Rehberiniz-Türk bilim adamının ses getiren buluşu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Türk bilim adamının ses getiren buluşu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Türk bilim adamının ses getiren buluşu

Türk bilim adamı Alper Bozkurt yeni çalışmasıyla enkaz arama kurtarma çalışmalarına yeni bir boyut kazandıracak. Hamamböceğine yerleştirilen aletle enkaz altından daha fazla insan kurtarılacak.

ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü profesörü Alper Bozkurt, doktora öğrencisi Tahmid Latif ile farklı bir çalışmaya imza attı. Hamamböceğinin doğal yapısının teknik destekle birleştirildiği projede amaç depremde enkaz altında kalan insanların yerini tespit edebilmek.

Sırtlarına wireless alıcı konacak

“Yaptığımız ata binmek gibi bir şey” diyen Bozkurt projesini San Diego’daki 34’üncü Elektrik Elektronik Mühendisleri Konferansı’nda açıkladı. Buna göre sırtına mikrokontrolör, wireless alıcı, elektrot uyarıcı düğmesi ve lityum-ion polimer pil yerleştirilen hamamböceği, gönderilen sinyallerle yönlendirilecek. Bozkurt, projesini “Hamamböceği yürürken böceğin antenine gönderdiğimiz sinyallerle duvarları izleyeceğiz. Antenlerini dokunma aleti olarak da kullanan böcek bir duvara çarptığında geri çekilip karşı tarafa hareket edecek. Bu da bize enkaza dair bilgi verecek” sözleriyle tanıttı. Böceğin üzerinde yer alan platforma gönderilecek elektrik akımı böceğe zarar vermeyecek. Uzaktan kumandalı hamamböceği, küçük robotlara alternatif olarak düşünülüyor. Bozkurt ve Latif, böceğin üzerinde yer alan platformu daha da küçülterek hareket kolaylığı sağlayacaklarını belirtti.

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir