Rehberiniz-Türk gençleri örnek oldu !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk gençleri örnek oldu !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk gençleri örnek oldu !

Prens Philip ve 37 yıl sonra ikinci kez Türkiye’ye gelen Kraliçe II. Elizabeth İngiliz Büyükelçiliği’nde düzenlenen törene katılarak programın ulusal yetkilisi, Gençlik Ödülü Derneği yetkilileri ve programa gönül verenlerle de tanıştı.

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin Türkiye ziyaretinde ödül töreni için 45 dakika ayrılan Uluslararası Gençlik Programının Türkiye’de 14 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Uluslararası Gençlik Ödülü Programı Türkiye’de ilk olarak 1994 yıllında Edirne Lisesi, Koç Lisesi ve Türk-İngiliz Dostluk Derneği tarafından uygulanmaya başladı. Programın ulusal çapta yaygınlaştırılması 2001 yılında Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı, TİKAV’ın önderliğinde oldu. TİKAV yetkilileri, İngiltere’de tamamladıkları sertifika programının ardından, programı uygulayan mevcut kurumları ve programa ilgi duyan diğer eğitim kurumlarını da bir araya getirerek programın kapsamını genişletti. Bu çalışmalar çerçevesinde 2003 yılında Gençlik Ödülü Derneği kuruldu.

Gençlik Ödülü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sözcüsü Şafak Akın, Türkiye’de geleceğin donanımlı liderlerinin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla TİKAV ile girdikleri yolun Prens Philip’in kurucusu olduğu Uluslararası Ödül Birliği ile (International Award Association) kesiştiğini vurguluyor.

Gençlik Ödülü Derneği, geleceğin, özgüveni yüksek ve donanımlı bireylerini yetiştirmek ve topluma kazandırmak amacıyla hareket ediyor. Uluslararası Gençlik Ödülü Programı, 14 ile 25 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği, gençlerin bireysel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen, gönüllülük esasına dayalı bir gençlik eğitim programı. Rekabete dayanmayan, gönüllü faaliyetlerini içeren bu program, gençlerin kişisel keşifleri ve gelişimi, özgüveni, azmi, kendine karşı sorumluluğu ve toplumsal hizmeti teşvik ediyor.

Ödül programının; bronz, gümüş ve altın olmak üzere 3 kategorisi bulunuyor. Bu kategorilerde ödül programına dahil olan gençlerde aranan tek kıstas gönüllülük. Programın içeriğinde ise gençlerin, “Toplumsal Hizmet”, “Beceri Geliştirme”, “Fiziksel Gelişim”, “Macera ve Keşif” alanlarda etkinlik göstermesi gerekiyor.

Program, Türkiye çapında 31 ilde ve çeşitli üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Polis Akademileri’ne bağlı okullar gibi 120’yi aşkın kurumda uygulanıyor. Yaklaşık 1.400 Türk genci çeşitli dallarda ödüle hak kazanmış ve sertifikasını almış bulunuyor. Programa devam edenlerin sayısı ise 1.500’ün üstünde.

Gençlik Ödülü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Akın, programın uygulanma süreçlerinin, Gençlik Ödülü Derneği tarafından eğitilen Ödül Liderleri tarafından takip edildiğini belirtiyor. Akın, “Sayıları 300’e yaklaşan Ödül Liderleri tüm dallardaki katılımcıların faaliyetlerini kayıt defterleri aracılığı ile merkeze bildiriliyor, ödüllerin takibini bu şekilde yapıyoruz. Gençleri, düşünen, sorgulayan, gündemi takip eden, farkındalığı olan, sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş, dünyalı bireyler olarak topluma kazandırılmasında aracılık etmekten onur duyuyoruz” diyor.

Uluslararası Gençlik Ödülü hakkında

Uluslararası Gençlik Ödülü, ilk olarak 1956 yılında, İngiltere’de “The Duke of Edinburgh’s Award” adı ile uygulanmaya başladı. Ödül Programı alman eğitimci Kurt Hahn’ın gençlerin eğitimlerinde en az akademik çalışmalar kadar sosyal faaliyetlerin de bilinçli olarak göz önünde bulundurulmasını ve gençlerin ilgi duydukları alanlara doğru yönlendirilmesini öngören eğitim felsefesi üzerine tasarlandı ve Edinburgh Dükü Philip’in desteğiyle uygulamaya koyuldu.

Günümüzde 121 ülkede uygulanan Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nı geçen yıl 135.000 genç başarıyla tamamladı. Halen, dünya genelinde 635.000’i aşkın genç programa devam ediyor. Program, Gençlik Ödülü Derneği ile yaklaşık 60 ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ulusal nitelikli uygulanıyor.

TİKAV aklıyla yüreğini kullanan bir nesil yaratacak

Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı, TİKAV, geleceğin liderlerini yetiştirmek üzere 1999 yılında harekete geçti. TİKAV tarafından geliştirilen proje, Elazığ’da Fırat Üniversitesi’nde 10 öğrenci ile pilot uygulamayla başladı.

Daha sonra proje dört ilde altı üniversitede uygulanmaya kondu. Projeye, Van 100.Yıl Üniversitesi, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi ve Ankara Gazi, Hacettepe, ODTÜ de eklendi. Günümüzde 78 “lider genç” projede dört yıl süren etkin eğitim alıyor. Programı tamamlayanların sayısı ise 72. Katılımcıların seçimi uzmanlardan ve akademisyenlerden oluşan bir heyet tarafından gerçekleşiyor. Gençlerin maddi durumları, aile yapıları, akademik başarıları seçilmelerini etkiliyor.

Projenin çağın gereklerine uyumu ve etkin eğitim sağlaması amacıyla düzenli olarak Türkiye ve dünyada uygulanan projeler inceleniyor. Gündeme taşınan yeni konular, akademik çalışmalar, felsefe ve bilimsel uygulamalar eğitimlere ekleniyor. Projeye katılan ve eğitimleri tamamlayan bir gencin gideri 6 bin doları buluyor.

Bu kapsamda projeye katılan gençler dört yıl süreyle akademik yıl içi eğitimlerden ve sosyal gelişim eğitimlerinden geçiyor. Akademik yıl içi eğitimlerle en üst seviyede İngilizce ve bilgisayar bilgisine sahip olan gençler uluslararası alanda kabul gören sertifikalara hak kazanıyorlar. Katılımcılar, bireysel gelişimlerini desteklemek için de her ay bir konferansa katılıyor. Konferanslar, vücut dili, özgüven, etkin iletişim gibi alanlardan ya da dünya gündeminde yer alan küresel ısınma, su politikaları gibi özel konulardan oluşuyor.

Kaynak: http://yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir