Rehberiniz-Türk türkün dostu mudur, düşmanı mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk türkün dostu mudur, düşmanı mı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk türkün dostu mudur, düşmanı mı?

Türk ve Türklük kavramlarından söz açılınca aklımıza hemen belli davranış kalıpları geliyor ve muzip bir gülümseme oturuyor yüzümüze. Hatta yeri geldikçe Türkleri aşağılama ve her olumsuzluğu Türklere mal etme raddesine kadar varıyor iş. Turiste bağırarak yol tarif etme, paspası temizlemek için caddenin ortasına atma, inşaat görünce başına dikilip iş makinelerini izleme gibi tuhaf haller bir çırpıda sayabileceğimiz davranışlarımızdan. Peki neden böyle davranıyoruz?

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Erol Göka, akademik bakışla “Türk kimdir?” sorusuna yanıt arıyor. Göka, Aşina Kitaplar’dan yayınlanan ‘Türk Grup Davranışı’ adlı eserinde ayrıca “Türklerin bilinen tarihleri boyunca değişmeden kalan, kendilerine özgü davranış kalıpları var mıdır?”, “Türkiye Türklerinin davranışlarını da hâlâ bu tarih boyunca sürmüş olan kalıplar mı şekillendiriyor?” gibi sorulara bilimsel yanıt veriyor.

Anadili Türkçe ve lehçeleri olan herkesin Türk olduğunu iddia eden Göka, bugünkü davranış kodlarımızın Göktürklerde de var olduğunu belirterek, bu davranışlarımızın modernleşme önünde büyük engel teşkil ettiğini savunuyor. “Bugün başımıza gelen birçok belanın nedeni çok hızlı modernleşmedir. Aynı zamanda maçoluk kültürümüz de kadınların egemenliği altındadır.” diyen psikiyatrist, Türk’ün Türk’ten başka düşmanı olmadığını ve Türk tarihinin kardeş kavgalarının tarihi olduğunu da söylüyor. Türk tarihini Göktürkler’den başlatabildiğimizi ifade eden Göka, “Türkler olmasa tarih olmazdı. Ama bilim dünyası Türkler’e gerçekten kötü davranıyor.” diyor.

Hâlbuki gördüm ki Göktürkler’e kadar böyle. Mesela Göktürk sikkelerinin ön tarafında Çince yazıyor; ama arka tarafı kazınılmış, Göktürk yazısı yazıyor. Çin’in parasını almış, değiştirmiş yani. Şimdi diyoruz ya Türk parasının kıymetini bilmiyoruz dolar kullanıyoruz. Göktürkler farklı değildi ki! Türklere bilim dünyası gerçekten kötü davranıyor. Emin olduğumuz Türk tarihini Göktürklerle başlatabiliyoruz. Onlardan öncekilerin Türk olduğunu herkes biliyor; ama bilim ‘ispatlanmamış’ diyor. Benim çalışmalarım da Göktürklerden bu yanadır.

-Türkler’in çok devlet yıktığını söylüyorsunuz; ama kurulan 16 Türk devleti çok iyi devlet kurduğumuz sonucunu çıkarmaz mı?

-(Gülüyor) Öyle diyorlar; ama daha çoktur aslında. 100’e yakındır. Hem kurmak hem yıkmak! Hep dışarıdan gelip yıkılıyor. Bir başka boy yıkıyor. Türk’ü Türk yıkıyor.

-Evet. Çünkü dilimize yerleşmiş. ‘Öteki kimden, bizden mi?’ diye soruyoruz. Türkçe’yle zihnini çalıştıran bütün insanlar kardeş kavgasına çok yakındır ve Türk tarihi adeta kardeş kavgalarının tarihidir. Bu bakışla 12 Eylül öncesinde sağ-sol çatışmalarını

-Segmenter toplum yapımız, kadim dediğimiz inançlarımız. Kadınların giysileri, yaşadığımız evlerin biçimleri değişiyor; ama toplumsal cinsiyet rolleri değişmiyor. Türklerde ‘son sözü söyleyen kadındır’ diyebileceğimiz bir kadın egemenliği var. Sözüm ona m

-Neden Türkler otoban kenarında ve 40 cm’lik ağacın gölgesinde piknik yapar?

-Bilmiyorum, ben her şeyi bilmiyorum!

-Savaşçı yetiştirmekle ilgili. Kendini ezdirme!

-Şahin marka otomobile binen 5-6 kişi müziği yüksek sesle açar?

-Yapmasalar iyi olur! (Gülüyor)

Yazar: H.Salih Zengin

Kaynak: http://www.turkuaz.zaman.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir