Rehberiniz-Türk çekirgeler sıçrıyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Türk çekirgeler sıçrıyor…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk çekirgeler sıçrıyor…

Referans’ın koordinatörü David Judson”un sık sık tekrarladığı bir cümlesi var. “Türk ruhu girişimciliğe yatkındır…”

Judson”un yayınladığı bir anketin sonuçlarına göre Amerikalıların yüzde 46”sı kendi işini kurmak istiyor, Avrupa”da ise bu oran yüzde 30”larda. Türkiye”de böyle bir araştırma yok ama çevremde küçük bir araştırma yaptım, büyük çoğunluk farklı bir fikir yakalayıp kendi işini kurma hayalinin peşinde.

Türkiye”nin ihracatta yarattığı rekorlar da, girişimci ruhun yansımaları. Kimi kurbağa ihracat ediyor, kimi salyangoz…

Bugün sizlere anlatacağım girişimci de, bu öyküleri yaratan kahramanlardan biri…

İzmir Kemalpaşa”da kurulan bir “çekirge fabrikası”nın evet, yanlış duymadınız “çekirge fabrikası”nın öyküsü bu.

Girişimcinin adı Serdar Baki… Geçen günlerde İzmir”de bir de ödül aldı.

Serdar Bey Trabzonlu… Anadolu Üniversitesi”nin İşletme Bölümü”nü bitirmiş. Koç Grubu”na bağlı Mogaz”da çalışırken, tayini Mersin”e çıkınca, kariyerinde makas değiştiriyor ve 1998’de istifa ediyor. İzmir”e sevgisi yüzünden de bu kente yerleşiyor.

İstifa sonrasında, akrabalarını ziyaret için gittiği Almanya”da ihracat yapmaya karar veriyor. İki üç ay sonra ise yine Almanya”da evcil hayvan fuarını gezerken görüyor çekirgeleri. Tanesinin 4 ila 5 Euro arasında değiştiğini görünce, ilgilenmeye başlıyor.

Çekirgeler, evlerde beslenen sürüngenlerin, su kaplumbağalarının, akvaryum balıklarının, kuşların besini ve olta balıkçılığının da yemi. Fransa”da ise kedilerin “ödül maması!” Uzakdoğu”da lüks restoranların mönülerinde de 40-50 Euro”ya yer alıyor. Avrupa”da 6 milyon aile evlerinde iguana, kertenkele, su kaplumbağası gibi evcil hayvan besliyor.

Türkiye”de pek çok girişimcinin yaptığı gibi Baki de fazla bir araştırma yapmadan başlıyor işe ve deneye yanıla öğreniyor. 2004”de Almanya”dan 20 bin adet çekirge getiriyor ilk adım olarak. Çöl çekirgelerine çöle benzer bir iklim yaratmak için doğal ortamı oluşturacak iklimleme odaları hazırlıyor.

Tesisin bugünkü toplam yatırım maliyeti 450 milyar lira civarında. Önceleri canlı olarak ihraç ediyor çekirgeleri, zaten makbulu de bu… Ancak toplu ölüm riski de fazla olunca bu kez konserveye yöneliyor. Böylece ihraç ettiği ürünün raf ömrünü de iki yıla çıkararak satış ve pazarlamada avantaj elde ediyor.

Şimdi ortak arıyor

Serdar Baki, Avrupa”dan sonra Uzakdoğu”da da pazar şansını görüyor. Japonya”ya kızarmış çekirge ihracı için hazırlık içinde. İşini büyütmek için bugünlerde ortak arayışına girmiş, görüşmelere de başlamış.

Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu”ndan da bir isteği de var. Böyle bir çalışmayı da duyduğunu söyleyerek: “Riski yüksek ama getirisi fazla türde üretim yapan şirketler de halka açılamalı. Böylece sermaye yetersizliği sorununu çözebiliriz. Dünyada önemli bir pazar. Kapasitemizi artırarak böylece daha fazla ihracat yapabiliriz…”

Serdar Baki “böcek fobisine” rağmen bu yatırımı gerçekleştirmiş. Hiçbir şekilde pişman da değil.

Girişimcinin tanımı yapılırken hızlı düşünme, belirsizlik altında hızlı karar alma, kararlı ve azimli olma, güçlü sezgi sahibi, iyi gözlemci, hayal gücü yüksek, düşünme ve muhakeme yetenekleri güçlü olmak ilk sıralanan özellikler.

Tıpkı Serdar Baki gibi…

Türk ekonomisinin güçlenmesi ve yatırımların ucuz işgücüne sahip ülkelere yönelmesi nedeniyle giderek artan ve artacak olan işsizliğe çözüm bulmak için girişimcilerin cesaretine ihtiyacımız var.

Yapılması gereken bir an önce “girişimci ruhları” harekete geçirecek doğru stratejiler, doğru politikalar üretmek…

Yazar: Jale Özgentürk

Kaynak: http://www.finansalforum.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>