Rehberiniz-Türk usulü başarı kavramı ile ilgili bir röportaj

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türk usulü başarı kavramı ile ilgili bir röportaj” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk usulü başarı kavramı ile ilgili bir röportaj

AŞAĞIDAKİ RÖPORTAJ, Turkey90.com İLE ANADOLU AJANSI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. RÖPORTAJIN ÖZETİ AJANS TARAFINDAN SERVİSE KONULMUŞTUR.

TÜRK USULÜ BAŞARI ADI ALTINDA KİTAP YAZDINIZ. BU KİTABI NİÇİN YAZDINIZ KISACA ÖZETLER MİSİNİZ?

Bu kitap Türk kültürünün kendine özgü başarı kuralları nelerdir, sorusunun peşinde koşuyor. Ayrıca “insanları başarılı yada başarısız yapan nedir?” sorusuna da cevap bulunmaya çalışılıyor. Tabı bu sorunun cevabını “Türkiye şartları” çerçevesinde arıyor.

Yani Türkiye şartlarında başarılı olmak için neleri bilmek, nasıl biri olmak, hangi kurallara uymak gerekiyor sorusunun cevabını arıyor. Bu cevabı da tarihten başarı örnekleri, güncel başarı analizleri, istatistiki bilgiler ve başarı örnekleri çerçevesinde bulmaya çalışıyor.

TÜRK USULÜ BAŞARI NEDİR?

Başarının bazı kuralları zamana ve yere göre değişmez. Bunlara evrensel kurallar diyebiliriz. Bir de başarının toplumdan topluma ve hatta aynı toplumda zaman içinde değişen kuralları vardır. Bunlara da yerel başarı kuralları diyorum. Türk usulü başarı da Türkiye’nin yerel başarı kültürünü ifade ediyor. Başka bir deyişle, yerli, alaturka başarı anlayışını analiz ediliyor.

Türk usulü başarı, Türk insanının kendini geliştirme ve sosyal başarı sürecinde yaptıklarını ifade ediyor. Başarılı olmak için kullandığımız usul ve usulsüzlükleri anlatıyor. Türkiye şartlarında başarılı olabilmek için dikkat edilecek noktaları gösteriyor bu kitap. Bazı yönlerden analiz, bazı yönlerden kılavuz kitabı.

TÜRK USULÜ BAŞARIYA ÖRNEK GÖSTERİR MİSİNİZ?

Planlama anlayışı, zaman kullanma tarzı, hedef koyma alışkanlığı, sonuç yada süreç odaklılık gibi farklı kriterlere göre Türk insanının bakış açısını analiz edebiliriz.

Planlama alışkanlığını ele alalım. İşlerin düşünülme ve yapılma sırası yönüyle toplumları karşılaştıralım. Afrikalılar önce yapar sonra düşünürler. Bu nedenle sürekli gerilerler. Amerikalılar önce düşünür sonra yaparlar. Bu nedenle sürekli ilerlerler. Oysa bir Türkler, işi nasıl yapacağımızı işi yaparken düşünüyoruz. İşi nasıl yapmamı gerektiğini, işi yaparken öğreniyoruz. Bu nedenle ne tam ilerleyebiliyor ne de tam gerileyebiliyoruz. Yerimizde sayıp duruyoruz. Milli gelirimizin artış azalış şekli de bunu doğruluyor.

Bütün bunların altında “göç yolda düzelir” anlayış var. Bu bir atasözü. Bize çok büyük bedeller ödetiyor. Türk usulü başarının baş kuralı bu. İşi yaparken, işi planlamaya çalışıyoruz. Önce planlayıp, sonra yapmıyoruz. İşi yaparken planlıyoruz.

İkinci bir nokta insan ilişkilerindeki kurnazlık ve güvenilmezlik. Urfalı gelinlerin kaynanaları için söylediği bir söz bunu anlatıyor. “Hele ayağıma bir yer edeyim, gör ben sana ne edeyim” İlk önce kendini mütevazı gösterip, sonra da insanların tepesine çıkma hali.

Bir de gördüklerimizle öğreniyoruz.

“O yaptı oldu, ben de yapabilirim” şeklinde bir fizibilite anlayışımız var. Kayseri’de İstikbal kanepeleri kurulup, başarıyla büyüyünce ardından 350 tane kanape firması kuruldu.

Naim Süleymanoğlu geldi, dört tane dünya halter şampiyonu çıktı. Konya’da Kombassan kuruldu. Bu firmanın başarılı olduğunu gören diğer Konyalılar, hemen ardından 80 holding kurdu. Nez, dans ederek başarılı olunca, kalçasını sallayabilen herkes kendisinin de Nez olabileceğini sandı.

Bir Türk bir iş başarınca, onu yakından tanıyan tüm Türkler, o işi başarabileceğini sanıyor. Mantık hep aynı, o yaptı oldu ben de yapabilirim!

TÜRK USULÜ BAŞARI MI AVRUPA USULÜ BAŞARI MI?

Hangi başarı tarzını kullanmak gerektiğini soruyorsanız, bu sorunun cevabı hangi ülkede bulunduğunuza ve bulunduğunuz ülkenin hangi liginde oynadığınıza göre değişir. Türkiye’nin üçüncü liginde oynuyorsanız, Türk usulü oynamalısınız. Ama büyür ve en sonunda birinci lige çıkarsanız o zaman Avrupa usulü oynamalısınız.

Türk usulü başlayıp, Avrupa usulü devam etmekte yarar var. Vehbi Koç örneğini düşünün. Ankara’da bakkal iken, iş hayatının ilk döneminde Türk usulü oynadı ama büyüyünce holdingleşti ve Avrupai yönetim tarzına geçti. Vehbi Koç ilk başladığında da şimdiki torunları kadar profesyonel olsaydı, asla Vehbi Koç olamazdı!

Torunları Amerika usulü yönetim ve başarı kurallarını Vehbi koçtan daha iyi biliyorlar ama onlar sıfırdan bir holding kurup Türkiye’nin en büyük holdingi yapamazlar. Çünkü sıfır noktasında (üçüncü ligde) Amerikan usulü değil, Türk usulü oynamak gerekiyor.

Başarı kültürleri arasında kıyaslama yaparak söylersem, ideal başarı için Amerikalı gibi düşün, Japon gibi planla, Türk gibi başla, Alman gibi sürdür, İngiliz gibi bitir.

TÜRKLER DÜNYA ÇAPINDA İŞLER BAŞARMAK VE ADINI DUYURMAK İÇİN NELER YAPMALI?

Çok yerinde bir soru sordunuz. Bu sorunun cevabı üzerine uzun süre düşünüyordum. Hatta bu çerçevede sorulmuş birkaç soru zihnimde dolanıp duruyor.

Danışman Şerif İzgören “Bill Gates, 1970li yıllarda Artvin’in Şavşat ilçesinde bilgisayar işine girseydi, bugün bulunduğu yere gelebilir miydi?” diye soruyor. Cevap tabii ki hayır! Orhan Pamuk “Öteki Renkler” adlı kitabında ilginç bir soru soruyor “dünyanın hemen her toplumunda Yahudi yaşar ve bunlar dünya çapında işler başarır. Freud Avusturya’dan, Marx İngiltere’den, Einstein Almanya’dan, Edison Amerika’dan çıkmış Yahudi kökenli bilim adamıdır. Neden Türkiye’de yaşayan Yahudiler içinden dünya çapında biri çıkamıyor?” Bir de gazeteci Can Ataklı bir yazısında sormuştu “neden gelişmiş bir tek Müslüman ülke yok? Petrol zengini çok ama dünya çapında bilim adamı, sanatçı, iş adamı, devlet adamı çıkaran yok. Neden böyle?”

Burada temel soru, Türkiye’de yaşayıp, Türk usulü başarı oyunu oynayarak evrensel çapta işler başarabilir miyiz, başaramaz mıyız? Bunun cevabı olumlu değil. Yani bir kişinin, ömrünün sonuna kadar Türkiye’de yaşayarak ve Türk usulü başarı kurallarına göre oynayarak dünya çapında etki yaratan ve kabul gören işler başarabilmesi çok zor. Yaşar Kemal Fransa’da yaşasaydı, belki de şu anda Nobel ödüllü ilk Türk yazar olacaktı. Çünkü birinci lige yakın olmak, insanı güçlü ilişkiler ağında tutar. İlişkiler de saygınlık ve sosyal kabulün temelidir.

Türkiye’nin kendi içinde nasıl ki sosyal başarı ligleri varsa, dünyada da ligler var. Türkiye dünyanın ikinci liginde. Türkiye’de birinci lige gelseniz de, dünyanın ikinci liginde oluyorsunuz. Bir Türk’ün evrensel düzeyde başarılı olabilmesinin yolu varsa, o da Amerika’ya gitmek olabilir. Başka bir ifadeyle beyin göçü olmadan dünya çapında başarılı adam çıkaramayız. Doğru tohum verimli toprakla birleşmeli. Bence beyin göçü sanıldığı gibi kötü bir şey değil. Beyinlerin burada kalıp çürüyeceğine, doğru ülkeye gidip yeşermesi daha iyi olacaktır.

Avrupa birliğine girdiğimiz zaman biz de, dünyanın birinci liginin son sıralarında kendimize yer bulmuş olacağız.

Son yıllarda Türkiye çapında işler başarmanın artık insanımızı tatmin etmediğini, evrensel ligde başaran Tarkan, Fatih Terim gibi isimlerin daha fazla tutulduğunu görüyoruz.

Türkiye çapında başarılı olmak anlamsız bir kıskançlık, dünya çapında işler başarmak abartılı bir hayranlık yaratıyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>