Rehberiniz-Tumba çal motivasyonun artsın..

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Tumba çal motivasyonun artsın..” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tumba çal motivasyonun artsın..

Milliyet/Özgür Gözler

Firmalara takım ruhunu geliştirmeleri için ritim dersleri veren Okay Temiz””in aklına bu fikir kriz döneminde geldi. Çalışanları bu sayede yöneticileriyle, patronlarıyla yakınlaştıran ritim çalışmaları motivasyonu da arttırdı.

Bugün de ritim eğitimlerine devam eden Temiz, bazı çalışmalarında kime hangi enstrümanları vereceğine onların fonksiyonlarına göre karar veriyor.

Mesela çan ritimde çok önemlidir diyor: “Çok kolay gibi gözükür ama tüm ritmi veren odur. Hem sembolik açıdan hem de ”çalışanlarını sen yönet, ritmi sen ver” diyerek genelde direktörlere çan veriyoruz. Çünkü çan çalan grubun lideridir. Tumbaları yan direktörlere, departman şeflerine veriyoruz. Bongolar agresif çalarlar. Atak çalınır, heyecan verir. Bu nedenle onları genellikle kreatif ekiplere veriyoruz. Marakasları da pazarlamacılara veriyoruz. Çünkü onlar sempatik, çekici, gösterişli, konuşkan olması lazım. Sunum yeteneği olması gerekir onlarda.”

Boru da çaldılar seramik de

Bilinen enstürmanlar dışında firmalar kendi ürettikleri malzemeleri de kullanabiliyor. PVC pencereler, sac, demir, çelik, araba jantları, mutfak eşyaları, seramikler, mermer, porselen, cam, varil, teneke, konserve kutularından müzik aleti yapılıyor ve onlarla bir ritim orkestrası oluşturuluyor.

Seranit firması için ritim çalışması yapan Temiz, fabrikada seramikleri farklı boyutlarda kestirip, onlardan bir müzik aleti yapıp çalmış. Yine seramikten küçük kutu gibi marakaslar ile farklı sesler çıkaran iki alet daha yapmış ve ritim çalışmasında bunları çalmışlar.

Temiz”in ritim dersi verdiği çalışanlar da aynı amaç için birleşirken aynı zamanda eğleniyor. Örneğin Philips 7 Ocak”ta Antalya”daki bayi toplantısında 800 kişiyle bir araya geldi. Şirket yetkilileri, “Çok sesliliğin dogru adımlarla ne kadar kuvvetli ve ahenkli olabileceğini gösterdik Müşterilerimiz, ilk kez böyle bir organizasyonun parçası oldukları için, herkes hem heyecanlı hem de çok keyifliydi” diyor.

HP çalışanları da 2003”te Belek”de düzenlenen HP İş Ortakları toplantısı sırasında plajda 30 kişilik ekipleriyle bir şov düzenledi. Dans edip, darbuka çalarak iş ortaklarıyla birlikte takım olarak eğlenip, güldüler. Algida çalışanları da 2003”te 500 çalışanıyla farklı enstrümanlar çalarak Okay Temiz liderliğinde yarım saati aşkın bir performans sergiledi. Finansbank da 550 – 600 kişilik bireysel bankacılık çalışanlarının takım ruhunu geliştirmek için düzenlediği çalışmada dört ayrı enstrüman kullandı.

2005”teki vizyonunu ve iç iletişiminde kullandığı sloganını tüm çalışanlarla paylaşmak isteyen Garanti Bankası yönetimi de Temiz”in ritim atölyesiyle çalıştı. Bodrum”da 500, İstanbul””da 4 bin, Ankara”da 800, İzmir”de 450 ve Adana”da 350 kişi aynı anda darbuka, tanburin, marakas ve clavesler çaldı.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir