçalar dönemin İngiltere Prensesi Leydi Diana tarafından satın alındı.

Yabancı firmaların dikkatini çekmeye başladım, tasarıma başladığım günden itibaren yurt dışına koleksiyon hazırlamaktayım.

2000 yılına kadar çeşitli kereler Frankfurt “messe ambiente” fuarına katıldım ve pek çok Alman ve Avrupalı firmaya koleksiyon hazırladım.

Daha sonra Yunan adalarında yaşadım. En son Çin’de Pekin’de yaşadım.

Bu arada; başta ünlü İngiliz Mağazalar zinciri “EDWARS” olmak üzere, Dünyaca ünlü pek çok yabancı ve Türk modacılara, özellikle kişiye özel kol düğmeleri tasarımı ve üretimini gerçekleştirdim.

Tasarladığım ürünler başta AB ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesindeki Butik Takı mağazalarında satılmaktadır.

Nasıl tasarlarsınız ? Nelerden etkilenirsiniz?

Tasarım kaynağım, yaşadığım topraklar ve kültür mirasıdır. Tasarımlarım yaşadığım toprakların kültürel zenginliğinden çizgileri yansıtır.

Ruhu olmayan ,fikri olmayan ve hissetmediğim hiçbir şeyi tasarlayamam..

Peki sizi diğer tasarımcılardan ayıran nedir?

Ben Dünya’da kabul gören çizgileri takip ediyorum ve Tasarım yapacağım ülke veya firmalarla ilgili araştırma yapıyorum, onların kültürel ve felsefi çizgileriyle buluşuyorum başarımın altında yatan en önemli etken budur.

Ve böylece geleneksel motifleri ve geleneksel işçiliği, modernize ederek çalıştığım için otantik tasarımcılardan ayrılmaktayım.

Sanırım, beni diğer tasarımcılardan ayıran en önemli nokta; asla belli ezberlerden yola çıkarak tasarım fikri geliştirmemem. Tasarım yapacağım koleksiyonun konusu ne ise araştırmadan, görmeden, gitmeden yaşamadan ve içime sindirmeden tasarıma başlayamamam.

Her koleksiyonun hazırlanması yaklaşık bir yılımı almaktadır, takıya ruh ve can verme hassasiyetini çalışmalarımda görebilirsiniz.

Bütün eserlerimde işlediğim ana tema asırlar boyu tarihe mal olmuş ve her birinin otantik bir öyküsü bulunan, uygarlıkların esintisi ile modern dünyanın çizgilerini “özde buluşturma ” fikrinden hareketle DESIGN BY ZULTANA KONSTANZA imzasıyla zevk sahibi kullanıcıların beğenisine yıllarca sundum ve Tasarım Dünyasında bu isimle tanınarak kendime özgü bir yer edindim.

2004 yılının 2.ci yarısında; tarih boyunca pek çok uygarlığın doğuş noktası olan Mezopotamya kültürüne ait figür ve objeleri kullanarak, günümüze kadar ele alınmamış olan koruyucu tılsım, uğur, muska, dövmeler ile ev ve kutsal mekânlarda kullanılan şans işaretlerinden oluşan yeni bir koleksiyon oluşturma çalışmalarına başladım.

Ve yine bugüne kadar ele alınmamış olan çocuklara yönelik mistik koruyucu tılsım uğur ve nazarlıklardan oluşan ayrı bir koleksiyon çalışmalarını da eş zamanlı olarak yürütmekteyim.

Sultan hanım şimdiye kadarki başarı anlayışıma birde savasçı başarı anlayışını eklediniz teşekkür ederim.

Savaşçı Başarı çok güzel bir tanımlama. Benim burada yaptığımın tam karşılığı bu. Büyük başarılar size ucuz yoldan gelmiyor, aklınızı doğru kurgulamanız gerekir, emek irade azim, sabır olmadan da gelmiyor. Bilgi güçtür, Sahip olduğunuz güçle ne yapacağınızda sizin gücünüzdür. Her birimiz bu gücü içimizde taşıyoruz, siz isterseniz tek başınıza belki dünyayı yeni baştan yaratamazsınız ama kendi dünyanızı yaratabilirsiniz.

Mardin’in başarıya ihtiyacı var. Mardinli kadınlarımızın, kızlarımızın, gençlerimizin herkesten daha çok başarmaya ihtiyacı var. Ben sadece onların yanında yürüyorum. Bana burada sahip çıkan ve inanan onlar.

Sizi gazeteden okudum. Çünkü hep aklımdaydı benim gibi kadınlar var mı?Nasıl bulurum ve ulaşırım?.Hemen sayfaya girdim ve üye oldum.

Burada pek çok kadın dernekleri ve proje yöneticileri var hepsi bir şeyler yapıyor, ama ben esaslı olanlarının peşindeydim.

Yüreğinin ezileceğini bile bile taşın altına koyanların.

Bu bölgenin sorunu proje yazmak almak değil, Fon kaynakları bir şekilde burası ile ilgileniyor , bu bölgenin sorunu projelerin nihai kullanıcıya muhtaç sahibine inememesi…

Önce akıllarda değişim fikrini uyandırmalısınız. Çünkü buralarda en korkulan olgu’”değişmek, gelişmek”.Bu bölgede yaygın zihniyet değişimden ve gelişimden ürkme refleksini geliştirmiş.

Siz büyük bir değişim yaratacak projenizi uygularken; akıl almaz bir çarkın içinde, canınızı sakınmanın da peşinde oluyorsunuz. Sizi yıpratma, yok etme, silme çalışmaları da başarınızla etkinizle birlikte hız kazanıyor. Sorun benim canımın tatlı oluşu değil. Çünkü ben ölürsem 90 can da ölecek… Buralarda çalışıyorsanız başarısızlığa, yorgunluğa, bıkkınlığa hatta ölmeye bile hakkınız yok.

Sultan Acar sizi tanıdığıma inanılmaz seviniyorum. Gerçek savaşçı ve yılmaz ruh ,bu röportaj soru cevap şeklinde ve mail yolu ile yapıldı ama cumartesi yanınızdayım,birlikte çok şey yapacağımıza inanıyorum ve sizden aldığım güçle şu anda daha çok çalışmaya başlıyorum

Yazar: Funda Başman

Kaynak: http://www.aniskam.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>