Rehberiniz-Türk mucizesi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk mucizesi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk mucizesi!

TÜRK MUCİZESİ!

TİMUR SOYKAN/ RADİKAL

İSTANBUL – Yaşamanın çok pahalı, hayatın çok ucuz olması ile ün salan Türkiyede, ölüm tehlikesi her yerde. Türkler her gün çoğunluğu sağlıktan sorumlu yetkililerin ihmalindan kaynaklanan ve gelişmiş ülkelerde pek rastlanmayan popüler sağlık sorunları ile boğuşmak zorunda.

Kasaptan alınan yarım kilo kaçak et, Tekel bayiinden alınan bir şişe sahte rakı, bir damacana sağlıksız su, baz istasyon manzaralı bir ev, Sağlık Bakanının tavsiye ettiği PPA içeren bir kutu grip ilacı, ölmek ya da sürünmek için yeterli.

Dünyanın ön saflarında

Kötü alışkanlıklar ve vurdumduymazlıkta Türk insanı sınırları zorluyor. Türkiyenin dünya ve Avrupa çapında aldığı dereceler ne yazık ki şöyle; Sigara tüketiminde Avrupa ikincisi olduk, Türk erkeği en az prezervatif kullananlar arasında, Hava kirliliğinde Avrupa birincisiyiz, En büyük enflasyon bizim enflasyon. Trafik kazalarındaki yıllık yaklaşık beş bin ölü ile Türkiye dünyada ilk sıralarda.

Sadece Türkiyede

Bir de sadece Türkiyede olabilecek ölüm şekilleri mevcut. Örneğin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde uyurken kıpırdanmak önemli bir ölüm nedeni. Diğer ülkelerde insanlar yataktan düşerken Türkiyede her yaz 60 kişi serin olduğu için uyudukları damdan düşerek yaşamını yitiriyor. Ayrıca Türkiyede nükleer santral olmamasına karşın radyoaktif sızıntı da olabiliyor. Hurdacılar, üzerinde nükleer tehlike işareti bulunan bir tıp malzemesini kaynak makineleri ile ikiye bölebiliyor.

Halay çekerken 4 kişinin ölmesine de sadece Türkiye sınırları içinde rastlanabiliyor. Cizrede ayaklı birer cephanelik olarak halay çeken korucular yanlışlıkla el bombasının pimini çekerek ölüp, öldürebiliyor. Çevredekilerin PKK saldırdı sanarak çevreyi taramaları da cabası. İşte Türklere özel sağlık sorunlarından bazıları:

Denetlenmeyen baz istasyonları

Türkiyede özellikle büyük kentlerin hemen hemen her sokağında bir cep telefonu baz (yer) istasyonu görülebiliyor. Yer istasyonları batı ülkelerinde de var ama Türkiyede olmayan bunların denetimi. İstasyonların kuruluşuna ilişkin yönetmelik bile daha iki ay önce çıkarıldı.

Sular bakteri dolu

Türkiyede ilk defa geçen aralıkta yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda su istasyonlarında damacana ile satılan suların musluk suyundan beter olduğu ortaya çıktı. Sularda koliform bakteri ve amonyak gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen maddeler tespit edildi. Kirli su firmalarına sadece bir hafta kapatma cezası veriliyor. Avrupada ise bu tür olaylarda hapis cezasına gidebilecek önlemler var.

Zehir gibi ilaçlar

Sağlık Bakanı Osman Durmuşun zararsız olduğunu söylediği ve dünya bilim çevrelerine karşı tek başına mücadele verdiği PPA içeren ilaçlar konusunda da Türkiye tehlikede. İlaç her ülkede var ama bir tek biz safsatalara kulak asmıyoruz.

Kirliliğe karşı sokak yasağı

Türkiye, hava kirliliğine de kayıtsız. Belediyeler bile kirlilik saçan kömür satıyor. Yatağanda kirliliğe, termik santrala uygun filtre sistemi yerine sokağa çıkmama şeklinde önlem alınıyor. Türkiyenin başı gürültü kirliliğiyle de belada. Gürültü düzeyi İstanbulun 15 semtinde 70 desibellik üst sınırın sürekli üzerinde seyrediyor.

Zavallı Türk mutfağı

Bufalo Operasyonu ile Türk insanı, yemek kültürünün farkında olmadan tamamıyla değiştiğini öğrendi. Hiç kimse Türk mutfağında kanguru, bufalo, domuz ve at etinin önemli yerinin farkında değildi. Üstelik bu etlerin çoğunluğu bozuktu.

Felekten bir gece riski

Türkiyenin milli içkisi rakı, bazen siyanür kadar öldürücü olabiliyor. Polis, yıllardır sağlığa zararlı sahte rakı üreten şebekelerle başa çıkamıyor.

Tüttürür Türkiye!

Dünyada kişi başı sigara tüketim ortalaması yılda 1 kilogramken Türkiyede

2 kilogram sigara içiliyor. Türkiye sigara tüketiminde de Avrupa ikincisi.

Atın ölümü AIDSten olacak

Türk erkeği asrın vebası AIDSi de takmıyor. Prezervatif firması Durexin yaptığı araştırma, 16-55 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 55inin Atın ölümü arpadan olsun zihniyetini benimsediğini ortaya koydu. Hacettepe Üniversitesinin araştırmasına göre ise Türkiyede erkeklerin yüzde 26sı, kadınların 35i AIDS öldürmez diyor. Türkiyede 1071 AIDSli var.

Maganda kurşunu

Türkiyede uzun yaşamın en önemli sırlarından biri düğünlerde ya da bir futbol zaferinde sipere yatmak. Çünkü en ufak bir sevinçte Türkiyede binlerce mermi kullanılıyor. Güneydoğudaki bir düğünde kutlama için roketatar ile ateş açıldı. Ne mutlu ki Türkiyede atom bombası yok. Mazallah bir maçtan sonra…

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir