Rehberiniz-Türk dünyasının renkleri nevruz şenliğinde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk dünyasının renkleri nevruz şenliğinde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk dünyasının renkleri nevruz şenliğinde

Türk Dünyası Yeni Gün Nevruz Şenlikleri adlı etkinlikte Ankara’ya konuk olan topluluklar izleyici karşısına çıktı.

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetiminin (TÜRKSOY) davetlisi olarak Ankara’ya konuk olan topluluklar, Türk Dünyası Yeni Gün Nevruz Şenlikleri’nde izleyici karşısına çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sahnenin Atatürk portresi ve Türk bayraklarıyla süslendiği şenlikte, konuk topluluklar, Onuncu Yıl Marşı eşliğinde sahneye gelerek seyirciyi selamladı. Sahnede, 15 Türk Cumhuriyetinin bayrakları da yer aldı.

Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Altay, Başkurdistan, Gagavuz Yeri, Hakas, Saha (Yakut), Tataristan ve Tıva’dan toplulukların sahne aldığı şenlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğunun seslendirdiği parçalarla başladı.

Azerbaycan’dan selam getirmişem

Şenlikte, daha sonra Raşid Behbudov Azerbaycan Devlet Müzik Tiyatrosu Dans Topluluğu seyirciyle buluştu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Bilal Aliyev, şenlikte ’’Size Selam Getirmişem’’ adlı halk türküsünü seslendirdi. Aliyev, ’’Azerbaycan halkından tüm Türkiye’ye selam getirmişem. Bayramınız, şenliğiniz mübarek olsun’’ dedi.

Başkurdistan Devlet Başkurt Tiyatro Topluluğu, yerel çalgı ’’kuray’’ eşliğinde ilgi çekici bir gösteri sunarken Tıva’dan tanınmış yerel sanatçı Saylık Omun seyirci karşısına çıktı. Dünyaca ünlü Tıvalı Yat-Ha etnik rock topluluğunun eski solisti olan ve çalışmalarını solo olarak sürdüren Omun, farklı ses rengiyle etkinliğin en büyük alkış alan sanatçıları arasında yer aldı.

Pek çok uluslararası yarışmada da ödülleri bulunan Omun, bir çoban kızının ağzından yerel bir şarkı seslendirdi.

Etkinlikte, Han Tigir Hakas-Altay Müzik Topluluğu, yerel çalgıları eşliğinde parçalar yorumladı. KKTC Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisinin ardından, Kazakistan grubu solistleri eşliğinde sahne aldı.

Teknik ve sanat yönetmenliğini Murat Özkan’ın, koreograflığını Bahar Özkan’ın üstlendiği Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Dansları Topluluğu da seyirci karşısına çıktı.

Etkinlik kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nun bahçesinde Nevruz ateşi yakıldı ve Nevruz köjesi (sucuk, süt, un, pirinç, buğday, yağ ve soğanla yapılan bir çeşit Nevruz yiyeceği) ikram edildi.

Kaynak: http://Cumhuriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir