Rehberiniz-Türk tipi bir hastalık

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk tipi bir hastalık” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk tipi bir hastalık

TÜRK TİPİ BİR HASTALIK

ELİF KORAP/ MİLLİYET

Tıp literatürü, sayemizde yeni bir hastalıkla tanıştı: Açıkta satılan çamaşır sularının dalgınlıkla içilmesine bağlı yemek borusu yanığı. Sadece Bakırköyde altı ay içinde 72 kişi bu nedenle hastaneye kaldırıldı…

Meşrubat şişelerine doldurularak satılan açık çamaşır sularını, su zannederek içen vatandaşların sayısında son altı ayda ciddi bir artış oldu. Yalnızca Bakırköy Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümüne son altı ayda gelen vaka sayısı 72yi buldu.

Dalgınlıkla ya da uyku mahmurluğuyla mutfaktaki içecek şişesindeki açık çamaşır sularını içerek, yemek borusu ya da midesi yananların büyük bölümünü çocuklar ve eşlerinin aldığı çamaşır suyundan habersiz kocalar oluşturuyor.

Bakırköy Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Erşan Aygün, bu vakalardaki artışa dikkat çekerek şunları söyledi: Haftada en az üç kişi çamaşır suyu içtiği için hastanemize geliyor. Bu, çok ciddi bir rakam. Açıkta satılan temizlik maddeleri çıktığından beri çamaşır suyu içerek mide ve yemek borusu yakma vakalarını daha sık görüyoruz.

Dalgınlığın faturasının sağlık yönünden ağır olduğuna dikkat çeken Aygün, şu uyarılarda bulundu:

En önemli neden, bu maddelerin kola, gazoz ve su şişelerinde satılması. Etiket çıkarılmadığı için vatandaşlar bunları su zannederek içiyor. Vakaların yüzde yüzü dalgınlıkla meydana geliyor. Yemek borusu birbirine yapışıyor, mide delinebiliyor. Ölüm, kanser gibi daha ağır sonuçlara da neden olabiliyor. Kişi, durumu ciddiye almazsa, üç günün sonunda aniden ölebiliyor. Bize gelen hastaların yemek borularını endoskopiyle genişletmeye çalışıyoruz. Tamamen yapışmışsa yemek borusunu alıyoruz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir