Rehberiniz-Türk okulunun romanya’da büyük başarısıl

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türk okulunun romanya’da büyük başarısıl” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk okulunun romanya’da büyük başarısıl

Bükreş Bilgisayar Lisesi, uluslararası bilim olimpiyatlarında bu yıl toplam 39 madalya kazanarak Romanya tarihine geçti.

Lise aynı zamanda dünyanın sayılı üniversitelerinden Harvard, Princeton, Yale ve Oxford’a öğrenci gönderdi.

Dünyanın 115 ülkesinde 500’den fazla okulla hizmet veren Türk okulları eğitimdeki başarıyla adeta göz dolduruyor.

Romanya’daki Lumina Eğitim Kurumları’na bağlı Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi de onlardan biri. 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı Romanya Eğitim Bakanlığı Akreditasyon Komitesi (ARACIP) kriterlerine göre Romanya’nın en iyi okulu seçilen Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi başarıya doymuyor.

39’u bu yıl olmak üzere son 12 yılda toplam 308 madalya kazanarak Romanya tarihine geçti. Alınan madalyaların 87’si altın, 117 gümüş, 68’i bronz ve 36’sı da mansiyon oldu. Son 3 yılda Oxford’a 3, Harvard Üniversitesi’ne 4, Massachusetts Institute Of Technology (MIT) Üniversitesine 4, Princeton Üniversitesi’ne 4, Yale Üniversitesi’ne 4 ve Cambridge Üniversitesi’ne 4 öğrenci gönderdi.

YÜZDE 100 BAŞARI

Öte yandan 12 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Türk okulu öğrencileri; üniversiteye girişteki yüzde yüz başarı sergiliyor. Lumina Eğitim Kurumlarının eğitimdeki kalitesini merak eden parlamenterler okul yöneticilerini dinledikten sonra bu eğitim sisteminin ve okullarının ülke genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini söylüyor. Öyle ki Romanya’nın değişik bölgelerini temsil eden eğitim komisyonu üyesi parlamenterler, Lumina Eğitim Kurumları yetkililerinden kendi bölgelerine de okul açılmasını talep etti.

ROMANYA’YA MODEL OLDULAR

Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi Müdür yardımcısı Soner Efe, Romen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin (ISO 9001-ISO 9002) eğitim standardını oluştururken Lumina Eğitim Kurumlarını model seçtiğini söyledi. Ülkedeki seçkin kesimin Lumina Eğitim Kurumlarına bağlı okulları tercih ettiğini belirten Efe, “Öğrencilerimiz çok büyük başarılara imza atıyor. Hatta kendi istekleri ile Türkçe öğreniyorlar” diye konuştu.

Dev şirketlerde çalışıyorlar

Ayrıca 17 Bükreş Bilgisayar Lisesi mezunu bugün dev bilim şirketleri Facebook, Twitter, Google ve Adobe’ta mühendis olarak çalışıyor.

Kaynak: http://Bugün

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>