Rehberiniz-Türk kadınları gösterişi seviyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türk kadınları gösterişi seviyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk kadınları gösterişi seviyor!

Zac Posen’ın stüdyosu, Tribeca’da; Tribeca Film Festivali merkez ofisinin olduğu binada.

Binanın yapısı o kadar karmaşık ki, yanlışlıkla festival ofisine dalıyorum önce. Her an festivalin kurucusuyla; Robert De Niro ile karşılaşabilirim. Ama şanslı günümde değilmişim ne yazık ki.

Orada yanlışlıkla bulunduğumu anlıyorlar, kibarca Posen’in kapısını gösteriyorlar.

Posen beni ofisinde karşılıyor.

Desenli bir gömlek giymiş. Üzerinde lacivert bir hırka ve siyah bir ceket var. Boynuna bağladığı pembe fular, ona dinamik bir hava katmış. Sonradan anlıyorum ki ekstra dinamizme hiç ihtiyacı yok aslında: Oradan oraya koşturuyor; kumaşlar, renkler ve detaylarla ilgili son kararlarını anlatıyor heyecan içinde.

Stüdyo bugün nispeten daha sakin, diyor. Moda haftaları geride kalmış, 15 kişilik tasarım ekibi usul usul resort (Mevsim dışı tatil) koleksiyonu üzerinde çalışıyor.

Posen’in kreatif direktörü olan kız kardeşi Alexandra ise bir köşede, çizim yapmakla meşgul.

Posen, kırmızı halı kıyafetlerinin vazgeçilmez ismi.

Ünlülerin, özellikle de Hollywood’un biricik Amerikalı modacısı. Stüdyodaki tasarımlar da hayli şaşaalı, takdir edersiniz ki! Geniş toplantı odasına geçiyoruz ve Türkiye’den konuşmaya başlıyoruz önce. Vakko için özel olarak ürettiği koleksiyonuyla ilgili çok güzel yorumlar aldığını söylüyor.

Türk kadınları gösterişten ve dolayısıyla da benim tasarımlarımdan hoşlanıyor, diyor.

Bir de “New York’ta yaşasalar, kesinlikle ’it girl’ olurlardı,” dediği iki kız kardeş var: Emel ve Yaz Kurhan.

Bunun üzerine Emel’in bana hediye ettiği fare şeklindeki minik cüzdanı çıkarıp ona hediye ediyorum.

– Neredeyse çocuk denecek bir yaşta, 21’inizdeyken kurdunuz markanızı. Modaya ilginiz ne zaman başladı peki?Kullandığı kumaşlar ve çamurlarla oyunlar oynardım sürekli. Beni ve kız kardeşimi filmlerden, tiyatro oyunlarından ve müzikallerden de mahrum bırakmadılar hiç. Koltuğumda oturur kıyafetleri seyrederdim hep. En büyük ilham kaynağım onlardır sanırım. Girişimci ruhum ise annemden geçmiş.

Disleksim vardı. O yüzden yüzde hesaplarını, kârzarar gibi şeyleri, sokakta limonata satarak öğrendim.

.İMDİ,

YARATICI RİSKLER ALMA ZAMANI– Aksine; böyle besleniyorum ben.

Yeniliklerden haberdar olmak, yeni insanlar tanımak, ilham kaynaklarını öğrenmek güçlendiriyor beni. Bunu da aktarabiliyorsam, ne mutlu bana. Yeni fikirler sunmaya, insanları yaratıcı değerlere ulaştırmaya çalışıyorum. Yaratıcı riskler alabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İnsanlar daha az alışveriş yapacak; sizi tercih etmeleri için kim olduğunuzu iyi ortaya koymalısınız. Ve bunun meyvelerini toplayacaksınız.

Önceliğim para kazanmak olsa, inanın başka şeyler yapardım. Ama moda benim kanımda var. Kıyafet tasarlamayı, kumaşlarla oynamayı, yeni teknikler keşfetmeyi, yaratmayı çok seviyorum.

Önceliğim yaratıcı bir vizyon oluşturmak ve kadınların fantezilerini gerçeğe dönüştürmek, onları özgürleştirmek.

YAZBUKEY, DÜNYANIN STİL LİDERLERİNDEN

Yohji Yamamoto, Azzedine Alaia ve Hüseyin Çağlayan’ı da çok beğeniyorum.

Çağlayan’ın inanılmaz bir hayal gücü var.

Rıfat’ı uzun yıllardan beri tanıyorum. Naomi Campbell tanıştırmıştı bizi; sinemaya gitmiştik hep beraber. Pollini’de yaptığı şeylere bayılıyordum.

İlkbahar-yaz koleksiyonumdaki bazı kıyafetlerin fütüristik ve etnik detaylarında, Rıfat’ın 1980’ler sonu ve 90’lar başında yaptıklarından izler görüyorum aslında.

Özellikle Yazbukey’e bayılıyorum; iki kardeş de çok hoş ve yaratıcılar. Dünyanın stil liderleri arasındalar bence. Belki ileride, beraber bir şeyler de yaparız.

Bloglar dergilerin yerini alacak– Sekiz ay önce kullanmaya başladım. Ama teknolojinin moda anlamında da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Moda bloglarını çok yakından takip ediyorum. Gelecekte mutlaka dergilerin yerini alacaklar. Eğer ben dergi işinde olsaydım şu anda, baskıyı kaldırıp b

Hem kırmızı halı hem de gerçek hayat tasarımcısı

Kapalıçarşı boncuklarını yeniden yorumladım

Posen’in “Fütüristik göçebeler yaratmaya çalıştım,” diyerek özetlediği ilkbahar-yaz koleksiyonu, yine hayli feminen. Yer yer 1950’ler esintileri de taşılan kıyafetlerde leopar desenleri de dikkat çekiyor. Özellikle ünlü tenisçiler Serena ve Venus Williams’ın leopar desenli modelleri aralarında paylaşamadığı biliniyor. Posen, “Punk ve etnik bir tarafları da olan hafif, yumuşak tasarımlar,” olarak nitelendirdiği kıyafetlerin, Türkiye’ye yaptığım seyahatlerden de izler taşıdığı anlatıyor: “Elbiseler üzerinde gördüğünüz işlemeler, Kapalıçarşı’dan aldığım boncukların farklı materyallerle yapılmış, yeniden yorumlanmış halleri. Para kolyeleri de, İstanbul seyahatlerimden yadigâr.”

Kaynak: http://Haber7

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>