Rehberiniz-Türk usulü menejerlik!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türk usulü menejerlik!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk usulü menejerlik!

TÜRK USULÜ MENEJERLİK!

(Medya- Olimpizm ve futbol semineri tutanaklarından alınmıştır)

Hasan SARIÇİÇEK (Türkiye Gazetesi): Sorum Sayın Can Çobanoğlu’na ama isterlerse üç konuşmacı da kendilerini ilgilendiren bölüme kısa cevap verebilirler. Öncelikle bir fıkra ile girmek istiyorum soruma. Sayın Çobanoğlu ifade ettiler, dediler ki, protokol sırasından dolayı sonda konuşuyoruz. Nasrettin Hoca’ya, Sayın hocam demişler, Cenazenin neresinden gitmeli?

Hoca demiş ki, Tabutun içerisinde olmayın da neresinde olursanız olun

Bu başarılı ekibin bir üyesi olarak neresinde olursanız olun sizi tebrik ediyoruz öncelikle. Menajerlik müessesesi henüz kriterleri Türkiye’de oturmamış bir müessese. Yani hakemliğin, teknik direktörlüğün bir kriteri var ama menajerliğin yok. Ama dünyaya baktığınızda iki tip menajerlik var. Türkiye’de sizin yaptığınız menajerlik İngiliz ekolü mü, Alman ekolü mü? Bu modellerden hangisi bizim Türkiye’de uygulanmalı? Sayın Şenol Hocam, acaba bu modelin kulüplere de yayılmasını veya bu ölçekte yayılmasını dilerler mi? Teşekkür ederim.

Şenol GÜNEŞ: Nasıl bir menajerlik soruyorsun, neyi tarif ediyorsun anlamadım ki, onun için cevap veremeyeceğim. Ben dikkat de etmedim. Şu anda UEFA’yı bilmiyorum, bizde çalışma sistemi şöyle. Sayın başkan var, federasyon var, teknik heyet var, idari menajer var, personel var. Yani neyi anlattığınızı anlayamadım. Avrupa’daki başka. Milli takımımızda herkesin görev ve yetkileri var, sorumlulukları var. Benle ilgili bölümü anlayamadım. Biz gayet iyi çalışıyoruz, bizde bir sorun yok. Kulüplerin yapısını bilemiyoruz. Bizdeki tüm yetki federasyon başkanında, yönetim kurulunda, teknik manada bende. Bize bağlı da Sayın Çobanoğlu var, doktorumuz var, antrenör var. Herkes bir ekibin başında. Ama kulüpteki çalışmayı bilmiyorum. Almanya’da farklı, Türkiye’de farklı. Menajerlik sistemi dünyada daha oturmadı, eğer menajerliği soruyorsan. Biz başarılı olduğumuza göre niye kötü sistem olsun.

Can ÇOBANOĞLU: Ben çok kısa bir cevap vereyim mi?

Doğan KOLOĞLU: Tabi tabii.

Can ÇOBANOĞLU: Bizimki Türk usulü menajerlik. Ve Türk usulü menajerliğin de çok başarılı olduğunu inanarak söylüyorum. Menajerliğin genel çerçevesi de şudur, kulüplerde veya kurumlarda çizilen politikayı icra eden kişiye menajer denir. Çok geniş anlamda budur. Tabii ki kıta Avrupası’nda veya İngiltere’de menajerlik kavramları daha ayrıdır. Ama genel anlamda tarifi budur. Kulüplerin de kriterler gereği uyması gereken konulardan biri de budur. Tabii ki idari menajerler layıkıyla yetiştirilmek kaydıyla ve kriterleri tespit edilmek kaydıyla Türkiye’de çoğalmalıdır.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>