Rehberiniz-Tibet yolcusu kalmasın, bir ki!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Tibet yolcusu kalmasın, bir ki!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tibet yolcusu kalmasın, bir ki!

TİBET YOLCUSU KALMASIN, BİR Kİ!

ŞULE YÜCEBIYIK/MİLLİYET

Siz yükselen insanlara hayransınız, biz bencilliği terkeden insanlara… Sadece bu atasözü bile, hayatın anlamı, insan ruhu, gerçek nedir? gibi, insanlık tarihinin en zor sorularına, asırlardır felsefecilerin içinden çıkamadıkları bu kavramlara kendince kafa yoran birinin, bavulunu toplayıp Tibet yollarına düşmesine neden olabilir.

21.yyın rekabetçi, bilişsel ağırlıklı iş yaşamından, aile yaşamının rutinliğinden hatta kendinden sıkılan ve spritüel arayışlara giren çoğu kentli on binlerce (evet milyonlarca!) insanın yaptığı gibi…

Doğu mistizminin başkentlerinden (belki de başkenti!) biri olan Tibetin 80li yıllardan sonra gözde olmasının bir nedeni de bu. Avrupadan ve ABDden akan on binlerce kişi, aynı sorunun yanıtları için oralarda. Tapınaklarda konaklıyor, meditasyon mağaralarında huzuru arıyor, aylarca kalabiliyorlar.

Buna turistler de eklendiğinde, o zaman on binlerden değil, milyonlardan söz etmek gerekiyor. Onların derdi Tibette huzur ayinleri izlemek, yüksek dağ geçitlerinde, mağaralarda, mistik atmosferi solumak, Batı kentlerinin aynılığı yerine farklı yaşamlarla, kültürlerle tanışmak… Bu da zaten son moda tatil felsefesi!

25 bin Türk gidiyor

Dünya moda trendlerinin etkisi ile son birkaç yıldır artan sayıda Türk de Tibet yollarına düştü, düşüyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin (TURSAB) verilerine göre Türkiyeden Çine ve dolaylı olarak Tibete yapılan turistik gezilere katılanların sayısı 1997 yılında 8 bin civarındayken, 2000 yılında 20 bine yükseldi. 2001 yılında ekonomik kriz ve dövizdeki yükseliş, Tibet turistlerini yollarından döndürmedi. Gidenlerin sayısı 16 bini geçti.

2003 yılında ise resmi rakamlar henüz belirlenmemekle birlikte tam bir patlama yaşandığı kaydediliyor. TURSAB yetkilileri kendilerine bağlı seyahat acentalarının Çin ve Tibete düzenlenen tur organizasyonlarına katılanlarınların 25 bini bulacağını belirtiyorlar. Üstelik bu yıl Uzakdoğuyu sarsan SARS korkusuna rağmen.

Moda oldu

TURSABa göre Türkiyede, Tibet, Nepal, Hindistan gibi ülkelere ilgi, dünyadaki moda ile paralel bir şekilde büyüyor. Avrupaya, ABDye iş nedeniyle sık sık yolu düşen ya da giderek birbirine benzeyen bu kentleri görmekten sıkılan bir kesim, Uzakdoğuyu tercih ediyor. Çinin vize işlemlerini kolaylaştırması, Türk Hava Yollarının başta Çin ve Hindistan olmak üzere Uzakdoğunun birçok merkezine direkt uçuş seferleri koyması da önemli etkenler.

Bir tur 3 – 4 bin dolar

Bununla birlikte kendini ve hayatın manasını Tibette arayıp bulmak biraz tuzluya malolan bir iş. Piyasadaki çoğu turizm şirketinin her mevsim, ya Çin ya da Nepal üzerinden Tibete giden bir kültür turu var. Ortalama 15 gün süren turların fiyatları ise 3 bin ile 4 bin dolar arasında değişiyor.

Yine de ilgi yoğun. Örneğin Asya Tur yetkilileri, 19 Kasımda başlayacak bayram tatili fırsatıyla düzenledikleri 3 bin dolarlık Hindistan – Nepal – Tibet kültür gezisine büyük talep geldiğini belirtiyorlar.

Zengin ve eğitimliler gidiyor

Bu coğrafyada uzmanlaşan Fest Travelın sahibi Faruk Pekin, düzenlediği organizasyonlara genellikle üst düzey gelir grubundan, eğitimli kişilerin katıldığını belirtiyor.

Pekin, Türkiyede mistik arayışta olan çok sayıda insan olduğunu belirterek Bir – iki ay kalıp eğitim görmeleri için, Hindistandaki tapınaklara çok kişiyi gönderdik diyor.

Pekine göre bu uzun yıllar sürecek bir moda. Çünkü, şehir hayatı insanların stres seviyesini artırdığı müddetçe, bu kaçışlar daha çok sürecek. Bu arada Tibette meditasyon dersleri alıp, Türkiyeye dönünce bunun işini kuranlar bile var.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir