Rehberiniz-Topluluk önüne çıkmaya hazır mısınız?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Topluluk önüne çıkmaya hazır mısınız?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Topluluk önüne çıkmaya hazır mısınız?

Konuşma konunuzu seçtiniz, ilgiyi sürekli diri tutacak bir sunum hazırladınız… Peki topluluk önünde konuşmaya hazır mısınız? İşte topluluk öüne çıkmaya hazır olmanın en garantili yolları…

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA- 2

Topluluk önünde konuşma konunuzu belirlediniz. Konu hakkında detaylı bir araştırma yapıp kendinizi bilgiyle yüklediniz. Beşle on madde arasında alt başlık oluşturdunuz ve konuşacağınız kitleye göre en fazla dikkatlerini çekeceğini düşündüklerinizi kendinize not aldınız. Kamera karşısına geçtiniz. İki dakikalık “ben, beni sunum yaparken beğeniyorum” güvenini kendinizde yarattınız.

Ya şimdi?

Onlarca hatta yüzlerce kişi karşısında aynı serin kanlılıkta durabilecek misiniz?

Eğer pratik yapmayı bu noktada bırakırsanız, hazır olduğunuzu düşünebilir ve sahneye adım attığınız an, yüzlerce göz karşısında kitlenebilirsiniz.

Bu, dünyanın sonu olmamakla birlikte size verilmiş önemli bir fırsatı kaçırmanız ve bir sonraki topluluk önünde konuşmanızda fazlasıyla zorlanmanız anlamına gelebilir.

Hazırlık Yöntemleri

Topluluk önünde konuşmak için yerli ve yabancı onlarca kitap bulabilir, okuyabilirsiniz. Eğitimlere de katılabilirsiniz. Ancak sizi etkileyen konuşmacalara bunu nasıl başardıklarını sorun, çoğunluğun cevabı aynı olacaktır: Pratik, pratik ve yine pratik.

İyi de pratiği kime ve nerede yapacaksınız? Sizi iyi bir konuşmacıya dönüştürecek ve size kulak verme olasılığı yüksek yerler ve kişiler şöyle sıralanabilir:

1- Ayna ayna güzel ayna!

Pratik sürecinde en büyük dostunuz ev ve ofisinizdeki aynalar olacak. Hatta gazeteden bulduğunuz insan yüzlerini kesip aynada göz seviyesinin biraz altına yapıştırın. Karşılarına geçin ve konuşun. Bir süre sonra resmen sahnede konuşuyor gibi hissedeceksiniz. Yalnız, pratiğiniz bittiğinde izleyicileri aynadan sökmeyi unutmayın ki kimse aklınızdan şüphelenmesin.

2- Anne baba bir kulak verin bana!

Çocukluğunuzdan beri size tahammül eden aileniz, herhalde bu süreçte de destek olmaktan çekinmeyecektir. Anne babanızı, kardeş ve kuzenlerinizi davet edin. Onlardan sunumunuzu sizi bölmeden dinlemelerini rica edin. Sonra geri bildirimlerini alın.

3- Arkadaşlar!

Arkadaşlar da pratik için iyi bir kitle olabilir. Ancak burada kimi seçeceğiniz çok önemli. Genellikle geri bildirimleri yıkıcı ya da tarzları alaycı olanları özellikle ilk sunumlarınızdan uzak tutun. 3-5 kişilik farklı arkadaş gruplarını evinize bir kahve için davet edip sizi dinlemelerini rica edebilirsiniz. Mümkünse onları iyi ağırlayın ve en az dört-beş defa aynı sunumu yapın.

4- STK’lar ve Özel Gruplar

Topluluk önünde konuşmaya önem veren ve doğrudan bu konuyla ilgili programları olan kuruluşlar bulunuyor. Mesela Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği ve Toastmasters gibi. Bu kurumlarda konuya ilgili eğitimler alabilir, konuşmanızı yapmak için düzenli fırsat yaratabilirsiniz. Üstelik bu organizasyonlardaki kişiler yapıcı geri bildirim vermek için de yeterince bilgi yüklüdür. Bu da, kendinizi her sunum sonrası geliştirmenizi sağlar.

Yazar: Ertuğrul Belen

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir