Rehberiniz-Türk bilim adamları hastalıklara çare arıyor !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk bilim adamları hastalıklara çare arıyor !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk bilim adamları hastalıklara çare arıyor !

Bu grupta yer alan Kütahyalı 36 yaşındaki Prof. Dr. Kadir Demircan’a, 2005 yılında, dünyada ilk kez romatizmaya neden olan geni bulduğu için Japonya’da “Yılın Genç Bilim Adamı” ödülü verildi.

Prof. Dr. Demircan, 3 yıldır süren çalışmanın sonucunda felç tedavisinde buldukları yeni gençalışmasını, ABD’de temmuz ayında yapılacak dünya bilim kongresindeaçıklayacak.

Türkiye İş Adamları Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-Asya Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2” programına katılan, Japonya Başbakanlık ve Dış İşleri Bakanlığı Türkiye-Orta Doğu Danışmanı Prof. Dr. Yoshiaki Sasaki başkanlığındaki 10 kişilik heyet, Gaziantep’e geldi.

Gaziantep Ticaret Odasını ziyaret eden Japon heyette yer alan Prof. Dr. Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi genetik bölümünden 1994 yılında mezun olduğunu, Singapur ve Rusya’da görev yaptıktan sonra 2000 yılından beri ailesiyle birlikte Japonya’da yaşadığını söyledi.

Kansere fren

Okayama Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik departmanında 7kişilik Türk bilim adamı grubunun, kanser, romatizma ve felç üzerine genetik tedavi, gen terapi, genlerin fonksiyonlarının araştırılmasınayönelik çalıştığını anlatan Prof. Dr. Demircan, şunları kaydetti:

2005 yılında, dünyada ilk kez romatizmaya neden olan geni bulduğum için Japonya’da ’Yılın Genç Bilim Adamı’ ödülünü aldım.
Romatizma geninin hem tümörü hem felci önlediği de bulundu. Bu başarımızın üzerine, 200 bin dolarlık yeni bir proje desteği verildi. Felçlilerintedavisine yönelik çalışmamız 3 yıldır sürüyor.
Bu gen olmayan felçli fareler, daha geç iyileşiyor. Bu çalışmamızı, temmuz ayında Amerika’da yapılacak bilim kongresinde sunacağız. 2 yılda bir yapılan bu kongrede, bilimdeki son gelişmeler tartışılıyor. Sadece özel davetliler katılabiliyor.

Okayama Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik departmanındaki Türk grubundaki bir bilim adamının kanseri frenleyen bir geni bulduğunu bildiren Prof. Dr. Demircan, “Kanserde arabanın freni gibi tümör supresör genleri var. Fren olmayınca, vücut kansere doğru gidiyor. Kanser grubunda çalışan doçent arkadaşımız, dünyada ilk kez bir gen buldu, bu vücuttaki tümörü engelliyor. Bu çalışması yayımlandı” dedi.

Türk iş adamları destek olsun

7 kişilik Türk bilim adamının çalışmalarına yeni başlamasına rağmen önemli buluşlar gerçekleştirdiğini, 5 tane ödül aldıklarını vurgulayan Prof. Dr. Demircan, “Kansere, romatizmaya ve felce ileride muhakkak bir Türk’ün kesin çözüm bulacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Demircan, 2000 yılında Okayama Üniversitesi’nde göreve başladığında sadece bir Türk’ün olduğunu, daha sonra Türkiye’deki işadamlarıyla görüşerek burs ayarladıklarını ve diğer Türk bilim adamlarının geldiğini anlatırken, Türk iş adamlarının daha fazla bilime destek olmasını istedi.

Prof. Dr. Demircan, “Ben, liseye kadar Kütahya’nın 7 bin nüfuslu Şaphane ilçesinden hiç dışarı çıkmadım. Japonya’da 600 üniversite var, bilime parasal destek güzel, bütün buluşlarda Japonya’nın parmağı var.

Türkiye’de AR-GE’ye yatırım yapılmıyor. En büyük arzumuz, tecrübelerimizi ülkemize aktarmak. Şu anda birkaç üniversite ile görüşüyoruz” dedi.

Kaynak: http://CNN TÜRK

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir