Rehberiniz-Türk dağcının zirve başarısı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk dağcının zirve başarısı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk dağcının zirve başarısı

DAĞLARIN DAĞI K2’NİN ZİRVESİNDE

Dağcılık alanında dünya çapında başarılara imza atan Tunç Fındık bu sabah yerel saatle 10.50’de “Dağların Dağı” olarak da anılan K2’nin zirvesine çıkmayı başardı.

Dünyanın en zor ulaşılan zirvesi kabul edilen K2’ye 2008’den beri hiçbir dağcı Tunç Fındık’ın gittiği rotadan çıkamamıştı. İnnova Bilişim Çözümleri’nin ana sponsoru olduğu milli dağcı Tunç Fındık, 8000 metre üzerindeki 14 dağı hedeflediği 14×8000 projesindeki en önemli ve zorlu hedeflerden birini daha başarıyla tamamlamış oldu.

Bu zirvenin tüm detayları Tunç Fındık’ın online günlüğü www.tuncfindiknerede.com adresi üzerinden takipçileri tarafından anlık olarak izlendi.

Tunç Fındık 20 Haziran’da yola çıkmıştı…

Tunç Fındık K2 tırmanışı için hazırlıklarını tamamlayarak 20 Haziran’da yola çıkmıştı. Pakistan-Çin sınırı üzerinde yer alan 8611 metre yüksekliğindeki K2 Dağı Everest’ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı.

Dağa ulaşmak için bir hafta boyunca Baltoro ve Godwin Austen buzullarını yürüyerek geçen Tunç Fındık ana kampa 6 Temmuz’da varmıştı.

Hava koşullarının sert olması sebebiyle kısa tırmanış yapılabilen K2, yapısı itibariyle dağcıların zirvesine en zor ulaşabildiği dağ. İlk kez 1954 yılında Lino Lacedelli, Achille Compagnoni ve İtalyan ekibinin çıkışından bu yana zirveye ulaşan kişi sayısı 302, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 80 olarak biliniyor.

Fındık, 40 gün süren tırmanış sırasında 12 kişilik bir ekip ile birlikte tırmanışını gerçekleştirdi. Abruzzi rotasını (güneydoğu sırtını) takip ederek zirveye ulaşan ekip tahminen 5 Ağustos tarihinde inişi tamamlayacak.

Tunç Fındık 14×8000 projesine devam edecek.

İnnova’nın da desteği ile K2 zirvesine ulaşarak dünyanın en yüksek 8 dağına birden çıkmış ilk Türk olan Tunç Fındık dağcılığın olimpiyatı olarak anılan 14×8000 projesinde çok önemli bir ilerleme de elde etmiş oldu.

Everest (2), Cho Oyu, Lhoste, Dhaulagiri, Makalu ve Kanchenjunga zirvelerinin ardından K2 zirvesine de ulaşan Tunç Fındık 14×8000 projesindeki 7 dağı tamamlanmış oldu. Tunç Fındık kalan 6 zirve için iklim koşullarına bağlı olarak yeni tırmanış hedefini belirleyerek ilerlemeye devam edecek.

tuncfindiknerede.com

Yüksek irtifa dağcılığı alanındaki Türkiye’nin en başarılı ismi Tunç Fındık’ın K2 tırmanışı www.tuncfindiknerede.com adresinden anlık olarak takip edildi.

Tunç Fındık’ın İnnova Bilişim Çözümleri’nin resmi sponsoru olduğu ‘14×8000 metre’ projesi dahilinde gerçekleştirdiği bu tırmanış, kişisel takip ve güvenlik cihazı ile internet haritaları üzerinden eşzamanlı olarak izlendi.

Kişisel takip ve güvenlik cihazının gönderdiği bu bilgiler İnnova Bilişim Çözümleri’nin Tunç Fındık’ın tırmanışları için hazırladığı www.tuncfindiknerede.com web sitesine anlık olarak aktarıldı.

Kaynak: http://www.cnnturk.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir