Rehberiniz-Terfi etmenin zamanı geldi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Terfi etmenin zamanı geldi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Terfi etmenin zamanı geldi

Çok çalışmak, patronunuzla iyi geçinmek ya da eğitimlere katılmak gibi tüyoları şimdilik unutun.

Sadece doğru zamanda doğru adımlar atarak kariyer basamaklarını hızla tırmanmak mümkün. İşte İş dünyasının uzmanlarından tüyolar…

İşte 6. ay

Durum değerlendirmesi

Durum: Patronunuzun yapacağı yıllık performans değerlendirmesini beklemeden, siz her 6 ayda 1 defa bulunduğunuz durumu gözden geçirmelisiniz.

Tüyo: İşe ilk olarak olumlu yönleri analiz ederek başlayın: Maaşınız ya da çalıştığınız enerjik ekip gibi. Sonra, sözleşmenizin süresi ya da gece mesaileri gibi olumsuz taraflara geçebilirsiniz. Daha sonra sıra, size sunulan fırsatlara geliyor. İlerleyebilme ya da heyecan verici yeni bir alana girme şansınız var mı? Finali ise, olası tehditleri belirleyerek yapın. Departmanınızın küçülmeye gitme gibi bir ihtimali var mı? Bu sorulara cevap ararken yalnız olmak zorunda değilsiniz. Yardıma ihtiyaç duyuyorsanız çekinmeden isteyin. Örneğin sizden daha kıdemli bir iş arkadaşınızdan akıl hocanız olmasını rica edebilirsiniz.

İşte 12. ay

Öğrenmeye devam

Durum: Harika yemek yapmak, tatil köylerinde gerekebilecek birkaç ‘Rusça’ sözcük bilmek ya da kılıç yutmak… Kuşkusuz hepimizin bazı yetenekleri var; ancak bunlardan sadece bazıları iş dünyasında yarar sağlıyor.

Tüyo: Mevcut işinizde ne kadar rahat olursanız olun, piyasayı izlemeye devam edin ve kendinize devamlı şu soruyu sorun: “Şu anda yeteneklerimden hangisi talep görebilir?” Sonraki adımınız bu yeteneklerin üzerine gitmek, daha da geliştirip kabul edilir hale gelmesini sağlamak olmalı. Örneğin, MBA’in modası hiç geçmiyor ve okul için vaktiniz olmadığını düşünseniz bile başka fırsatlar sizi bekliyor. Artık çoğu üniversitenin, internet üzerinden ders görüp sınavlarını verebildiğiniz ‘e-MBA’ denilen programları mevcut. Bu sayede iş hayatından kopmadan eğitiminizi yükseltip rekabette geri kalmama şansınız var.

İşte 2. yıl

Rolleri değişin

Durum: CV’nizi, sizin iş hayatında attığınız her adımı takip etmelerini sağladığınız bir casus gibi düşünün.

Tüyo: Sorumluluklarınızın ya da titrinizin düzenli olarak değiştiğini göstermeye gayret edin. Eğer böyle bir eksiklik varsa hırs konusunda yoksun olduğunuz izlenimini verirsiniz. İş yerindeki terfilere daha fazla dikkat edin ve kimlerin bundan yararlandığını inceleyin. Bu şekilde siz de kendiniz için gelişme ve terfi fırsatlarını kollayın ve patronunuzu diğerlerine yetişmenize imkân vermesi için ikna edin. Ayrıca düzenli ve uzun dönemli hobiler edinin. İnsan kaynakları uzmanları, sık sık iş değiştiren kişilerin maymun iştahlı ve sıkılgan olmadıklarını ispat edebilmeleri için uzun dönemli bir hobi gibi başka platformlardaki bağlılık ve istikrarlarını göstermeleri gerektiğini vurguluyor.

İşte 4. yıl

Biraz mola vakti

Durum: Artık çoğu firma, çalışanlarına ücretli izin ya da kariyer molaları vermenin, kendilerine daha değerli bir iş gücüyle geri döneceğinin farkında…

Tüyo: Bu tip molalar size yeni yetenekler geliştirmek veya perspektifler sağlamak için enerji sağlayabilir. Ancak eğer kariyerinizi yükseltecek bir molanın peşindeyseniz sizin için altın kelime ‘zamanlama’ olmalı. Şirket için en yoğun olan dönemlerde izin almaktan kaçının. Müdürlerinize böyle bir araya ihtiyaç duyduğunuzu, becerilerinizi daha da geliştireceğinizi ve dönüşte şirketiniz için harikalar yaratacağınızı açık bir şekilde ifade edin. Ancak dikkatli olmanızda fayda var. Bu izin dönüşü kendinizi başka bir iş arıyor olarak bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.msn.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir