Rehberiniz-Tüm dünya kapağı devlete atmaya çalışıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Tüm dünya kapağı devlete atmaya çalışıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tüm dünya kapağı devlete atmaya çalışıyor

Eskiden memur olmayana kız bile verilmezken 80’lerin ortasında gelişen özel sektör imkanları parıltılı hayatlar sunmaya başladı. Kazanılan paralar meslek çeşitliliği derken özel sektörün hükmü, günümüzde tüm dünyayı kasıp kavuran küresel krize kadar sürdü.

Özel sektör yatırımları arttıkça kazanılan paraların arttığı dönemlerde devlet memuriyeti ikinci planı atıldı. Memurların sıkıntıları, geçim sıkıntısı derken yeni alternatifler aramaya başlamıştı ki kriz geldi ve tüm dünyayı vurdu.

Şimdi memuriyetin yıldızı yeniden parlatılıyor. Finans sektöründe pek çok kuruluşun batması, otomotiv dünyasının sarsılması derken işten çıkartmalar alıp başını yürüdü. Yılsonunda 210 milyon kişinin işsiz kalacağı öngörüleri endişeleri artırırken sadece Türkiye’de değil tüm dünyada devlet güvencesi olan işler tercih edilmeye başladı.

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yaptırılan bir araştırma bu savu doğrular nitelikte. İnsanların devlet garantili, sabit gelirli işleri özel sektöre tercih ettikleri ortaya çıktı. Hayatlarının sonuna kadar maaş olacak olmayı bilmek sağlık güvencesi gibi katkılar memuriyeti yeniden yıldız yaptı.

PwC’nin yaptığı araştırmada iki hayali örneklem kullanılmış. 1981 yılında mezun olan iki adam ele alınmış. Her iki adamanı da aynı yıllarda evlendiği ve aynı yaşta yani 80 yaşında öldüğü kurgusu üzerinden yapılan araştırmada gelir seviyeleri hesaplanmış.

Adamlardan biri kamu görelisi diğeri ise banka çalışanı olarak kabul edilmiş. Banka çalışanı kamu görevlisine göre yüzde 15 daha fazla maaşla işle başlatılmış. Bankacı 50 yaşında işini kaybettiğinde, 65 yaşına kadar kişisel olarak çalıştığı hesaplanmış.

PWC’nin araştırmasında öne çıkan rakamlar ilginç. Kamu görevlisi hayatı boyunca 1.15 milyon pound (2.75 milyon TL) harcayıp 340 bin pound (814 bin TL) çocuklarına bırakırken bankacı hayatı boyunca 870 bin pound (622 bin TL) harcayıp miras olarak da 260 bin pound bırakabiliyor.

Analizden çıkan sonuç ise maaşlar konusunda kamunun yavaş ama emin bir tercih olacağı yönünde. Özel sektörde çalışma ve sonrası emeklilik döneminde sıkıntılar çözülmezken devlet tarafındaki güvence yaşam stresini azaltıyor.

(Yeniden Türkiye’ye döndüğümüzde ise üniversite mezunu olup da 9’un 1’inden işe başlayan bir devlet memurunun 1.196 YTL, Temmuz’da da 1.250 YTL olacak.)

Kaynak: http://Gazeteport

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir